Hallintakahva

Vaihde/kaasukahvassa oleva vaihteen vapautusnappi ei vapauta vaihdetta. Toisin sanoen ei saa lisättyä kierroksia ilman että vaihde menee päälle.
Onko korjattavissa vai meneekö koko kahva uusiksi?
Onko jossain nähtävissä räjäytyskuva kahvan rakenteesta?
5271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Oletko etsinyt kuvia laitteen merkillä ja Googlen avulla ? pitäisi löytyä kuvia lähes mistä vaan, toisaalta nuo kahvat on yleensä niin yksinkertaisia mekanismeja että jos purat sen niin huomaat varmaan missä vika ja silloin voi olla helppo korjatakin.

Äänestä
  • Samaa mieltä kuin edellinen.

    Äänestä

Vielä tähän kahva-asiaan. Merkki on TX Controls 700. Ei ilmeisesti ole enää tuolla nimellä tuo-
tannossa. En ole löytänyt netistä kahvojen räjäytyskuvia, puutteelliset nettitaidot nääs.
Vene on Bella 700 jossa kahva vähän hankalan tuntuisesti.

Äänestä

Onko kahvan asento voinut äskettäin muuttua? On mahdollista että kahvan kiinnitys löystynyt ja mennyt / laitettu takaisin väärään asentoon. Silloin eteen / taakse kyllä toimii mutta se vapautusnappi ei mene edes kunnolla sisään ja siksi ei onnistu esim. tuo kaasun lisääminen tyhjäkäynnillä. Katso kahvan alle, kahvan alla pitäisi olla kuusiokoloruuvi jota löysäämällä kahva ei välttämättä irtoa kokonaan - en tiedä tarkemmin - mutta pystyt vetämään sitä sen verran irtipäin että kahvan kääntö onnistuu suuntaan ja toiseen ja voit painaa sen takaisin, oikeaan asentoon. Lopuksi kuusiokoloruuvin kohtuullinen kiristys takaisin. Oletus tässä jos ei tee koneen käydessä että vaihde (koneessa) oikeasti vapaa- asennossa.

Äänestä

Kahvan sisällä tuskin mikään on muuttunut itsekseen. Sama pätee moottorin päähän. Mitä, jos rasvaisit vaijerit ja jos ei auta, niin vaihtaisit?

Toisaalta jos olet itse säädellyt vehkeitä, niin kutsu ammattimies.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hoomies kirjoitti:

Vaihde/kaasukahvassa oleva vaihteen vapautusnappi ei vapauta vaihdetta. Toisin sanoen ei saa lisättyä kierroksia ilman että vaihde menee päälle.
Onko korjattavissa vai meneekö koko kahva uusiksi?
Onko jossain nähtävissä räjäytyskuva kahvan rakenteesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu