Esiopetus päiväkodeissa

pkpkppk

Oletteko tietoisia, että Porvoossa ei esiopetuskelpoiset lastentarhanopettajat toimivat esiopettajina?

Jokaisella työtään arvostava lastentarhanpettaja on hankkinut itselleen myös esiopetuspätevyyden ja osaamisen opinnot ladtrntarhanopettajan koulutuksen lisäksi.
Siispä mitä hittoa sitten muut hoitavat esiopetusta Porvoon päiväkodeissa? On todella huonoa varhaiskasvatusta!

3

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lettel

      Onneksi on loistavaa, että uusi 2-kielinen luontopäiväkoti aloittaa toimintansa 1.8. alkaen. Tulee laatua varhaiskasvatukseen 😊

    • Veonen

      Jokainen lastentarhanopettajakoulutuksen saanut henkilö on kelpoinen esiopetukseen, mitään ylimääräistä koulutusta ei tarvita. Sen sijaan ammattikorkeasta valmistuneet sosionomit eivät ole kelpoisia esiopetukseen, heidän kelpoisuutensa on 0-5 -vuotiaiden varhaiskasvatukseen.

      • Kolöärs

        Miksi siis sosionomit siellä häärii? Ja ilman täydennyskoulutusta.... Haloo..... Onneksi nyt asiaan on tulossa parannusta. Porvoossa menee johtajan kavereille eskari OPE paikat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      113
      5233
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      67
      5034
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      90
      4104
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3600
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3188
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2781
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2287
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      52
      1904
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      39
      1764
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      37
      1628
    Aihe