pennun rääkkäys

Minelan

Koirat.comista löytyy keskustelu, miten kohdella pentua, eli se pitää alistaa heti pentuna, Jos kasvattaisin vielä pentuja, niin kieltäytyisin heti myymästä pentua hänelle. Voi koira parkaa, joka joutuu jo ajatusmaailmassaan tuollaiseen kotiin.
Pentu on pentu ja ei aikuistakaan koiraa pidä alistaa, vaan kouluttaa olemaan kunnon kansalainen. Alistettu koira voi olla hyvin epäluotettava, riippuen sen kohtaamisesta
ihmisten kanssa, mutta koiranpentu on paljonkin nopeampi oppimaan asioita, kun ihmislapsi joten tämän tulisi saada kaikkien koiranomistajien päähän,

5

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haaaaau

      Todella koira on kansalainen? Ihminen tulee heti arvoasteikossa koiran jälkeen.

      Koiraeläimet ei koskaan alista lauman jäseniä vaan aina antavat pennuille makupaloja, kun pennut tekevät oikein. Me ihmiset annamme naksuja ja makupaloja myös tuon ylemmän lajin koulutuksessa.

      Susikin antaa urospuoliselle lauman jäsenelle puolison ja runsaasti evästä aikuisuuden kynnyksellä. Näin tuleva isäsusi perustaa oman lauman. Meissä ihmisissä on vain vajaaälyisiä yksilöitä jotka eivät anna tämän suden elää rauhassa ja syödä hiiriä ja marjoja luonnossa.

      Perin harmillista!!!

      • susihukassaompi

        Missä luonnossa sä susia oot nähny?

        Kuvista päätellen suomen susi on hukassa, ja tilalle on päästetty sekasikiöitä, hybridejä/koirasusia, joita virheellisesti susiksi kutsutaan, kun ei parempaakaan enää ole.Siksi ne nurkisa kiertelee, eikä ihmistäkään väistä, kuten aidot sudet tekisivät.


    • minelan

      Niin susi on susi, koira on koira,, joutuntunut susin, raatelemaksi, Ei meidän sentään ole tarkoitus tuomita- susia täysin SALLMALLA, Mutta niihin pidä
      .Ne eläkuten . Eläimilläkin oin oikues elää. viettinsämukaa


      .

      • hau-va

        Olet oikeassa ei susi ja koira ole sukua toisilleen. Koira on yhteiskunnan jäsen ja munkin mielestä sen pitäis saaha oikeus äänestää presitettiä.

        Valtion pitää tehdä laki, että koiralla on oikeus tulla kouluun oppilaitten mukana niin ne vois oppia kaikkia tarpeellista.

        Olis kiva kun opettajana olis sitte oikein iso bernhaartilainen.


      • koi-ra_ei_hauva
        hau-va kirjoitti:

        Olet oikeassa ei susi ja koira ole sukua toisilleen. Koira on yhteiskunnan jäsen ja munkin mielestä sen pitäis saaha oikeus äänestää presitettiä.

        Valtion pitää tehdä laki, että koiralla on oikeus tulla kouluun oppilaitten mukana niin ne vois oppia kaikkia tarpeellista.

        Olis kiva kun opettajana olis sitte oikein iso bernhaartilainen.

        Sinunkin rakas puudelisi polveutuu sudesta! Nyt yläasteen biologian kirjat esille!! Koiran koulutuksessa pitää käyttää samoja taktiikoita kuin susislaumassa: -johtaja (omistaja/jat) jakavat ruoan/päättävät milloin koira syö -johtaja menee ovesta ulos ennen koiraa -johtaja päättää mihin lenkillä mennään, susilaumassa on alfa pariskunta, jotka kertovat alemmille miten, missä jne toimitaan ja kotona se ALFA on ihminen! En tarkoita todellakaan koiran alistamista vaan nätisti TOISTOJEN avulla opetetaan mikä on hyväksyttävää mikä ei!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      321
      12261
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      47
      3584
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      83
      3187
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      129
      2961
    5. 101
      2882
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      64
      2642
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2558
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      273
      2449
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1511
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1498
    Aihe