Olen TYP:in asiakas ja minulle tuli täysin yllätyksenä että sieltä pääsee halutessaan takaisin normaalin työkkärin asiakkaaksi. Alunperin kun minut pakotettiin tuonne.
Miten eroan sieltä? En tule toimeen nykyisen, kettuilevan TYP-henkilöni kanssa eikä asiakkuudesta tuolla ole minulle mitään hyötyä. Tahtoisin jättää vielä negatiiviset palautteet kokemuksestani jonnekin.
TYP yrittää tällä hetkellä itseasiassa nakittaa minua kuntouttavaan ja mietin että jos yhtäkkiä vaihdan takaisin työkkäriin, eikös tämä nakitus viivästy siinä samalla? Varmasti joku 2-3kk viive että saavat mulle uuden ajan ja uuden käsittelijän TE-toimiston puolelta.
Tietääkö joku tuleeko siihen tällaista viivettä?
Miten eroan sieltä? En tule toimeen nykyisen, kettuilevan TYP-henkilöni kanssa eikä asiakkuudesta tuolla ole minulle mitään hyötyä. Tahtoisin jättää vielä negatiiviset palautteet kokemuksestani jonnekin.
TYP yrittää tällä hetkellä itseasiassa nakittaa minua kuntouttavaan ja mietin että jos yhtäkkiä vaihdan takaisin työkkäriin, eikös tämä nakitus viivästy siinä samalla? Varmasti joku 2-3kk viive että saavat mulle uuden ajan ja uuden käsittelijän TE-toimiston puolelta.
Tietääkö joku tuleeko siihen tällaista viivettä?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kyllä, niin se vaan menee,
Ainakaan Vantaalla ei pääse TYPistä eroon vaan joudut siellä roikkumaan. Itse otin karenssin kun en suostunut kuntouttavaan työtoimintaan. Uusia aikoja tulee tämän tästä karenssin lusimisen jälkeen, ehkä kerran kuukaudessa tai puolessa toista. En ole enää tapaamisiin mennyt ja työnhaku aina katkeaa joksikin aikaa sen vuoksi. Uutta karenssia ei ole enää tullut, ainoastaan työnhaku katkeaa.
Todennäköisesti+sinulle+on+myös+asetettu+työssäolovelvoite+ollessasi+syyllistynyt+vähintään+kahteen+kieltäytymiseen+(työvoimapoliittisesti+moitittava+menettely)+puolen+vuoden+sisällä?
Tämän+vuoksi+uusia+karenssejakaan+ei+voi+tulla.
Onko+sossun+kannalta+muuten+merkitystä+(-40%+alennus),+roikkuuko+TYPssä+työssäolovelvoite+päällä+vai+onko+lainkaan+TE:n+asiakas?
"En ole enää tapaamisiin mennyt ja työnhaku aina katkeaa joksikin aikaa sen vuoksi. "
Palautuuko se sitten jonkin ajan päästä automaattisesti vai uusitko sen itse aina Oma Asioinnissa?
Itse lähdin myös TYP:istä mutta tuplakarenssin kautta. En sano etteikö olisi voinut pienemmälläkin ryminällä lähteä mutta itsellä ainakin asiasta hyvä mieli, joten se on tärkeintä. Paikka oli Helsinki.
Kela ei enää alenna karenssin perusteella toimeentulotukea jos vain pidät työnhaun kokoajan voimassa niin ei ole pakko mitään kuntouttavaa tai typpiä tehdä
Mulla ei ole Kela alentanut vaikka ei ole työnhakukaan voimassa. Ukaaseja on tullut. Juuri odottelen elokuun päätöstä, josko tulee alennettuna. Laitan päälle vasta eka alennuksen jälkeen.
Minulla+alennetaan+peruosaa+40+%:ia,+koska+työnhaku+ei+ole+voimassa,+mutta+vieläkin+pahemmin+voisi+olla+mikäli+yrittäisin+hakeutua+työmarkkinatuen+piiriin.
Pidä se työnhakusi vaan voimassa mutta älä noteeraa mitään mitä sitten lähettävätkään TE-toimistosta.
jos ei ole etukäteen tullut kysymystä puhelimitse tai kirjeenä
''sano tässä , menetkö typ:? monta vuotta olet jo sanonut ei, entä nyt?
( ) kyllä ( x) ei
kirjoita tähän vielä ''ei'' ja allekirjoita _____________ei____________
nimeni
nimen slvennys ja pvm
terveisiä laittoman karenssin ja identiteetin varastaja rikollisille
ne voi tehdä niinkin että antavat ilman hakemusta jonkun mini rahan ja sitte käyttävät sitä sinua
vastaan, että miksi et tullut kun kulujasi korvattiin etukäteen
ennen aina pitäny hakemust tehdä että saa mitää korvauksia, sitte tekevät rikoksen itse varastavat rahaa valtiolta mitättömän pienen summan että voivat sitä käyttää karenssin perusteena
jotta ei tullut paikkaan mihin ei ole des sovittu kulkemista jne..
ne sitä kalenteriaan yrittää täyttää että saavat tulosbonuksia varman.. hoh hoijaa.
Nykyään TYPin asiakkuus on pakollinen. Myös kuntakokeilun asiakkuus on pakollinen. TYP tuli lakisääteiseksi vuoden 2015 tai 2016 alussa. Ainoa vaihtoehto on se, että kieltäydy TYPin asiakkuudesta. Älä allekirjoita tietojenluovutuslupa-paperi. Tietojen katselun portti avautuu Kelalle, kunnalle (sossu) ja TE-toimistolle jos allekirjoitatte tietojenluovutuslupa-paperin. Muista, että pidätte kiinni oikeuksistanne.
Kannattaa tehdä valitus AVIin ja laillisuusvalvojalle jos teitä kohdellaan epäoikeudenmukaisesti, kiristetään, painostetaan tai uhkaillaan.
Työttömyyden kesto ei oikeuta TE-toimistoa tekemään päätelmää elämänhallintaongelmasta eikä työkykyisyydestä.
TYPistä ja kuntakokeilusta ei saa kuin ilmaista orjatyötä. Kuntouttava työtoiminta (orjatyötoiminta, palkaton työkokeilu ja palkaton koulutus. Eduskunnan oikeusasiamiehen ratkaisun mukaan työkykyistä työtöntä ei saa laittaa kuntouttavaan työtoimintaan.
Ei kuntouttava ole työkyvyttömän paikkakaan...
Aivan, ihmeellinen holhousyhteiskunta rakentumassa. Varsinkaan jos ihminen on terve, pitääkö se tahallaan sairastuttaa ?!
Selkeät tapaukset toki asia erikseen mutta lievästi "vajaakuntoiselle" palkkatyö olisi huomattavasti piristävämpi kuin aikuisten päiväkerho nistien, juoppojen ja pahemman laatuisten mielenterveyspotilaiden seurassa. Jos kärsii esim ahdistuksesta juu auttaa varmaan ihan vitusti puuhastella kaarnaveneitä tai purkaa tietokoneita holistien kanssa.
Varsinainen hourula en suosittele kenellekkään ei sairaille ei terveille.