Esitelmän teosta.. APUA!

Moi
Mun pitäis tehdä JOHN WAYNE:stä esitelmä, mutta en lyödä netistä mitään tietoa :( Googlesta kun etin, niin kaikki tulee miltei englannin kieleksi (enkku vitonen :/) vaikka siis laitan siihen sen "etsi suomenkielisiltä sivuilta" tai jonku tommosen.

Mistä muusta voisin etsiä tietoa? Netin kautta meinaan.. kirjasto tietysti on yksi vaihtoehto, mutta opettajamme sanoi, että ensisijaisesti (jos osaa) niin voi etsiä netistä. APUA!
2240
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Se on joku näyttelijä vissiin...

Äänestä

Onhan niitä John Wayneja vaikka kuinka monta, itselleni tulee mieleen lähinnä sen niminen sarjamurhaaja...? Mutta joka tapauksessa, tässä jotain tietoa siitä NÄYTTELIJÄSTÄ:

"John Wayne on kiistattomasti kirkkaimpia western-taivaan tähtiä. Mies loi uraansa myös ohjaajana sekä tuottajana. Waynen uran huiput sijoittuvat westernin kultakaudelle. Hänen elokuviensa historia käynnistyy jo 1920-luvulta ja jatkuu herkeämättömänä kuolinvuoteelle saakka. John Wayne oli legenda jo eläessään ja jopa sitä suurempi legenda mies on ollut kuoltuaan. Kaikki kunnia hänelle."

Syntymäaika ja -paikka: 26.05.1907, Winterset, Iowa, USA
Kuoli: 11.06.1979, Los Angelesissa, California, USA, keuhko- ja vatsasyöpään.
Koko nimi (oikea): Marion Michael Morrison

Vapaa suomennos biografiasta:

Morrisonin perhe joutui muuttamaan etelämpään ilmastoon asumaan, Marionin isän sairauden vuoksi. Marion oli hyvä koulussa ja jalkapallossa.

Myöhemmin hän ystävystyi ohjaaja John Fordin kanssa, ja alkoi näytellä. Ensimmäinen elokuva oli Men without women. Hän "esiintyi" myös radiossa ja oli kiinnostunut politiikasta. Toimi elokuvien ohjaajana ja tuottajana.

Vuonna 1963 keuhkosyöpä ja vuonna 1979 vatsasyöpä leikattiin, vuonna 1978 sydänleikkauksessa.

Ansaitsi yhden Oscar -palkinnon elokuvasta True Grit ja oli palkittu Paras näyttelijä -suorituksesta elokuvassa Sands of Iwo Jima.

Sori, en jaksanut enempää ettiä, ja suomennos taitaa olla "vähän" epäselvä... yritä ymmärtää ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pulassa:O kirjoitti:

Moi
Mun pitäis tehdä JOHN WAYNE:stä esitelmä, mutta en lyödä netistä mitään tietoa :( Googlesta kun etin, niin kaikki tulee miltei englannin kieleksi (enkku vitonen :/) vaikka siis laitan siihen sen "etsi suomenkielisiltä sivuilta" tai jonku tommosen.

Mistä muusta voisin etsiä tietoa? Netin kautta meinaan.. kirjasto tietysti on yksi vaihtoehto, mutta opettajamme sanoi, että ensisijaisesti (jos osaa) niin voi etsiä netistä. APUA!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu