"Ostin" uuden Hondan merkkiliikkeestä huhtikuussa. Auton piti olla valmis ja varusteltu kolmen päivän päästä. Tarjolla oli noin 15 uutta autoyksilöä joista valita ja myös Nettiautossa myytiin ajamattomia Hondia (ja myydään nytkin).
Yht'äkkiä sanottiin, ettei autoja olekaan olemassa vaan tulevat vasta kesäkuussa. Sitten sanottiin, ettei kesäkuussa tullutkaan yhtään Hondaa Suomeen vaan tulevat heinäkuussa. No nyt on heinäkuu, eikä vieläkään maassa ole yhtään Hondaa.
Mikä kusetusjuttu tuo on? Pitääkö tästä lähtien varmistaa jonkun runkonumeron tms perusteella, että auto on oikeasti olemassa ennen kuin sellaisen merkkiliikkeestä ostaa?
Missä vaiheessa voin todeta, että myyjäliike vain kusettaa ostajaa, pyyhkiä ostosopimuksella p:ttä ja ostaa jonkun auton joka on oikeasti olemassa?
Onko Hondia oikeasti olemassa?
11
428
Vastaukset
- vcvcjhgfjhgfgd
Ei niitä ole. Hakevat vain nimet papereihin, sitten joskus vuoden lopulla ostavat ylivuotisia malleja Euroopasta ja myyvät ne suomalaisille.
- qwerty6666
Autoja ei vain yksinkertaisesti saada maahan tehtailta. Suurilla ja Hondalle tärkeillä markkina-alueilla on tällä hetkellä valtava kysyntä Hondista ja Honda pitää tärkeämpänä niiden markkinoiden tyydyttämisestä. Tänne suomeen ei vain autoja nyt riitä siihen tahtiin kun kysyntää olisi. Itsellänikin on viisi kuukautta ollut nimi paperissa ja tällä hetkellä auto on luvattu syyskuulle. En ylläty vaikka auton saanti siitäkin venyy muutaman kuukauden. Mutta hyvää kannattaa odottaa.
- czkjfölkjdökljdf
Kauppaehdoissa sanotaan näin:
"Ellei luovutusaikaa ole sovittu, luovutuksen tulee tapahtua KOLMEN kuukauden kuluessa sopimuksen allekirjoittamisesta. Milloin ajoneuvon luovuttaminen viivästyy myyjän syystä, ostaja saa purkaa kaupan ja vaatia vahingonkorvausta."
- eisaakeli
Hr-v? Vai joko Civiciä tuolloin tilasit? Törkeetä joka tapauksessa. Mahtaa hondamyyjää ketuttaa tilanne.
- onkoesittelyautotvain
Enpä ole nähnyt yhtään näitä turbocivikkejä liikenteessä.
- varmaanvastaesittelyauto
Joo, yhden olen minäkin vain nähnyt liikenteessä, mainostarrat kyljissä. Sais tulla se sedan jo, se on hieno!
- Hondatourer
On näkynyt muutamia. Sekä autonkuljetusrekan kyydissä niin paljon kun kuorman mahtui.
- adjöadlkjafölkjd
Ei niitä ole, varokaa kaupoilla! Esimerkiksi HRV:n perusmallia tulee oikeasti Suomeen vasta ensi vuonna, jos silloinkaan. Ensisijaisesti niitä toimitetaan "hyville" markkina-aluille.
Varmistakaa siis ennen kauppoja, että auto on oikeasti olemassa, pyytäkää näyttämään runkonumero, mahdollinen rekisteritunnus tms. Sillä, että myyjä sanoo tilaavansa auton tehtaalta ei ole mitään merkitystä. Tai jos joku haluaa sellaisen riskin ottaa, niin sitten vaatikaa kauppakirjaan merkintä toimituspäivästä ja sakkomaksu ylittäviltä päiviltä tai kaupan peruuntumisesta toimitusongelmien vuoksi. - OdottavanAika
Taitavat siirtää ainakin Honda HR-V:n valmistusta Japaniin. "...Honda will import the two SUVs it sells in Europe, the CR-V and the HR-V, from Japan to help boost capacity utilization at factories in its its home market..."
July 18, 2017
Saa nähdä, tuleeko keväällä tilaamani yksilö edes tänä vuonna ajoon. Kelpaisi näin alussa vaikka Meksikon laatukin... Saahan tuon sitten vaihtaa japanilaiseen, jahka alkavat valmistaa niitä. - rahtipieneks
Jos ne laivallisen ja myy , sitten vuosia?
- Hondatourer
6 uutta Hondaa tullut ostettua. Kaikissa on ollut sopparissa toimituspäivä (joka sitoo myös myyjää). Vain kerran 10 vuotta sitten sopparin toimituspäivä ylittyi, ja jo hyvissä ajoin etukäteen oli myyjä yhteyksissä ja tarjosi hyvitystä siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka572326Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1231694Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581242
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771191