Mac-insinööri: Macin tietoturvalla ei reteillä

Jos markkinaosuus kasvaa, v...

"Jos markkinaosuus kasvaa, viruksia alkaa tulla"

Mac-insinööri: Macin tietoturvalla ei reteillä

Alkuperäisen Macintoshin suunnittelussa mukana ollut Andy Hertzfeld kertoo Salon-julkaisun haastattelussa, ettei usko Applen pystyvän käyttämään hyväkseen onnistunutta tietoturvaa. Viruksien puuttumista ei uskalleta mainostaa aggressiivisesti, sillä se herättäisi virustehtailijat todistamaan kykynsä myös Mac-alustalla. "Ja jos Macin markkinaosuus kasvaa esimerkiksi 10 prosenttiin, alkaa niitä viruksia lopulta tulla", Hertzfeld ennustaa.

Salonin haastattelussa Hertzfeld kertoo myös, että Apple on onnistunut Mac mini -julkaisussaan ja uskoo sen nostavan Macin markkinaosuutta joitakin prosentteja - korkeintaan 10 prosenttiin. Hertzfeld ei peittele suhtautumistaan Microsoftin taktiikkaa kohtaan, yhtiö on miehen mukaan "myrkyllinen" koko alalle.

http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=22961&tyyppi=1

7

539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1stMacFinn

      Kun tuo viruksia alkaa tulla putkahtelee esiin aina silloin tällöin.

      Se on varmaan totta, että viruksenkirjoittajat eivät ole tietoisia, että Mac OS X on edes olemassa ja ettei siihen kukaan ole viitsinyt toimivaa virusta kirjoittaa...

      Neljä vuotta, yli 15 miljoonaa käyttäjää, mutta ei yhtään virusta. Luulis olevan sietämätön tilanne virustehtailijoille. Kun tietää, että onnistunut virusepidemia takaa maailmankuuluisuuden hetkessä.

      Mutta ei siinä mitään, nostetaan tavoite vaan 10 % markkinaosuudessa ennenkuin kiinnostaa. Ja jos ei vieläkään tule, nostetaan kriittistä pistettä 15 tai 20 %:in.

      mitä pellejä

      • ihminen on tavalla tai toisella mukana kuvioissa, niin ihminen sen myös purkaa, tavalla tai toisella....
        KOSKEE myös OSX:ää!
        Jos joku kehtaa edes väittää ettei näihin nykyisiin mammutti softii/käyttiksiin olisi eksynyt YHTÄÄN virhettä, niin hän valehtelee!


      • -ö-
        djmosse kirjoitti:

        ihminen on tavalla tai toisella mukana kuvioissa, niin ihminen sen myös purkaa, tavalla tai toisella....
        KOSKEE myös OSX:ää!
        Jos joku kehtaa edes väittää ettei näihin nykyisiin mammutti softii/käyttiksiin olisi eksynyt YHTÄÄN virhettä, niin hän valehtelee!

        "Jos joku kehtaa edes väittää ettei näihin nykyisiin mammutti softii/käyttiksiin olisi eksynyt YHTÄÄN virhettä, niin hän valehtelee!"

        Ei kukaan varmasti ole sellaista edes väittänyt, vai?


    • Kemuri

      Paljonkos mäkin markkinaosuus oli silloin edellisten käyttisten aikoihin, 80- ja 90-luvuilla? Silloinhan mäkille oli viruksia, mutta ei ole enää OS X:lle.

      • toisin

        Macin osuus yhdysvalloissa kuulema oli joskus jopa 30-40% sillon viruksiakin oli Macille useita. Nyt on toisin ja Macin markkinaosuus hiipuu jatkuvasti. Joten näköään mitä enemmän viruksia järjestelmälle, sitä suositumpi se on.

        Virukset ovat ne jotka tekevät järjestelmästä suositun.


    • anti-propaganda

      Se oli Mac-insinööri yli parikymmentä vuotta sitten... Hiiri ja graafinen työpöytä olivat silloin uusia juttuja.

      Tämäkö on parasta, millä Macin turvallisuutta yritetään kyseenalaistaa?

      ?????

    • Esa

      Kylläpä mäkillekin viruksia joskus tulee, se on pakko hyväksyä. Mutta huolelliselle käyttäjälle niistä ei ole mitään vaaraa, tottakai aloittelijat saattavat tartuttaa koneensa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      83
      7501
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      213
      4864
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      83
      4847
    4. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      107
      4253
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4170
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      34
      3660
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      62
      3212
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      71
      2866
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      41
      2010
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1725
    Aihe