Sotaveteraani

8182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Noin se menee kun rahat menee pakolaisille niin veteraanit jätetään pulaan.

Äänestä
  • Raumalla rahat menee matuille,kaupungissa loisii satoja kehitysmaamuslimeita.

    Äänestä

Väärin. Rahat menevät esim. Ammattiliitoille 10 vuotta ja 3 miljardia. Veronmaksajat maksavat jokaisen pennin.
Luuseri työttömille monta sataa miljoonaa, joka vuosi. Julkiselle liikenteelle satoja miljoonia vuodessa.
Taiteen tukemiseen kymmeniä miljoonia vuodessa. Maataloustukiin 2 miljardia vuodessa.
Yritystukiin satoja miljoonia joka vuosi.
No tämä lista on loputon, mutta pakolaiset eivät tätä maata köyhdytä. En heitä tänne kaipaa, mutta totuus totuutena.

Äänestä

Ei Raumalla ole rahasta pulaa, kun vertaa muihin Suomen kuntiin, mutta geeneissä on vielä sodan jälkeinen stallari kommari perinne, kaupungissa vasemmisto on hallinnut pitkään, ja on vieläkin enemmistönä. Olen itse sitä sukupolvea joka kuunteli isäni ja sotakaveriensa jutustelua salaa, siinä tuli tuo Rauman hallitsijoiden ikävä puoli usein kuulosalle, kuinka ay. liike kommarien kanssa sossujen joomies tuella vaikutti, mitä sopi puhua, ja mihin piti uskoa, uhkauksia tuli kanaaliin heittämisestä, ja huhujen mukaan yksi kaukop. mies sinne olisi heitettykin, ilmeisesti ohjeet tulivat pääkonttorin valvontakomissiolta. Saattaa olla että vanhasta muistista ei vieläkään lauleta porilaisten marssia, vaan sorron yöstä nousua, eikä veteraanit ole vähäisyydestään huolimatta niin tärkeitä, kuin kaupungin johtopaikoista taistelu.

Äänestä
  • Kommareista en niinkään tiedä, mutta sen tiedän, että demarit ovat nostaneet Skandinavian maat hyvinvointivaltioiksi joista muu maailma ottaa mallia. Kokkarit saattavat kylläkin olla erimieltä? America first!

    Äänestä

vast. näin Raumalla.

Demareista huolimatta, olisi oikeampi sanonta, kyllä Raumalla varsinkin, ja muuallakin yrittäjät ovat ne jotka ovat saaneet työpaikkoja toimillaan, järjestäen hyvinvoinnin aikaan, SDP.n työpaikat ovat hyväveli työpaikkoja kaupungin virkoihin, nimeä nyt sossu muutama yritys joka on sossu, tai kommaripuolueen perustama joka on tuonut vaurautta muille kuin E-liikkeen, j a työväenpankin johtajille nykyään nämä punakapitalistit nauttivat kultaisesta kädenpuristuksesta saamillaan rahoilla, kun ajoivat tavallisten työläisten perustaman yrityksen nurin. Vaikka joku on runsaan kannatuksen takia päässyt valtaan, ei se tarkoita että on saanut jotain aikaiseksi, muuta kuin verorahojen jakamista mieleiseensä käyttöön.

Äänestä

Jotkut erityisryhmät nousevat muiden yläpuolelle. Kuljetamme omaa iäkästä äitiämme pari kertaa viikossa kauppaan ym. Kukaan maksa meille mitään korvausta. Miksi jotkut saavat ilmaisia taksikyytejä-ja vielä valittavat. Vammainen siirrtään toisesta laitoksesta toiseen-kova poru oikeudenkäynnit. Monet monet lapset joutuvat muuttamaan kotia kun tulee ero! Kuka heitä auttaa ymmärtää-ei ketään. Kun mieheni löysi uuden ja jouduin lasten kanssa muuttamaan omasta kodista kerrostaloon-olisimme pienen tuen turvin voineet asua ok-talossa. Mitään tukea ei saanut!
Sairaanhoito Raumalla on melkoista kuraa. Miten lähteä Poriin päivystykseen kun omaa autoa ei ole. Taksilla? oma vastuut on 50e ja siihen päälle päivystysmaksut ym. Terveyskeskuksessa työssä kandeja-ei kokeneita lääkäreitä....
Köyhille lapsiperheille pitäisi sitä apua antaa ja mukavat kodit.
Veteraanipapoilla lienee omaakin rahaa maksaa pari kyytiä itsekin.

Äänestä

Nimimerkki tääonniintätä. Kirjoituksesi perusteella olet normaalia tyhmempi ihminen. Anteeksi, että näin kirjoitan, mutta se huutaa kirjoituksestasi.
Ensinnäkin, ÄLÄ kirjoita vammaisista, jos et heistä ja heidän vaikeuksistaan mitään tiedä.
ÄLÄ valita siitä, mitä muut saavat ja heti seuraavassa lauseessa olet itse vaatimassa itsellesi samaa.
Yli 20 vuotta pyörätuolissa halvaantuneena, minulla on näkemystä siitä, mitä ihminen tarvitsee, kun elämä muuttuu terveestä vammaiseksi.
Kun noin kovasti kadehdit vammaisia, toivon koko sydämmestäni, että sinäkin pääset pian nauttimaan meidän vammaisten eduista.
Ehkä neliraajahalvaus olisi sinulle hyvä.
Tätä odotellessa. Kirjoita sitten kun halvaannut, niin saamme kaikki nauttia, kun sinulla menee hyvin ja saat yhteiskunnalta paljon hyviä etuisuuksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nähty kirjoitti:

Näin Raumalla.

http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201707102200254715_u0.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu