Kaikista porojen aiheuttamista haitoista ja vaarasta mökkiläisille, alueen asukkaille kuin viljeliijöille ja muille yrittäjille tulee ilmoittaa Maa- ja metsätalousministeriöön. Lähetä haitta- tai vahinkoilmotuksesi sähköpositlla: [email protected] Merkitse otsikkokenttään "Porotalus Vuoden 2017 kysely". Suositeltavaa on liittää mukaan myös laskelmat porokarjojen aiheuttamista vahingoista sekä valokuvia tuhoista tai vaaratilanteista. Haitoista ja vahingoista sekä irti juoksevien porojen aiheuttamista vaaratilanteista voi lähettää tietoa myös kirjeellä osoitteella Maa- ja metsätalousministeriön kirjaamo, Porotalous, Vuoden 2017 kysely, PL 30, 00023 Valtioneuvosto. MMM kerää tietoa porojen aiheuttamista ongelmista lokakuun loppuun asti.
Ilmoita porohaitoista MMM:ään NYT
4
182
Vastaukset
- poroton
tottaan se pittää ilmottaa. Joka ei nyt ilmoita ja ole porukassa mukana ajamassa porttoman oikeuksia ei tule kotirauhaa saamaan poroilta ja paliskunnilta.
- aitaus
Mökki piti aidata porojen vuoksi lomalla, ilmoita sinäkin kyselyyn kommentit porotaloudesta nyt kuun loppuun mennessä.
- kysyporoa
Itsenne vuoksi sinne aitasitte..älkää hättyyttäkö poroja tai hukka perii.Porot kuuluu tänne luonnostaan,ihminen joka tuhoaa ja sotkee..
- enkysyporoa
Viljelijät ruiskuttaa torjunta-aineilla heinikot nyt syksyllä. Porolaumat syö päivät läpeensä tätä heinää ja kohta teurastus ja "puhdasta" lähiluomulihaa myydään kuluttajille. Jos kuluttajat ymmärtäisivät lopettaa poronlihan käytön, loppuisi myös koko vihoviimeinen poronpito näiltä levsysasteilta. En osta enkä käytä poronlihaa, kun ei tee mieli ei sitten vähääkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567805Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675901Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615380Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515283Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084622Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072333Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e31216Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41175Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371026Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43974