Voisiko joku kertoa tärkeimpiä asioita kun sellaisen linnun ottaa?? Olemme harkinneet lintua jo pitkään
ja melko paljon tiedämmekin mutta mitkä ovat kaikista tärkeimmät muistaa?? Mitä kaikkea pitää ostaa...Auttakaa epävarmaa!!!!
Ottamassa neitokakadua?!?
1
254
Vastaukset
- -N-
1. Liikunta
Neitokakadut tarvitsevat liikuntaa mielellään päivittäin, joten tulisi pystyä päästämään lintua päivittäin vapaaksi lentämään.
2. Oikea ravinto
Neitokakadut ovat melko nirsoja erilaisten ruokien suhteen, joka tarkoittaa, etteivät erilaiset vihannekset ja hedelmät uppoa kovin hyvin. Hyvä vaihtoehto on siis pelletit, jos ne uppoavat. Silloin tulee muistaa rahan kulutus. Minulla menee kahden neitokakadun perusruokaan vuosittain lähelle 200e.
3. Pöly
Neitokakadu on yksi kaikkein eniten pölyttävistä linnuista, joten se tarkoittaa, että pölyä tulee yli tarpeen. Kun lintu sukii, oikein huomaa kuinka siitä lentää pientä untuvaa ja pölyhaperoa, eli ei missään nimessä allergikoille!
Siinä nyt muutama, jotka ihan ensin tulevat mieleen. Tietty tarvitaan myös sopivan kokoinen häkki, ja paljon seuraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956674Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096410SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614711Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien913624Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963571Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663442Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103282Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03000Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31825Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161409