Opiskelukämppä Turusta (yo-kylä)

tulevaturkulainen

Hain asuntoa TYS:ltä ja sainkin jo yhden tarjouksen yo-kylästä itäpuolelta, jota en vielä ole hyväksynyt koska haluaisin ensin selvittää pari asiaa:

1) Vuokrahinta TYS:n sivujen mukaan noin 550e/kk (sis. sähkö, vesi ja netti), tuleeko siihen lisäkustannuksia jos muutan poikaystävän kanssa yhdessä? Jakautuuko tuo vuokra siis 225e/hlö?

2) Onko tuo yo-kylä hyvä asuinpaikka? Sijainnin puolesta vaikuttaa ainakin täydelliseltä, mutta onko asuinalue muuten rauhallinen? Pöllitäänkö pyöriä tms? Entä ovatko asunnot hyvässä kunnossa? Kokemuksia??

3) Kannattaako hakea opintolainaa?

4

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turkulainennnn

      Sori, en pysty vastaamaan kysymyksiin, kun kokemusta yo-kylästä ei pahemmin ole. Monet kaverit kyllä viihtyneet ihan hyvin, uudet talot on erittäinkin hyviä, vanhemmat aika kämäsessä kunnossa ja seinät paperia. Ja sijainti tosiaan hyvä.
      Kiinnostaa vaan että kuinka paljon neliöitä? Kaksio?

      • tulevaturkulainen

        kaksio, 46 neliöö ja maan tasossa eli oma pihakin löytyy


      • Turkulainennnn

        Okei, sitten ainakin vuokra kuulostaa ihan kohtuulliselta! 👍🏽 Kai se siellä yo-kylässäkin on ihan sattumasta kiinni, millasia naapureita sattuu kohille..


    • Opex

      1) Mitä lisäkustannuksia tarkoitat? Vuokra ilmoitetaan ihan normaaliin (suomalaiseen) tapaan. Vuokra pitää maksaa TYS:n tilille kertasummana joka kuukausi.

      2) Opiskelijamelua on, muuten rauhallinen. Takavuosina alueella pyöri itsensäpaljastelija ja ikkunoista tiirailija, mutta ei niistä varsinaista harmia ollut. Pyörävarkaudet ovat koko Turussa yleisiä. Asuntojen kunto on pääosin ihan ok.

      3) Riippuu omista menoista, tuloista ja säästöistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3874
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2811
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2478
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1829
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      29
      1578
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1468
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1248
    Aihe