Toimittaja vai mikä hänen tittelinsä on,propagoi "puhtaan tuulivoiman" puolesta.
Väittäen,että mikäli niitä ei rakenneta,niin ihmiset kohta kulkevat kuonokopassa hiilenkäytön takia.
Niin voi käydäkin,tosin tuulivoiman takia.Ainakin Saksassa hiilen poltto on lisääntynyt tuulivoiman takia.
Koska jokaista tuulella tuotettua kilowattia kohden on oltava reservissä säätö-ja varavoimaa.,useinmiten hiilellä tuotettua.Tuulella kun on sellainen ominaisuus,että sitä ei voi varastoida ja kun sähkön tarve on suurin esim. sydäntalven pakkasilla,niin myllyt eivät pyöri, ainakaan tarpeeksi tehokkaasti.Tämän havaitsi Fingridin sivuilta viime talvena.
Lisäksi nostettiin esille Tanska esimerkkinä tuuivoiman mallimaana.Maantieteestä johtuen olosuhteet ovat täysin erilaiset,siis paremmat kuin Suomessa.
Tuulivolyymit ovat ihan eri mittaluokassa ja talvella ei ole pelkoa viikkokausien paukkupakkasista kuten Suomessa.Jo yksistään tämän takia tuulienergia isommassa skaalassa on vastuutonta toimintaa.
Eikä minkään sortin teollisuus voi perustaa toimintaansa ja sähkön saantiaan tuulen varaan.
Selänne lehdessä
24
1357
Vastaukset
- vituhippi
kiinassa tehdään myllyjen turbiinit louhinnat malmeille ja samalla tehän tiedätte kuinka puhtaasti se tuotanto kiinassa pelaa.Suodattimet on maailmanparhaat tehtaidenpiipussa. vai onko se vain unta.. on puhdasta tuloa myllyyhtiölle ja puhdasta tappiota veronmaksajille joten hip hei.
- näinettä
Rungot,siivet,turbiinit,konehuoneet,kaikki osat tuodaan valmistavarana Kiinasta.Rekkareiden perusteella myös pystytysporukat Pykälössä on ulkomailta.Tiepohjan raivuut ja soranajo taisi olla ainuita hommia mitä suomalaisille jäi.
- AsemakadunUkki
Kaikkiin uusiin voimaloihin vain kielteistä kannanottoa,eikai niitä voida rakentaa enempää jos vastaan sanotaan.Ne on todella rumia ja kuka maksaa tulevaisuudessa korjaamiset ja purkamisen.nytkin ollut jo monta viikkoa yks pyörimättä
- Kupisti
Vilkkuminen ärsyttävää eikä sinne päin huvita katsoa. Ennen silmä lepäsi maisemassa.
- zxfd
https://sairastuulivoima.com/ Tähän sivustoon kannattaa perehtyä! Tuulivoima on kaikelle elolliselle vaarallista. Tappaa hitaasti. Tuulivoima tuottaa infraääntä, joka tuntuu elimistössä pitkällä aikavälillä. Älkää missään nimessä laittako noita. Vaikutukset menevät yli kunta rajojen. Tuotantoeläimetkin kärsivät. Purkakaa tuulivoimalat ennen kuin on myöhäistä. Vaikutukset tuntuvat jo yli 30 km säteellä!
- cvvffg
https://kaksplus.fi/threads/radiosaeteily-sairastuttaa-4g-tukiasemat-tuulivoimalat.2495841/page-2
TUULIVOIMA ISO HUIJAUS
Sammuttakaa roottorit!! Ihmiset ja eläimet sairastuvat yli 30 km:n säteellä! - kluy
https://m.youtube.com/watch?v=JDIKNR0pReY
VÄÄRYYTTÄ PERKELE!! TUULIVOIMA! - kjhggh
https://kaksplus.fi/threads/aeaenihyoekkaeys-laensi-suomessa.2496166/
ÄÄNIHYÖKKÄYS LÄNSI-SUOMESSA!!! HAAPAJÄRVI - kommenttihesarista
E-R K:
"Vihreät esittelivät pari päivää sitten Helsingin Sanomissa energiaohjelmaansa, ja kiinnitin huomiota siihen, että tuulivoimaa ei mainittu sanallakaan. Kuinka tässä näin kävi?
Puolue olisi voinut reilusti todeta, että olemme tehneet tuulivoiman suhteen melkoisen arviointivirheen. Kiusallinen tilanne ohitetaan kuitenkin hiljaa – siinä toivossako, että äänestäjä unohtaa? " - ajateltavaa
Suurin ympäristö tuho aiheutetaan sillä tuotannolla, jolla tuo
tappiollinen tuotannon ala pidetään pystyssä.
Kaikki sen tuotannon arvo on turhaa kulutusta luonnolle
ja siitä jää valtava hiilijalanjälki.
Lisäksi satoja tuhansia tonneja kalliomurskaa
ja satoja tuhansia tonneja betonia ja metalliromua metsissä.
Arvet luonnossa jotka eivät koskaan umpeudu.
Tuulivoiman varavoima lauhdevoimaa, joka rehevöittää
ja tuhoaa vesistöjä.
Voitot menevät ulkomaille puhtaana.
tänne jäävät tuhotut maisemat. - fetygg
Paljonko Selänne-lehden toimittajan taskuun menee tuulivoimaeuroja????!!!!! Summat esiin!
- Uighu
Taitaa oikea titteli olla ilmoitusmyyjä tällä hepulla.
- PERUUKKI.MAUKKA
Taitaa toimittaja olla Pekkarisen lobbari...
- sgfsgh
https://kaksplus.fi/threads/haapajaervi-nyt-jaerki-kaeteen-tuulivoimalat-autioittavat.2496145/
HAAPAJÄRVI!!
TUULIVOIMALAT SAIRASTUTTAVAT YLI KUNTARAJOJEN!!!!!- gasli
syrjä heikki kirjoittelee mitä sattuuu joka kerta on mitä ihmeellisempiä juttuja.pysyis vain sielä ilmoituspuolella parempi näin.lessuja kun on niin näkemykset melko kapea alaisia.
- sfdaa
Selänne-lehti, kertokaa totuus tuulimyllybisneksestä. Muuten joudutte huonoon valoon/ vastatuuleen.
- vihreättietää
Vihreät ovat kaikessa hiljaisuudessa jättäneet tuulivoiman pois
energia ohjelmastaan. Ongelmia ja valtavat rahakulut tiedossa.
Pitemmällä aikavälillä aletaan etsiä syllisiä ja maksajia.
Lainaus E-R K :
"Vihreät esittelivät pari päivää sitten Helsingin Sanomissa energiaohjelmaansa, ja kiinnitin huomiota siihen, että tuulivoimaa ei mainittu sanallakaan. Kuinka tässä näin kävi?
Puolue olisi voinut reilusti todeta, että olemme tehneet tuulivoiman suhteen melkoisen arviointivirheen. Kiusallinen tilanne ohitetaan kuitenkin hiljaa – siinä toivossako, että äänestäjä unohtaa? " - aghjjggg
Tämänhetkisten tuulimyllypuistojen kertautuvat paineaallot tuntuvat kymmenien kilometrien päässä. Jänikset ja sudet pomppivat pakoon paineaaltoja ihmisten pelloilla ja pihoilla. Ei tervettä, Ei!
Myllyt seis ja ihmisille ja eläimille takaisin elämä! - öljhfddd
UUSI
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15561063/tuulivoimafirma-ja-suviseurat
Lestaedustajat jäävejä äänestämään tuulivoimasta!!
Lukekaa linkki pian! - Enemmäntuulivoimaa
Uskottako te itsekään mitä kirjoitatte, painetta ja sairastumisia, eläimet kaikkoaa yms. Ainakin lumijälkien perusteella siellä liikkuu eläimiä niin kuin ennenkin. Taitaa vaan asia olla niin että yläkerrassa ne oireet syntyy, vaan maailma muuttu meilläkin eikä sitä voi estää, sehän olisi täydellinen utopia jos kaiken pitäisi pysyä ennallaan eikä muutosta saisi olla ollenkaan.
- Kirkko-maa-notko-selkä
Tuulivoiman enegiavaikutukset ovat tuulesta temmattuja.
- Oikiasti
Tuulivoima täysin kepulien hyvävelijärjestön touhua. Samoin kuin paskalaki. Nyt pantava STOPPI kepulien touhulle.
- Anonyymi
*iiiiiiiiiiii *BBBBB
- Anonyymi
Joo
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
puukkotappelu-keskella-tieta
https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo312453- 701163
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja891154Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul431135- 44930
- 79924
Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?92874- 54861
Koirahyökkäys filpuntiellä.
Poliisi määräsi koiran lopetettavaksi välittömästi. Kerrankin selkärankaista toimintaa poliisilta. Toivottavasti hoituu90795Paavi on kuollut
Suuri humanisti ja kirkollinen johtaja, Paavi Fransiscus on kuollut 88 vuoden iässä. Katolinen maailma (suurin kristill115769