Lamictal vai Apifly

voihanpipo

eli noi menee kaksisuunataseen 2 pipoon :) ollaan just ajamassa sisään tota lamictalia nyt nostettu 50mg .ja mä oon niin väsynyt, kokoajan, tuntuu ettei jaksa kättä nostaa, kroppa kipee yön jälkeen, nivelet. kuulen harhoja hiukan. Voiko johtua noista? ennen noita mä olin niin vauhdikas että kaipaan sitä aika.

6

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syöty

      Lamictal ei kyllä väsytä paremmikin piristää pitemässä käytössä kuivattaa ja reikiinnyttää suuta. Söin Lamictalia 300 mg päivässä noin 20 v kunnes menetti tehonsa.

      • ent.hepuli

        Olen syönyt Lamictalia muutaman vuoden 100mg aamulla ja 100 illalla. Olen irroittautumassa siitä, mutta sen vähentäminen ja lopetus vie aikaa. Nyt on menossa kolmen viikon kauisi 75 ja 75, ensi viikolla aloitan 50 ja 50 jne kunnes saan sen loppuun. Olen lopettamassa sitä siksi, että se alentaa verenpainettani aika alas, ja sitten pyörryttää, että meinaa nenälleen aina lentää. Lopetin myös hitaassa tahdissa arivatrilin, kun en loppujen lopuksi tiennyt miksi sitä söin. Minulla oii 90 luvun alussa mahtavat paniikki kohtaukset, ja silloin rivatrilin käyttö aloitettiin. 15 vuotta olen kysellyt, miksi minun pitää niitä popsia, ja vastauksen sain - jos se vastaus sitten oli- että kun lääkäri on niitä määrännyt. Laitoin sitten lääkärin seinää vasten tiukkasin, että mihin vaivaan ja mikaan. vastauksena tuli, että paniikkiin. Minulla ei ole niitä"kuolemaan johtavia?) lieviä paniikkeja 15 vuoteen. Olen syönyt Rivatriliä turhaan 15 vuotta. Lo lääkkeestä pääseminen kestää enemmän kuin kauan, murunen muruselta olen vähentänyt 2kk ja nyt se
        on poissa. Pieniin paniikkeihin olen ottanut 1-2 opamoksia vuorokaudessa.
        Minulla on myös ahdistus-masennus ja siihen olen ottanut "aamupalaksi" 3 effeksoria tai sen edullisenpaa rinnakkaistuotetta Venlafaksia. Luulen, että en pääse koskaan täysin lopettamaan ainakaan em lääkettä, Se ei oikein tehoa kaikkina päivinä, varsinkaan viikonloppuisin.
        Olen ajatellut, että syön mieliajalääkkeitä lopun ikäni, jos niista on senkin verran apua, kun on ollut. Loppuikään ei liene pitkä matka, eiköhän tuo peräseinä jo ala lähestyä.
        Olen kuullut, että nuoret tehokkaat ihmiset sairastuvat usein paniikkiin. Silloin "100" vuotta sitten kun itse sairastuin, ei koko ilmiöstä tiennyt yksikään lääkäri suomessa, kunnes löysin Kuopiostta sairaudesta väitelleen Ulla Lepolan, ja apua alkoi tulla. Paniikki on diagnisoitu jenkeissä jo v 1966 ja täällä Suomessa sen tuntevat jo terveyskeskuslääkärit. Että sillai.


      • iiut

        Ei sitä paniikkiä mitenkään "löydetty" vaan se on medikalisaation tulosta miksi se on nyt "sairausluokituksessa." Tunne mikä tunne, ei sairaus.


    • hoosiaaannna

      Minulla myös aripiprazol ja lamictal käytössä. Lääkärini sanoi että tuo aripiprazol vähentää vauhtia ja lamictal taas masennusta. Minulla nämä tuntuvat toimivan. Olen puolisen vuotta ollut tällä lääkityksellä. Annostukset 10mg/vrk ja 2*100 mg/vrk.

    • TYUIOPÅrgr

      Tarkoitus on rauhoittaa elämäntyyliä. Onnistuiko...?

    • hoosiaaannna

      TYUIOPÅrgr jos minulta kysyt niin kyllä elämäntyyli on rauhoittunut. Samalla myös muuttunut tylsäksi ja nautintoa en saa juuri mistään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11208
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2565
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1781
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1685
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1320
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1275
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1096
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe