En uskalla hakea apua

Avuton_

Oon aika varma et sairastan kaksisuuntaista mielialahäiriötä, mutta en uskalla hakea apua, sillä pelkään sen vaikuttavan työnhakuun ja tulevaisuuten kuten jos joskus saan lapsia, en halua lastensuojelun kanssa olla tekemisissä ja jos tulis ero nii saako toinen osapuoli huoltajuuden? Lääkärissäkään ei otettaisiin vakavasti kun jopa fyysiset oireet voidaan yhdistää tähän "sairauteen"

Tunnen oloni niin epätoivoiseksi. Tuntuu, että olen pilaamassa elämääni enkä osaa lopettaa. Velkaa on kertynyt useampi tonni, vuokratkin rästissä.. Rahat on menny juhlimiseen, 5-2 kertaa viikossa. Seksiäkin tullu harrastettuu paljon tuntemattomien jopa varattujen kanssa. Juon helvetisti. Pari kertaa putkaankin päätynyt, teen asioita mitä kadun pitkään. Työtkin jouduin lopettamaan kun oli niin huono olla ja itketti joka päivä,. Ystävienkin kanssa oon laittanu välejä poikki pienimmistäkin asioista. Nyt pärjään 3-4h unilla ja hirveesti tekis mieli juhlia ja riehua, mut pelkään seurauksia ja morkkiksia.. tuntuu et Vuoden sisällä käytös on pahentunu.

Pää hajoo ku ei voi hakea apua pilaamatta omaa tulevaisuuttaan.

9

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AikaKasvaa

      Olet yhtä arvokas kuin kuka tahansa muu ihminen ja ansaitset saada apua henkisiin ongelmiisi. Kaksisuuntainen mielialahäiriö ei ole tuomio ja sen kanssa pystyy elämään onnellista elämää jos sitä vain hoitaa lääkityksen avulla ja oppii tuntemaan koska pitäisi mennä juttelemaan ammattilaiselle.

      Mieti hetki ja rauhoitu.

      Työssä sinulla ei ole mitään velvollisuutta kertoa asiasta ja jos tulee jaksoja jolloin selvästi tarvitset apua, niin sitten sinun pitää mennä omatoimisesti hakemaan sitä. Niin pärjää. Työnhaun yhteydessäkään ei tutkita terveyttä, kuin vain joissakin aloissa. Siinäkin tutkitaan vain, että onko työkykyinen vaiko ei. Muuten se ei vaikuta.

      Lasta ei riistetä vanhemmaltaan, jos vanhempi ei ole antanut sille oikeaa syytä. Jos esimerkiksi joisit reilusti siinä vaiheessa, niin onhan se sitten alkoholiriippuvuuden takia, eikä suinkaan kaksisuuntaisen mielialahäiriön takia. Jos haet apua, niin pystyisit välttämään sen paljon isommalla todennäköisyydellä, kuin jos et hakisi.

      Haluaisin, että ymmärrät sen, että lääkityksen ja henkisen avun myötä voisit paremmin alkaa rakentamaan elämääsikin alusta. Voisit alaa keskittymään siihen että saisit itsesi kunnolla työkykyiseksi ja sitten velkojen maksuun.

      En tiedä miten selittäisin tämän. Voi olla, että sinulla on noin epäterve mielikuva tulevaisuudesta jossa haet apua, koska tähän asti olet kokenut vain pettymystä, masennusta ja sekasortoa sitkeästi selviämällä vain yksin kokematta. Jos ei ole paljoa positiivisia kokemuksia siitä, että muut kohtelevat sinua tasavertaisesti ja ihmisarvojen mukaisesti, niin ei sitä silloin osaa odottaakkaan muuta kuin pahaa muilta.

    • pidä_keho_luonnollisena

      Unohda tekosyyt ja ota itseäsi niskasta kiinni ja lopeta hölmöily. Psyykenlääkkeet vaan sumentavat ajattelua ja alentavat toimintakykyä. Jos ei käytöksen parantaminen lähde omasta halusta, ei lääkkeet tule sitä muuttamaan.

    • Etsi tasapaino, lääkkeillä vaan sumennat mielesi. Mene terapiaan

    • trgf

      Mistä sulla riittää rahaa hillumiseesi ???

    • DingDong1

      Ihan aiheellisia pelkoja. Jos ei halua elämäänsä pilata niin pysy erossa psykiatreista. Ne merkinnät ei lähde ikinä papereista ja ne kaivetaan aina esiin, vielä vuosikymmenienkin päästä.

    • Humppapirkko

      Täällä samassa tilanteessa.. kiinnostaisko kahden kesken jutella joskus?

    • Avuton_

      Kiitos vastauksista. Taidan koittaa selvitä tästä ilman psykiatreja. @Humppapirkko olisi muuten kiva ajatus, mutta muutan parin pv sisällä ulkomaille. Päätin unohtaa kaikki rahahuolet ja ongelmat ja aloittaa "uuden elämän".

      • Pimeydestäpois

        Aika äkkinäistä?! Jättää vaan kaikki. Ei taida onnistua. Ulkomaille? Vai ihan pois tästä maailmasta?


    • IltalehdestäPäivää

      Vitun kanerva mä teurast sut saatanan ylimielinen molopää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      243
      1786
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      13
      1202
    3. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      198
      1142
    4. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      185
      1085
    5. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      873
    6. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      864
    7. Tunnisteita kaipaajille

      Onko jokin juttu mistä sun kaivattu tietää et viesti ois hälle? ☎️📝
      Ikävä
      51
      806
    8. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      58
      785
    9. Mä tuun aina rakastamaan sua J

      Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai
      Ikävä
      61
      763
    10. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      747
    Aihe