En uskalla hakea apua

Avuton_

Oon aika varma et sairastan kaksisuuntaista mielialahäiriötä, mutta en uskalla hakea apua, sillä pelkään sen vaikuttavan työnhakuun ja tulevaisuuten kuten jos joskus saan lapsia, en halua lastensuojelun kanssa olla tekemisissä ja jos tulis ero nii saako toinen osapuoli huoltajuuden? Lääkärissäkään ei otettaisiin vakavasti kun jopa fyysiset oireet voidaan yhdistää tähän "sairauteen"

Tunnen oloni niin epätoivoiseksi. Tuntuu, että olen pilaamassa elämääni enkä osaa lopettaa. Velkaa on kertynyt useampi tonni, vuokratkin rästissä.. Rahat on menny juhlimiseen, 5-2 kertaa viikossa. Seksiäkin tullu harrastettuu paljon tuntemattomien jopa varattujen kanssa. Juon helvetisti. Pari kertaa putkaankin päätynyt, teen asioita mitä kadun pitkään. Työtkin jouduin lopettamaan kun oli niin huono olla ja itketti joka päivä,. Ystävienkin kanssa oon laittanu välejä poikki pienimmistäkin asioista. Nyt pärjään 3-4h unilla ja hirveesti tekis mieli juhlia ja riehua, mut pelkään seurauksia ja morkkiksia.. tuntuu et Vuoden sisällä käytös on pahentunu.

Pää hajoo ku ei voi hakea apua pilaamatta omaa tulevaisuuttaan.

9

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AikaKasvaa

      Olet yhtä arvokas kuin kuka tahansa muu ihminen ja ansaitset saada apua henkisiin ongelmiisi. Kaksisuuntainen mielialahäiriö ei ole tuomio ja sen kanssa pystyy elämään onnellista elämää jos sitä vain hoitaa lääkityksen avulla ja oppii tuntemaan koska pitäisi mennä juttelemaan ammattilaiselle.

      Mieti hetki ja rauhoitu.

      Työssä sinulla ei ole mitään velvollisuutta kertoa asiasta ja jos tulee jaksoja jolloin selvästi tarvitset apua, niin sitten sinun pitää mennä omatoimisesti hakemaan sitä. Niin pärjää. Työnhaun yhteydessäkään ei tutkita terveyttä, kuin vain joissakin aloissa. Siinäkin tutkitaan vain, että onko työkykyinen vaiko ei. Muuten se ei vaikuta.

      Lasta ei riistetä vanhemmaltaan, jos vanhempi ei ole antanut sille oikeaa syytä. Jos esimerkiksi joisit reilusti siinä vaiheessa, niin onhan se sitten alkoholiriippuvuuden takia, eikä suinkaan kaksisuuntaisen mielialahäiriön takia. Jos haet apua, niin pystyisit välttämään sen paljon isommalla todennäköisyydellä, kuin jos et hakisi.

      Haluaisin, että ymmärrät sen, että lääkityksen ja henkisen avun myötä voisit paremmin alkaa rakentamaan elämääsikin alusta. Voisit alaa keskittymään siihen että saisit itsesi kunnolla työkykyiseksi ja sitten velkojen maksuun.

      En tiedä miten selittäisin tämän. Voi olla, että sinulla on noin epäterve mielikuva tulevaisuudesta jossa haet apua, koska tähän asti olet kokenut vain pettymystä, masennusta ja sekasortoa sitkeästi selviämällä vain yksin kokematta. Jos ei ole paljoa positiivisia kokemuksia siitä, että muut kohtelevat sinua tasavertaisesti ja ihmisarvojen mukaisesti, niin ei sitä silloin osaa odottaakkaan muuta kuin pahaa muilta.

    • pidä_keho_luonnollisena

      Unohda tekosyyt ja ota itseäsi niskasta kiinni ja lopeta hölmöily. Psyykenlääkkeet vaan sumentavat ajattelua ja alentavat toimintakykyä. Jos ei käytöksen parantaminen lähde omasta halusta, ei lääkkeet tule sitä muuttamaan.

    • Etsi tasapaino, lääkkeillä vaan sumennat mielesi. Mene terapiaan

    • trgf

      Mistä sulla riittää rahaa hillumiseesi ???

    • DingDong1

      Ihan aiheellisia pelkoja. Jos ei halua elämäänsä pilata niin pysy erossa psykiatreista. Ne merkinnät ei lähde ikinä papereista ja ne kaivetaan aina esiin, vielä vuosikymmenienkin päästä.

    • Humppapirkko

      Täällä samassa tilanteessa.. kiinnostaisko kahden kesken jutella joskus?

    • Avuton_

      Kiitos vastauksista. Taidan koittaa selvitä tästä ilman psykiatreja. @Humppapirkko olisi muuten kiva ajatus, mutta muutan parin pv sisällä ulkomaille. Päätin unohtaa kaikki rahahuolet ja ongelmat ja aloittaa "uuden elämän".

      • Pimeydestäpois

        Aika äkkinäistä?! Jättää vaan kaikki. Ei taida onnistua. Ulkomaille? Vai ihan pois tästä maailmasta?


    • IltalehdestäPäivää

      Vitun kanerva mä teurast sut saatanan ylimielinen molopää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      174
      10662
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      78
      5405
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      149
      4982
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      4182
    5. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      43
      3952
    6. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      36
      3833
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3638
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      3333
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      44
      3229
    10. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      68
      2975
    Aihe