Tahtoisin myydä sieniä / Turun seutu

Sienityttö9

Hei!
Olen sienestänyt koko pienen ikäni, mutta tänä syksynä ajattelin ensi kertaa kokeilla sienien keräämistä myyntiin, koska aikaa ja intoa riittäisi.

Otan mielelläni kaikkia vinkkejä vastaan. Mihin kannattaisi myydä, keneen ottaa yhteyttä? Mikä olisi kannattavin tapa myydä? Ostaako ravintolat jos en omista sitä poimija korttia? Entä voinko mennä suoraan torille?

Ajattelin, että voisin poimia ainakin kanttarelleja, herkkutatteja, mustatorvisieniä ja suppiloita. Tiedän, ettei tällä nyt rikastumaan pääse, mutta pienetkin lisätulot olisivat plussaa.

Kokemuksia? Ensimmäiset kanttarellit keräsin jo alkukuusta.

6

3073

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 579853637854

      Turun seudulla kannattaa kysyä Satotukku nimiseltä marja-/ sienitukulta onko heillä ostohaluja. Ravintoloille voi ja kannattaa tarjota suoraan. Tukut ja tuskin ravintolatkaan ovat kiinnostuneita poimijakorteista tms. hömpästä. Itseltä sitä ei ole vielä koskaan kysytty (eikä olisi mistä näyttääkään). Torille voit ainakin mennä torimaksun jälkeen myymään sieniäsi. Sitä myyntiä vahtaavat ainoastaan terveystarkastajat ja nekin tyyliin kerran kesässä jos silloinkaan. Eviran/ Turun kaupungin sivuilta voit tsekata sen mitä vaateita sille myyntitavalle asetetaan (käytännössä ei juuri mitään).

    • Aloittaja10

      Hei ja kiitos vastauksestasi. Osaatko yhtään arvioida minkälaista hintaa esim kanttarelleista voisi tänä vuonna pyytää? Tai tiedätkö paljonko ravintolat suostuisivat ylipäätään maksamaan?

      Kannattaako ravintoloihin ottaa nyt jo etukäteen yhteyttä vai vasta sitten kun sienet on poimittu?

    • TahtoisinLöytääSieniä

      Parahin aloittaja, tänä vuonna minä ainoastaan haluaisin VIHDOIN edes löytää sieniä Turun seudulta!

    • marjanpoimijaksi

      Hanki itsellesi myöskin tukeva vakuutus, jos vaikka joku joutuisi "haudattavaksi myrkytyksen takia". Poimi mieluimmin puolukoita myyntiin.

    • Anonyymi

      ei se mitään korttia vaadi jos kerran haluaa sieniä tai marjoja myydä

    • Anonyymi

      Hei
      Haluaisin ostaa kanttarelleja,
      Myytkö suoraan kuluttajalle esin n 20 l

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      82
      17075
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      32
      9884
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      28
      4821
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      233
      3855
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3123
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      14
      2810
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      110
      2761
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      23
      2641
    9. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      48
      2460
    10. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      2460
    Aihe