Koiranpentu ei opi olemaan yksin

apuayksinoloon

Meillä on 13 viikkoinen tolleripentu. Sen lisäksi vanhempi, 5v seropi. Näitäkin edeltävää koirakokemusta on, myös tollereista. Nyt ei kuitenkaan homma suju, ikinä ei ole tälläistä pentua ollu...

Pentu on todella vahvasti läheisriippuvainen, huutaa kuin kidutettava jos jää yli 10 sekunniksi yksin. Vessaan on turha mennä ilman että huuto alkaa. Pentu ollut meillä jo luovutusiästä asti ja alusta lähtien tehnyt tätä. Joka päivä ollaan koitettu harjoitella yksinoloa, aina mahdollisimman väsyneenä, mutta ei tuo malta tippaakaan. Olen aina huudon alkaessa odotellut edes muutaman sekunnin hiljaisuuden, ennen takaisin menoa, jottei saisi tahtoaan läpi. En tiedä miten tässä pitäisi tehdä. Olen harjoitellut ihan siitä lähtien, että menen esim. oven toiselle puolelle ja heti takaisin, namit ja kehut, sitten uudestaan. Aikaa vaan ei pysty lisäämään yhtään, ilman että koira hermostuu.

Tässä alkaa huumori pian loppua ja samoin kärsivällisyys. Minulla alkaa työt parin viikon päästä ja pentu joutuu olemaan silloin 4-6h putkeen kotona vanhemman koiran kanssa. Tämän läsnäolo ei tosin tunnu pentua ollenkaan rauhoittavan (vanhemmalla ei mitään yksinoloongelmia)... Asutaan rivarissa, joten ei voi oikein antaa huutaakkaan.

Onko kellään vinkkejä/ kokemusta?

7

3157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 257ls2g89f3ad

      Kannattaako niitä elukoita ottaa, kun ei osata kouluttaa...

    • Ghjkjfssx

      Ikävää, että asialliseen kysymykseen saa asiattomia vastauksia. Mutta yritän vastata neljän omistetun, erirotuisten ja luonteeltaan täysin erilaisten koirien perusteella. Yksi näistä koirista oli läheisriippuvainen ja inisi aina ja valitti yksin jäädessään ja vaikka tulin kotiin hetken päästä, alkoi ininä ja sitä sitten silitin ja lohdutin kunnes.. . Hm... sain tavallaan tarpeeksi tästä loputtomasta tuntuvasta vasta asiasta. Kyse oli ensimmäisestä koirastani. Ei ollut muuta vaihtoehtoa kuin pidentää yksin oloa ja vahvistaa koiran itseluottamusta ja luottamusta myös itseeni tulemalla aina takaisin. Lisäksi erittäin tärkeä asia oli ja on se, että kotiin tullessa käyttäydytään täysin tavallisesti jopa hieman etäisesti kunnes koira on rauhoittunut. Tämä on tärkeää siksi, ettei anna koiralle sellaista viestiä, että jotain kamalaa oli tapahtunut ja sama juttu poislähtiessä, asiasta ei tehdä "numeroa". Pennulle toki pitää jättää jotain lelua ja hyvä paikka olla, sopivan kokoinen alue, ei koko asuntoa.. koska jnkl:nen rajatumpi ympäristö luo turvallisuuden tunteen. Mitään ihme vippaskonsteja ei mielestäni ole vaan normaali, turvallinen käytös ja kärsivällisyyttä.

      • apuayksinoloon

        Olen miettinyt, että pitäisikö vaan tosiaan raakasti lisätä yksinolon pituutta ja antaa pennun vaikka sitten huutaa. Täytyisi saada selkeämmin pennulle se, että ihminen tulee hiljaisuudesta takaisin. Saisi kunnolla rauhoittua ensin... Täytyy yrittää olla ns. välinpitämättömämpi takaisin tullessa. Olen aina jättänyt tekemistä ja rajannut vain olkkarin pennulle, mutta yleensä nuo lelut jne. unohtuu kun lähden näköpiiristä.


    • Manch

      Väsyny koira ja niin pitkä yksinolo että sen on vaan pakko nukahtaa? Nukkuminen on yksinolossa se avain ja tavoite. Jotkut itsenäisemmät koirat saattaa leikkiä ja puuhailla yksinäänkin, mutta suurin osa vain lepäilee.

      Suhtaudu tähän neuvoon sillä varauksella että mulla ei ole paljonkaan kokemusta yksinolovaikeuksista.. Tuli vaan tämmönen idea.

    • Laura123456789

      Ootko kokeillut Digital dogsitteriä?

    • Wedeen

      Gunilla wedeen on kirjoittanut hyvän kirjan, Arjelle kultareunus. Sieltä löytyy vastauksia. Suosittelen!

    • Anonyymi

      No miten koiran kanssa kövi? Oppiko? Mulla sama tilanne..

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe