Koiranpentu ei opi olemaan yksin

apuayksinoloon

Meillä on 13 viikkoinen tolleripentu. Sen lisäksi vanhempi, 5v seropi. Näitäkin edeltävää koirakokemusta on, myös tollereista. Nyt ei kuitenkaan homma suju, ikinä ei ole tälläistä pentua ollu...

Pentu on todella vahvasti läheisriippuvainen, huutaa kuin kidutettava jos jää yli 10 sekunniksi yksin. Vessaan on turha mennä ilman että huuto alkaa. Pentu ollut meillä jo luovutusiästä asti ja alusta lähtien tehnyt tätä. Joka päivä ollaan koitettu harjoitella yksinoloa, aina mahdollisimman väsyneenä, mutta ei tuo malta tippaakaan. Olen aina huudon alkaessa odotellut edes muutaman sekunnin hiljaisuuden, ennen takaisin menoa, jottei saisi tahtoaan läpi. En tiedä miten tässä pitäisi tehdä. Olen harjoitellut ihan siitä lähtien, että menen esim. oven toiselle puolelle ja heti takaisin, namit ja kehut, sitten uudestaan. Aikaa vaan ei pysty lisäämään yhtään, ilman että koira hermostuu.

Tässä alkaa huumori pian loppua ja samoin kärsivällisyys. Minulla alkaa työt parin viikon päästä ja pentu joutuu olemaan silloin 4-6h putkeen kotona vanhemman koiran kanssa. Tämän läsnäolo ei tosin tunnu pentua ollenkaan rauhoittavan (vanhemmalla ei mitään yksinoloongelmia)... Asutaan rivarissa, joten ei voi oikein antaa huutaakkaan.

Onko kellään vinkkejä/ kokemusta?

7

3057

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 257ls2g89f3ad

      Kannattaako niitä elukoita ottaa, kun ei osata kouluttaa...

    • Ghjkjfssx

      Ikävää, että asialliseen kysymykseen saa asiattomia vastauksia. Mutta yritän vastata neljän omistetun, erirotuisten ja luonteeltaan täysin erilaisten koirien perusteella. Yksi näistä koirista oli läheisriippuvainen ja inisi aina ja valitti yksin jäädessään ja vaikka tulin kotiin hetken päästä, alkoi ininä ja sitä sitten silitin ja lohdutin kunnes.. . Hm... sain tavallaan tarpeeksi tästä loputtomasta tuntuvasta vasta asiasta. Kyse oli ensimmäisestä koirastani. Ei ollut muuta vaihtoehtoa kuin pidentää yksin oloa ja vahvistaa koiran itseluottamusta ja luottamusta myös itseeni tulemalla aina takaisin. Lisäksi erittäin tärkeä asia oli ja on se, että kotiin tullessa käyttäydytään täysin tavallisesti jopa hieman etäisesti kunnes koira on rauhoittunut. Tämä on tärkeää siksi, ettei anna koiralle sellaista viestiä, että jotain kamalaa oli tapahtunut ja sama juttu poislähtiessä, asiasta ei tehdä "numeroa". Pennulle toki pitää jättää jotain lelua ja hyvä paikka olla, sopivan kokoinen alue, ei koko asuntoa.. koska jnkl:nen rajatumpi ympäristö luo turvallisuuden tunteen. Mitään ihme vippaskonsteja ei mielestäni ole vaan normaali, turvallinen käytös ja kärsivällisyyttä.

      • apuayksinoloon

        Olen miettinyt, että pitäisikö vaan tosiaan raakasti lisätä yksinolon pituutta ja antaa pennun vaikka sitten huutaa. Täytyisi saada selkeämmin pennulle se, että ihminen tulee hiljaisuudesta takaisin. Saisi kunnolla rauhoittua ensin... Täytyy yrittää olla ns. välinpitämättömämpi takaisin tullessa. Olen aina jättänyt tekemistä ja rajannut vain olkkarin pennulle, mutta yleensä nuo lelut jne. unohtuu kun lähden näköpiiristä.


    • Manch

      Väsyny koira ja niin pitkä yksinolo että sen on vaan pakko nukahtaa? Nukkuminen on yksinolossa se avain ja tavoite. Jotkut itsenäisemmät koirat saattaa leikkiä ja puuhailla yksinäänkin, mutta suurin osa vain lepäilee.

      Suhtaudu tähän neuvoon sillä varauksella että mulla ei ole paljonkaan kokemusta yksinolovaikeuksista.. Tuli vaan tämmönen idea.

    • Laura123456789

      Ootko kokeillut Digital dogsitteriä?

    • Wedeen

      Gunilla wedeen on kirjoittanut hyvän kirjan, Arjelle kultareunus. Sieltä löytyy vastauksia. Suosittelen!

    • Anonyymi

      No miten koiran kanssa kövi? Oppiko? Mulla sama tilanne..

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11208
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2565
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1781
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1685
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1320
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1275
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1096
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe