Bussilla numero 100 E ,HELPPOA
Lentokentältä keskustaan
20
666
Vastaukset
- HALPAA
Hinta 900HUF
- Heikerrolisää
Meneekö bussi siis nykyään keskustaan asti? Mihin päin keskustaa se ajaa? Ennen meni bussi vain lentokentältä metron pääteasemalle Köbanya-Kispestin asemalle ja siellä piti vaihtaa.
- Reissumartikaiska
Hei, aapuuva! Nyt osaan sit mennä 100 E:llä keskustaan mut millä sit rautatieasema Delille? Nyt tuli tenkkapoo!
- adjstyjtdk
Reissumartikaiska kirjoitti:
Hei, aapuuva! Nyt osaan sit mennä 100 E:llä keskustaan mut millä sit rautatieasema Delille? Nyt tuli tenkkapoo!
Metron punainen linja 2 menee 100 E:n päätepysäkiltä Deak Ferenc Teriltä Delin asemalle. Ei tarvitse edes vaihdella mitään linjoja. Eikä miettiä kumpaan suuntaan lähtee ja missä jää pois, kun se Deli on kohde-/päätepysäkki.
Metrokartta:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6c/Budapest-metro.png
Yksittäislippuja voi ostaa aseman automaateista.
- MV-man
https://hu.wikipedia.org/wiki/100E_busz_(Budapest)
https://hu.wikipedia.org/wiki/200E_busz_(Budapest)
molemmat kulkee......200e :llä metron kanssa - Tuutänne
100E Ensimmäinen pysäkki Kalvin ter , sit Astoria, ja päättäri Deak ter
- Heikerrolisää
Loisto juttu! Kyllä mä varmaan vielä tulenkin sinne :-) Onko hinta siis 900 HUF? - Onpas siellä bussien hinnat nousseet!
Yritin etsiä BKV:n sivuilta, mutta ei ollut busseja tai metroja. https://www.bkv.hu/en/
- tuutänne
HINTA 900 HUF on ainoastaan tämä linja 100E . Lippujen hinnat eivät ole nousseet.
- käynytsiellä1
Joku aikoinaan laittoi tänne ohjeen, jonka kopioin itselleni ja meikä meni tällä ohjeella keskustaan ja perille löysi:
Bussi 200E joka kulkee lentokentän ja lähimmän metroaseman (Kőbánya-Kispest, M3) välillä, kulkee noin 7-8min välein, aikaliput näytetään kuljettajalle. tietylle ajalle ostettuja lippuja ei tarvitse leimata. Matka kestää noin 20-25min.
Bussista poistuttaessa kävele ns. bussiterminaalin läpi vastapäiselle seinustalle bussin suunnasta vasemmalla ja mene kauimmaiset portaat ylös. Suuntaa vasemmalle, ja näet metron sisäänkäynnin heti edessäsi. (Voit myös suunnata metroon myös kauppakeskuksen sisältä, jossa liukuportaat: käänny heti bussin ovesta tultuasi vasemmalle, pyöröovesta sisään, sitten oikealle, liukuportaat ylös, käänny vastapäiseen suuntaan ja metron sisäänkäynnille vievä käytävä alkaa edestä oikealta puolella).
Olet nyt Kőbánya-Kispestin metroasemalla (Metro 3, sininen linja), junia kulkee noin 5-10min välein riippuen vuorokauden ajasta. Matka keskustaan kestää noin 15-25min pysäkistä riippuen - yhtiöittäminen
Budapestin kaupungin liikennelaitos BKV ei ole enää se, joka vastaa buseista ja metroista. BKV:lla on jäljellä jotain hammasratastautateitä ja turistijuttuja, jotka jäi yhtiöittämisen ulkopuolelle.
Buseista ja metroista vastaa yhtiöitetty BKK, Budapestin liikennekeskus. Niiden nettisivu ei nyt juuri toimi. - tuutänne
käynytsiellä1 Kyllä neuvoit vaikeasti. 100 E on kaikkein paras .En ole ikinä kuullut ettei lippuja tarvitse leimata. Älä vaan jätä leimaamatta , Mitä teet jos tulee tarkastus, ja lippua ei ole leimattu. Tulee tuntuvat sakot.
- hhhhhhhhhhhhhh
100 E alkoi kulkea vasta tämän vuoden heinäkuussa, sen takia noita vanhoja neuvoja 200E:lle näkee. Moni nettisivukin neuvoo vielä "vanhan" tavan.
- tuutänne
Mutta se riittää. Nyt eletään tätä vuotta. Menneet ovat menneitä.
Todella hyvä linja - käynytsiellä1_
joo samaa mieltä, liput ehdottomasti leimattava ja jos 3vrk lippu niin sekin leimataan ensimmäisellä kerralla. Tosiaan mun käynnistä on reilu vuosi, joten mulla olikin sitten vanhentunutta tietoa tuosta bussista 200E. Päivitämme siis tietomme v. 2017 tasolle ja liikumme kentältä bussilla nro 100E
- Purabest
Pääsiäisenä olimme Budapestissä. Heti lentokentältä BKK:n tiskiltä ostettiin 7 day travel cardit (4950 HUF/kpl) ja liput 100 E bussiin, jolla päästiin mukavasti Kalvin Terille ja siitä jatkettiin metrolla Keletille. Hotla oli lähellä Keltin asemaa.
- vielähelpompaa
Helppoa, Minä kuljen Unkarissa ilmaiseksi
- Tulinjust
Niin mekin - eläkeläisiäkun ollaan...
- Tulinjust
Mutt kentältä hotelliin mentiin taksilla. Viiden hengen porukka, 25€ eli vitonen per nenä ja vei tietty ovelle asti. Shuttlella ois maksanut 11€...
- Paikallinensuomiopas
Eli bussi 200E köbanya kispestin metroasemalle on edelleen ihan toimiva ratkaisu, jos esim majoituksen sijainti on kolmosmetron reitillä, transferticket keskustaan tällä yhdistelmällä 560 huf. Fö-taxi kentän kopilta on jo vuosia ollut täysin luotettava, hinnat keskustan alueelle luokkaa 5000~7000 huf. Itse käytän föötä aina myös keskustassa ja lähialueella, silloin harvoin kun julkiset eivät natsaa aikatauluihin. TÄRKEÄ POINTTI: Kentällä pyörii edelleen 25~30€ "fixed price only for you" koijariapinoita, näille nou thanks ja ei muuta. Nämä nilviäiset ohjaavat turistin keltaiseksi maalattuun vanhaan meganeen tms, ja sovittu lähes tuplahinta voi edelleen nousta.
- Ettäsilleen1
Sininen metro ei kulje viikonloppuisin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028162Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m957437Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875597Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot785582Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1174790Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1242561Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys572449Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e71411Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71394Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa461240