Lomalla pitäis nauttia, mutta Messilä saa verenpaineet tappiin epäsiisteydellään ja ravintolapalveluineen. Näyttää enemmin loppuun kalutulta luulta, kuin campingalueelta,joka tarjoaa lomailijalle kivoja muistoja lomailusta kotimaassa, pettymys kaikilla osa-alueilla.
Messilä on aivan hirvee läävä
12
438
Vastaukset
- aikaaikaansa
oli varmasti aikoinaan aivan kaunis ja hoidettu sekä palvelut kunnossa
- Antero_Marja
Juuri niin, mutta nykyään todellinen törkymesta rantahietikon koiran- ja hevosenpaskoineen. Saniteettitilat surkeudessaan vertaansa vailla. Omistajien kannattaisi vaivihkaa käydä vaikka Kotkassa Sahalahdessa katsomassa mitä tarkoittaa Suomalainen Leirintäalue. Tuollaisenaan Messilä on kunnan matkailulle ja muille yrittäjille häpeä ja rasite.
- KuEiMuistakaaEnää
Mikäs ohjelma se silloin monta vuotta sitten oli, mikä oli tehty tästä Messilän campingalueesta? Siinä oli niiden omistajien hommasta ym. Tuli telkkarista joskus monta kesää sitten. Sekin oli ihan paska ohjelma.
- eihjuvapärkele
Kaikki on vaan niin paskaa :)
- tsorrot
eihjuvapärkele kirjoitti:
Kaikki on vaan niin paskaa :)
Paitsi kusi.
- Justjuuniiseo
Meinaaks sitä missä se yks vähän hidas oli niinku talkkari ja koko suomen terävin kärki vierailijoina mm. Se mielestään maailmanparas Mikkoska perheineen ja sit se tatuointi akka nii ja sitte ne sillä vanhalla busan romulla.
- KuEiMuistakaaEnää
No just se ohjelma. Oliks sen nimi Karavaanarit? Siinä vieraili ne Mikkoset ja sitten se tatskaa täys oleva akka, mikä tunnettiin joskus muinaisella 1980-luvulla nimellä Hantta Krause. Silloin ei tatuointeja ollut kuin merimiehillä ja linnakundeilla. Joo, ja siinä yhessä jaksossa käytiin ajelulla jossain. Joku sivuvaunumotskari vai mikä erikoisuus se sitten oli. Nyt alkoi vähän palailee mieliin. Siinä oli se hitaalla käyvä talkkari. Tiiä sitten, että oliko se oikeasti niin hidas, vai esittikö se tyhmempää kuin mitä on.
- omassa
Jos ei Messilä miellytä niin voipi mennä muualle ja voi kyllä tehdä valituksen SUORAAN sinne pääpaikallekkin eikä huudella pitkin nettiä ja viespuukkia!
Mutta Suomalainen kun on semmosta metsäkansaa että itekseen kiroillaan mutta sinne minne pitäs mennä kiroamaan ei uskalleta mennä ei ollenkaan!- Rahat_pois
Mitä siinä nillität, laittaisvat paikat kuntoon, kun hinnasto jo näyttää olevan. Suomalaisella lomailijalla on lupa odottaa rahoilleen vastinetta menee sitten mihin leirintäalueelle tahansa.
- Lewel16
Kaitpa asia niin on, jos leirintäalue kunnossa kaikinpuolin, niin kehujahan se saisi. Joten aloituksessa taitaa olla totuuden siemen. Noinkohan nuo käytännössä kesämökiksi kiinteine terasseineen rakennetut viritykset tarvitsisivat kunnalta toimenpideluvan kokojensa tähden.
- Plade
^Omassa^ otti topakasti kantaa *viespuukissa* ja hyvä niin, mutta eikö peruslähtökohtana kuitenkin pitäisi olla se, että Urpo ja Lempi lapsineen Pöljästä voisi huoleti päättää menevänsä Messilän leirintäalueelle pelkäämättä paikan olevan epäsiisti kaikilta osin ja ruokatarjoilu kuvottavaa tasoa kuten viime kesänä käydessäni. Tietysti omaan nilkkaanhan tuolla toiminnalla pidemmällä tähtäimellä kustaan. Luulisi olevan alan yrittäjille kunnia-asia pitää paikat kunnossa ja kuunnella kassan kilinää, joka vain lisääntyy, kun toinen yrittäjä ei välitä asiakkaistaan rahapussia pidemmälle. Sääli paikassa olisi kovastikkin potentiaalia, sen napsisi marjat koriin.
- Billos
Vähän asian vierestä. Olen ulkokuntalaisena miettinyt, mikä taho ylläpitää laituripaikkoja Messilässä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä811588Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2671516Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2661242Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691242- 56857
- 65834
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64817Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40811Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44771- 37767