Mikä tällainen kohtaus on?

tipitiitiii

Minulla on joskus tullut keskellä puhumista sellainen outo, sekunnin kestävä hyppäys äänessä. Sekunniksi puheen volyymi kovenee ja ääni hyppää ylärekisteriin ja sitten välittömästi palautuu normaaliksi. En itse huomaa sitä ollenkaan. Jatkan puhumista kuin mitään ei olisi tapahtunut mutta muut huomaavat tietenkin sen. Sain tietää tästä siten että muusta syystä kuvasin ja nauhoitin keskustelun, jossa olin osallisena ja kuulin siitä ja aloin ihmetellä, mistä kysymys.

Sairastan MS-tautia, joka ei haittaa elämää, on pysynyt lievänä.

Löysin sattumalta youtube-videon, jolla aivosyöpää sairastavalle tytölle tulee tällainen äänenhyppäyskohtaus ja sekin kestää vain sekunnin eikä hän itse huomaa sitä ollenkaan.

Kohtaus tulee kohdassa n. 1:30, kun tyttö selittää (englanniksi) kanyylin laittamisesta: https://www.youtube.com/watch?v=tQahCwjs2_E&t=97s

Mikä tämä kohtaus oikein on?

2

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tipitiitiii

      Eikö kukaan tiedä?

    • nbhgjn

      Eräs tuttu oli Tsernobylin paukahdukseen aikaan Keski-Suomessa, johon käsittääkseni Suomen suurin laskeuma tuli. Hän sai jotain häikkää kilpirauhaseen ( en tiedä tarkkaan ) ja lääkitystä.

      Kerran puhuessaan hänen ääni meni parin sanan kohdalla falsettiin. En puhunut siitä hänen kanssaan enkä tiedä huomasiko hän itse.
      Luulen, että se johtui kilpirauhasesta. Lääkitys ei ollut riittävä tai jotain.

      Tämä tapahtui joskus 2000-luvun alussa eikä hänellä ole ollut puheessa vastaavaa kertaakaan sen jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      883
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      738
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      613
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      613
    5. 39
      608
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      601
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      595
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      36
      493
    Aihe