kysyttävää Makarska/auton vuokraus jne

sanbaleele

Heippa!

Onko järkevää vuokrata tjäreborgin kautta auto etukäteen vai vasta perillä? Ajatuksena oli vuokrata auto 2-3päiväksi ja mahd. edulliseen hintaan.. Tjäreborgin kautta halvin auto olisi n. 90e/3pv

Matkakohde on siis Makarska Riviera ja hotelli Villa Juric.. Onko kokemuksia kyseisestä hotellista? Meillä ei ole aamupaloja. Paljonko esim. täytetty toast ja kahvi maksaa kahviloissa? Ei huvita tehdä aamupalaa hotellilla.. Yleensäkin kiinnostaa ruoan hintataso ravintoloissa.

Onko omatoimiretki vesiputouksille mahdollinen?

13

1674

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • a-antti

      Auton vuokraaminen on hyvä ida! Näyttää tuo kolmekymppinen vuorokaudelta olevan edullinen.

      Aamupaloja on varmaan tarjolla joissakin kuppiloissa. Kysyä voi myös joistakin hotelleista, niin teimme kymmenen vuotta sitten. Hintataso on jonkin verran edullisempi kuin meillä, mutta asiaan vaikuttanee sesonki ja etäisyys turistipaikoista...

      Omatoimimatka; vesiputouksilla tarkoittanet Krka:aa? On. Vai sittenkin Plitvice? On. Plitvicen liput kuulemma kannattaa hankkia etukäteen, jonotukseen kuluu aikaa, ja varsinkin kuun lähtee noinkin kaukaa. Lenkkarit mukaan! Oma auto taitaa olla paras vaihtoehto noihin kohteisiin, jää turha kuorossa kulkeminen pois. Jos uskallat ajaa Tampereella, käy se Kroatiassakin.

      Selaile vanhoja ketjuja, niissä on paljon ideoita!

    • perhekotka

      Tarkoitatko Baska Vodassa (Makarska riviera) olevaa hotellia? Jos jaksat kantaa sinne ylös, niin 500 metriä alempana rannassa on kauppoja, kahviloita, ravintoloita ja leipomoita. Me ostimme leipomoista aamiaistarvikkeita ja lähikaupasta. Emme majoittuneet kyseiseen hotelliin, sillä meille se oli liian ylhäällä. Mietimme kyllä sitä. Jyrkkää ylämäkeä kuumuudessa ja tavaroiden kanssa ei ole kiva tarpoa. Toki osassa paikoista sai aamiaisenkin ainakin rantakadun varrella. Hotelli arvioita löytyy googlettamalla .

    • sambaleele

      Tämä hotelli on Makarskan kaupungissa, ei baska vodassa:)

    • sanbaleele

      Anteeksi hotelli on Vila josip juric.. Muistin hieman väärin!

      • Makarska123

        Leivät,leivonnaiset ja lihapasteijaa muistuttava burek kahviloissa maksaa n.8kunaa eli n. euron. Kahvin hintaa en tarkkaan katsonut mutta 1-2 euron paikkeilla. Auton vuokraaminen kannattavaa jos aikoo kauemmas mennä mutta bussiliput ovat halpoja viereisiin kyliin kuten Baska vodaan,Tucepiin. Dubrovnikiin edestakainen bussilippu 30€ ja paluulipulla ei ole aikaa voi vain hypätä bussiin kunhan ei ole täynnä. Omalla autolla pääsee vesiputouksille mutta bussillakin pääsee suurimmista kaupungeista. Makarskasta kulkee Splitiin muutamia busseja päivässä ja liputkin ovat n. 10€ menopaluu muistaakseni. Omalla autolla mentäessä säästää aikaa huomattavasti ja busseissa ilmastoinnit voivat olla rikki, minun onnekseni 9h bussimatkalla ilmastointi toimi ja bussissa oli jopa kylmä. Makarskassa vierailtu noin viikko sitten paikallisten ystävien kanssa.


    • hiirimato

      Heippa! Viime kesänä pyörin autolla Split-Makarska välillä. Googlaa Sveti Jure - niminen vuori. 1.8km korkea nähtävyys Makarskan vieressä, huipulle pääsee autolla asfaltoitua rallipolkua(matka n. 20km) ja aivan hulppeat näkymät Makarskaan ja merelle. Varaa toki muutama tunti aikaa.

      Yleisesti hintataso tuntui olevan Viron ja Suomen väliltä, ei mikään erityisen halpa tänäpäivänä ainakaan turistipaikoissa.

      • Odotellaan

        Rallipolkua pitkin. Kiinnostaa kyllä kovasti, mutta onko kuinka kapea tie? Ja onko siellä kaiteita tien laidalla? Olemme lähdössä elo-syyskuussa Makarskaan ja ajateltiin 2-3 päiväksi vuokrata auto. Mitä muita kohteita suosittelet? Saako auton parkkiin hyvin Splitissä?


    • notua

      aika halpoja ovat juna matkat, lippu voi osta automaatilta
      kiva juna matka sinulle

    • sambaleele

      olisiko edullista ruokailla jossain pikkukylissä, kun autolla matkailee? Onko siellä edullisempaa. missä olisi paikallista asutusta?

    • Eaglefamilyhaslanded

      Yleensä ei turisti paikoissa on edullisempaa. Usein näkee mikä paikallinen konoba on suosittu, jos siellä näkee paikallisia. eikä vaan turisteja. Jos lähdet halvan ruoan takia, niin silloin Kroatia ei ole oikea paikka.

    • sambaleele

      mikä olisi sitten kohde jossa olisi halpaa ruokaa?

    • sambaleele

      Tosiaan ei mennä Kroatiaan tai mihinkään muuallekkaan halvan ruoan takia.. mutta on aina mukavampi, jos ruoka on edullista. Mitään sisäfile-pihviä ja sen sellaisia en havittele. Oma suosikkini reissussa on mustekala grillattuna tai friteerattuna ja siihen lisukkeet. Mukavaa on , jos raaskii alkusalaatinkin ottaa! Eli mitä tämän tyyppinen sitten maksaa valtaosan paikoista?

      Mielestäni edullista ja ok hintaista olisi, jos alkusalaatti olisi n. 4e ja pääruoka 8-10€? (äyriäiset, kana, kala tms) .. Saako näillä hinnoilla mitään?

    • Sielläkinkäynyt

      Tuo 90 euroa 3 päivän autonvuokrauksesta kuullostaa kalliilta. Olen aina vuokrannut auton Autoeuropen kautta ja tuolla hintaa auton saa viikoksi kaiken kattavalla vakuutuksella.
      Albaniaan kannattaa mennä, sitä eivät turistit ole vielä pilanneet ja hinta-taso on todella edullinen.
      Majoitus neljän tähden hotellissa aamiaisineen muutaman kympin.
      Parhaiten sinne pääsee lentämällä Korfulle ja siitä pika-aluksella Sarandeen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1556
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1052
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      967
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      374
      966
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      177
      914
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      94
      841
    7. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      64
      623
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      612
    9. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      588
    10. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      165
      584
    Aihe