Arvon nousua vai laskua?

myyntiä harkitseva

Paikallinen mhy teki meille metsäarvion v.2004 huhtikuussa. Arvioon sisältyi maapohjan, puuston ja taimikoiden arvot. Onko jollakin tietoa/mielipidettä mikä on ollut hintakehityksen suunta vuoden aikana? Arvioidulla alueella ei ole ollut myrsky- tms. muita tuhoja. Arvioidun alueen kokonaisala on n. 14ha. ja sijainti etelä-suomessa.

6

2015

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuri

      oo muuttunut mihinkään.

    • Chester1

      kyllä arvio on vieläkin käypä.
      Summa-arvio on suuntaa antava ja vaikka
      mottimäärät olisivatkin teoriassa pilkulleen
      oikein tekee kokonaisarvon korjaus arviosta
      epätarkan.Kokonaisarvon korjaukseen ei
      ole virallista laskukaavaa tai yhtenäistä ohjetta
      joten se perustuu arvioitsijan näkemykseen.
      Hyvä puoli siinä on se että kokonaisarvon korjauksella pystyy ottamaan huomioon erillaisia muuttuvia tekijöitä kuten esim palstan sijainti,puusto yleinen kunto jne. Jos myyt myy tarjousten perusteella jolloin markkinat kyllä hakevat palstallesi oikean arvon.
      Hinta-arvio on kyllä aina hyvä teettää jolloin
      saa edes jonkilainsen kuvan palstan arvosta
      ja myös ostajien on helpompi määritellä omaa tarjoustaan.

    • AnteroJ

      Arvo on noussut puuston kasvun verran. Siihen taas vaikuttaa maapohjan rehevyys, puuston ikärakenne/laatu jne.
      MHY:n arviosta ehkä selviää puuston kasvu vuodessa, saattaisi olla keskim. esim. 4m3/ha jolloin palstasi kokonaiskasvu olisi 56 m3/vuosi. Sen kun kerrot puutavarakuution hinnalla, niin saat puuston arvon nousun.
      Eniten tilasi arvoon vaikuttaa kuitenkin kysynnän ja tarjonnan laki, joka nyt tuskin vuodessa on paljoakaan muuttunut.

      • Eva49

        Oikein sanoit, Antero! Kysyntä ja tarjonta ratkaisevat. Ja nyt edelleen näyttää olevan "trendikästä" omistaa metsämaata. Ja johtuen melko korkesta tasosta, voisit ajatella vakavasti myymistä. Raha etsii sijoituskohdetta, joten markkinat ovat hyvät. Lantin kääntöpuoli tietenkin on se, että löydätkö yhtä hyvän sijoituskohteen rahoillesi:)


      • Eva49 kirjoitti:

        Oikein sanoit, Antero! Kysyntä ja tarjonta ratkaisevat. Ja nyt edelleen näyttää olevan "trendikästä" omistaa metsämaata. Ja johtuen melko korkesta tasosta, voisit ajatella vakavasti myymistä. Raha etsii sijoituskohdetta, joten markkinat ovat hyvät. Lantin kääntöpuoli tietenkin on se, että löydätkö yhtä hyvän sijoituskohteen rahoillesi:)

        että metsän hinta alkaa lähiaikoina nousta. Syy on hyvin yksinkertainen: Alamme korvata öljyä puulla hyvin pian eli viimeistään silloin kun Osama bin Laden saa aikaan valllankumouksen Saudi-Arabiassa ja öljyn hinta pomppaa taivaisiin. Veikaan ettei tarvitse kauaa odottaa ...


    • AsahiM52

      Moro. Metsän tuottoarvo ja markkinahinta etenkin eteläisessä Suomessa kaksi täysin eri asiaa. Tuottoarvo on "teoriaa" ja markkinahinnan määrittää kulloinenkin tilanne/tilaisuus: toiselle pakko, toiselle mahdollisuus. Hyvän osto/myyntipäätöksen tekeminen edellyttää siis aktiivista "tilaisuuden" hakemista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5077
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3322
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3069
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2298
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1797
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1550
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      121
      1474
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1149
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1109
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1077
    Aihe