Matkailun Maijailmiö.

Tällä matkailupalstalla erinäiset henkilöt julkaisevat kuukausi- ja vuosiraportteja, sekä tarinoita itselleen tuntemattomista henkilöistä rakentaen näille henkilöille mitä erilaisimpia tarinoita negatiivissävytteisinä sisältäen, kattavan henkilökuvan terveydentilasta varallisuuteen ja asumiseen paikkakuntineen sisältäen myös kattavan selvityksen näiden itselleen tuntemattomien henkilöiden vaimojen menneisyydestä, nykyisyydestä ja tulevaisuudesta.

Olen myös huomannut tämän matkailupalstan ylläpitäjän varsin oudon käytännön poistaa matkailupalstan asiasisältöä ja kirjoittelevia arvostelevia kirjoituksia, mutta täysin järjettömiä herjaavia kirjoituksia julkaistaan kymmeniä, jopa satoja joka päivä.
Siis nähtäväksi jää onko minulla oikeus tämän näkökantani julkaisemiseksi.

Päähavaintoni on, että palstalla on kolme aktiivia, Chiang Maissa ja Hua Hinin seudulla asuvat miehet, sekä Maijailmiöksi nimeämäni henkilö.
Tämä viimeksi mainittu omien kirjoituksiensa mukaan edustaa kaikkia ja toisaalta ei koskaan ole kuitenkaan kukaan.
Hän on rakentanut roolinsa verrattavaksi käsikranaatin sirpalejakaumaan siten, että antaa vääristyneen kuvan palstalle kirjoittavan lukuisat eri henkilöt, vaikka kyseessä koko ajan on yksi ja sama.

Näillä kahdella ensiksi mainituilla ei asuinseutu eikä elämäntilanne ole muuttunut, mutta tämä tuhannen nimimerkin aktiivi elää varsin muuttuvaa tarinaa, ollen milloin missäkin ja matkustanut Pattayalle sekä sieltä koilliseenkin jo useita kertoja, kuitenkin aina vaan ollen suomessa.
Hänen Thaimaalainen kumppaninsakin on tarinoissaan enemmänkin taruolento.

Mielenkiintoista kuitenkin tämän henkilön päivittäinen avautuminen matkailupalstalla erityisen negatiiviseen sävyyn joita ylläpidon julkaisuja en ymmärrä.
Minuun kohdistuen hän eilen oli etsinyt perheemme veneen videon julkaisten sen oman tarinansa ohessa, jonka johdosta sain Skypepuhelun tuttavaltani japäädyin tämän kirjoitukseni laatimaan.

Vaikka tiedän että siinäkin tapauksessa, että ylläpito ei poistaisi tätä kirjoitustani, ei tällä kirjoituksellani tule olemaan mitään merkitystä mainitsemani Maijailmiön edes rauhoittumiseen, totean lopuksi:

TÄMÄ OMASTA MIELESTÄÄN KAIKKIA EDUSTAVA HENKILÖ VOISI HETKEKSI PYSÄHTYÄ POHTIMAAN OLISIKO SYYTÄ ITSELLEEN TUNTEMATTOMIEN HENKILÖIDEN ARVOSTELUN SIJAAN KESKITTYÄ OMAAN ELÄMÄÄNSÄ.

MYÖS MAIJAILMIÖN KÄSIKRANAATTITOIMINNAN LOPETTAMINEN VOISI AIHEUTTAA TÄMÄN MATKAILUPALSTAN MIELENKIINNON NOUSUN MATKAILIJOIDEN JA JOPA THAIMAASSA ASUVIEN PIIRISSÄ.

KOKEMUKSEENI PERUSTUEN ILMOITAN ETTÄ VÄÄRÄ VASTAUS ON:

Niin mutta Lerppa, en minä.
50601
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 50

Vanhimmat

Maijailmiön seurauksena minut on jo tänä aamuna luokiteltu psykopaatiksi aiemman seksuaalisen suuntautumiseni luikittelun ja vaimoni huorittelun lisäksi, jonka johdosta pohdin,
minkälainen elämä tai sieluntila mahtaakaan olla tällä Maijalla, joka käyttää aikaansa toisten jokaisen liikkeen vahtimiseen ja niistä muille raportoimiseen?
Omasta mielestäni sellainen on jotenkin sairasta ja itselleni tulee olo, että onko sen toisen elämä ja sielu jotenkin tyhjää täynnä?
Miksi muuten joku saisi elämänsisältönsä muiden kyttäämisestä?

Ei liene kovinkaan järkevän ihmisen puuhaa myöskään kuten tapahtunut tällä matkailupalstalla, että Maijailmiöön kuuluu uhkailu saattaa palstalle kirjoittelevia huoneen lämpöisiksi ja että kirjoittelevilta sammutetaan valot tavattaessa.
Maijailmiöön on myös sisältynyt ilmoitukset tulla koputtelemaan Thaimaan kodin ikkunoihin ja mikäli koti onkin Suomessa, niin moottoripyöräystävät tulee käymään.

Minun mielestäni tällä henkilöllä ei ole ainakaan Thaimaan matkailuun liittyvää mitään positiivista elämänkokemusta, vaan hänen kirjoittelunsa perustuu johonkin negatiiviseen elämänkokemukseen, jota pahaa oloaan hän purkaa täälä aamusta iltaan joka ikinen päivä syyttäen toisia henkilöitä täsmälleen siitä mitä itse harjoittaa.

Äänestä

TÄMÄ OMASTA MIELESTÄÄN KAIKKIA EDUSTAVA HENKILÖ VOISI HETKEKSI PYSÄHTYÄ POHTIMAAN OLISIKO SYYTÄ ITSELLEEN TUNTEMATTOMIEN HENKILÖIDEN ARVOSTELUN SIJAAN KESKITTYÄ OMAAN ELÄMÄÄNSÄ.


Koska alat itse pohtimaan omaa elämääsi ja lopetat tuntemattomien henkilöiden solvaamisen. Vai onko se sinun yksinoikeus?

Äänestä
  • Lopetan kun h... ja h..... loppuu.

    Kerroppa miksi yllä mainittu on toisille yksinoikeus, mutta ei olisi oikeutta heittää juttua takas ?

    Äänestä

Ensin aloituksessa olet joku ulkopuolinen tarkkailija ja kerrot Chiang Main ja Hua Hinin henkilöiden olevan todellisia ja todellisia sankareita, mutta heitä salaliittomaisesti vastustavia onkin vain yksi ja heissä ei ole mikään totta.

Sitten jatkat kirjoitelmaasi täysin identtiseen sävyyn puoli tuntia myöhemmin Chiang Maissa asuvana Thain aviomiehenä.

Unohdit jo myös että kerroit matkustaneesi Phuketista Kulosaaren merenrantahuvilallesi.

Yhteenveto on varsin lyhyt: Olet mielisairas trolli joka on jatkanut Pattayan mustamaalaamista ja Pattayan turistien kunnianloukkauksia jo 2 vuotta.

Sinut tunnetaan parhaiten nimellä Lerppa. Toistan, -LERPPA. Lerppa on lerppamunainen vajaaälyinen köyhä ja katkera eläkeläinen, joka ei voi ymmärtää miksi kukaan ei usko hänen totaalisen päättömän typeriä ja lapsellisia juttujaan.

Olet kyllä Lerppa maailmanluokan koomikko. Tahtomattasi.

Äänestä
  • Ulkopuolinen tarkkailija ?

    Sankareita ?

    Salaliitto ?

    Identtinen sävy ?

    Phuketista Kulosaareen ?

    Mielisairas ?

    Trolli ?

    Pattayan mustamaalaus ?

    2 vuotta ?

    Turistien kunnianloukkaus ?

    Tunnetaan nimellä Lerppa ?

    Lerppamunainen ?

    Vajaaälyinen ?

    Köyhä ?

    Katkera ?

    Eläkeläinen ?

    Ei voi ymmärtää ?

    Kukaan ei usko ?

    Totaalisen päättömiä ?

    Totaalisen lapsellisia ?

    Olet kyllä Lerppa ?

    YLLÄ MAIJAILMIÖTÄ JOTA ALOITUKSESSANI TARKOITIN.

    Äänestä

  • Resuperse edelleenkään pattayan turistien kunniaa ei voi luokata, ota ensin selvää poju mitä kunnianloukkaus edes tarkoittaa, sekopää...

    Äänestä

  • 6868669695045904 kirjoitti:

    Resuperse edelleenkään pattayan turistien kunniaa ei voi luokata, ota ensin selvää poju mitä kunnianloukkaus edes tarkoittaa, sekopää...

    Niin niin mutta Pattayan turistien kunnia on täysin eri asia kuin tänne kirjoittavien kunnia.

    Maija tyttönen lataa ihan mitä tahansa ja perustelee oikeutujsensa sillä, että kaikki muut tänne kirjoittelevat on mielikuvitushenkilöitä mielikuvitustarinoineen, siis pedareita, homoja ja huoria meidän Maijan ollessa kaiken yläpuolella valioyksilönä.

    Äänestä

Yllä psyykkisesti sairaan Orginal-Lerpan vuodatus.

Koskakohan tämä häiriintynyt ymmärtää matkailupalstalla pitäisi kirjoittaa matkailusta?

Äänestä
  • Maijan matkailutarinaa odotellessa, siis sellaista jossa ei mainita sanaa Lerppa.

    Äänestä

  • Maijalle kirjoitti:

    Maijan matkailutarinaa odotellessa, siis sellaista jossa ei mainita sanaa Lerppa.

    Miten se on mahdollista kirjoittaa matkailutarina ilman lerppaa kun Lerppa tulee siihen aina ja jokatapauksessa heti solvaamaan perään taikka epäilemään maijaksi?
    Niin kauan kuin Lerppa kommentoi lerppamaisesti niin niin kauan Lerppa on mainittuna.

    Sinulla on selvästi ikävä lerpattelua ja pyydät sitä jatkuvasti. Et voi elää ilman trollausta koska se on ainoa elämäsi sisältö.

    Äänestä

Lerppa ja aloittaja ovat ne pahimmat trollaajat, jotka ovat totaalisesti pilanneet palstan.

Äänestä
  • Lueppa Maija-Poju aloittajan kirjoituksen viimeinen rivi.

    Äänestä

Minä kyllä rehtinä miehenä vaikka en Maijasta pidäkään sen johdosta, että hän huorittelee vaimoani ja homottelee minua, onhan Maija matkailutarinaa laittanut palstalle.

Hän syytti minua siitä, että laitoin linkin Chiang Main matkailusta videoon, jonka oli toinen tehnyt, en siis minä kuvannut.

Maija oli näreissään siitä, että noin toimin vaikka en ole itse kuvannut materiaalia, jonka linkitin.

Maija tottakai on noudattanut omaa jyrkkää mielipidettään, että tälle palstalle saa linkittää vain omaa tuotantoaan.

Maija on linkittänyt rottavideon Hua Hinin yömarkkinoilta, joka luonnollisesti tarkoittaa Maijan matkanneen videolaitteineen Hua Hinin yöhön videoimaan rottia.

TÄMÄ ON TODELLISTA JA KUNNIOITETTAVAA MATKAILUTARINAA MAIJALTA, JOKA ITSE MATKUSTAA KOHTEISIIN TEKEMÄÄN DOKU........ DOKUMENTTEJA.

Kiitos Maija ja lukijoille, älkää Mollatko Maijaa.

Äänestä
  • Laita ne Chiang Main juttusi tuonne Thaimaa palstalle. Niillä eikä sinulla ole mitään tekemistä Pattayan kanssa.

    Äänestä

  • Jos olet tarkkaavainen tämä on Thaimaan matkailupalstan Pattaya osio. Ei sinun Maija palstasi, eikä sinun henkilökohtaisten asioiden selvityspalsta.

    Äänestä

  • MatkailupalstaTämäOn kirjoitti:

    Jos olet tarkkaavainen tämä on Thaimaan matkailupalstan Pattaya osio. Ei sinun Maija palstasi, eikä sinun henkilökohtaisten asioiden selvityspalsta.

    Laitoin tuonne alle linkin Maija sinun anaali nimimerkilläsi kirjoittamasta PATTAYA osiolle, jossa selvittelet minun HENKILÖKOHTAISUUKSIA.

    Äänestä

Laita linkki missä sitä sinun vaimoasi on huoriteltu Pattaya palstalla? Olet jankuttanut samaa maijaa useissa kymmenissä aloituksessa ja viesteissä.

Äänestä

Postasit sitten oman aloituksesi HUUTAJA, olet kyllä tyhmeempää tyhmempi.

Äänestä
  • Kyllä, lueppa teksti....... kopioin tuohon alle Tuusulalaisen kirjoituksen.

    Täytyykö etsiä sinulle Tuusulalainen Maija vielä se sinun kirjoituksesi ?

    Äänestä

  • Miten olisi edes teoriassa mahdollista "selvitellä jonkun henkilökohtaisuuksia" kun kyseessä on vain anonyymin sukupuolettoman ja olemattoman mielisairaan sarjatrollaajan mielikuvitusjutuille naureskelu?

    Sinä olet ihan yhtä paljon thain aviomies kuin kuu on cheddarjuustoa.

    Ketään ei kiinnosta mielikuvitusvaimosi eikä Chiang Mai. Voit ihan hyvällä omalla tunnolla lopettaa satuilut.

    Äänestä

  • Mars_hoitoon kirjoitti:

    Miten olisi edes teoriassa mahdollista "selvitellä jonkun henkilökohtaisuuksia" kun kyseessä on vain anonyymin sukupuolettoman ja olemattoman mielisairaan sarjatrollaajan mielikuvitusjutuille naureskelu?

    Sinä olet ihan yhtä paljon thain aviomies kuin kuu on cheddarjuustoa.

    Ketään ei kiinnosta mielikuvitusvaimosi eikä Chiang Mai. Voit ihan hyvällä omalla tunnolla lopettaa satuilut.

    En minä järkevämpää sinulta odottanutkaan.

    Siis sinä katsot oikeudeksesi homotella ja huoritella, sekä pitää anonyymeina sukupuolettomina mielisairaina sarjatrollaajina henkilöitä joista et pidä.

    Koska ketään ei kiinnosta, niin voinet lopettaa sarjatrollaamisesi.

    Minä osaltani jatkan Maijailmiötä juuri niin kauan kuin sinä jatkat tuota omaasi.

    Äänestä

  • Jossain vaiheessa luulin ohikiitävän hetken, että ThainAviomies on suhtkoht normaali... Siis näihin palstan aktiiveihin suhteutettuna. Nyt kun lueskelen onnellisen miehen jupinoita, ymmärrän kuinka väärässä olinkaan hänen suhteensa. Menttaali puolen sairaus on vaan ottanut takapakkia vallan helvetisti, tai sitten hän testaa jotain uutta lääkettä, lääkitys lopetetaan kun huomataan, ettei siitä ole mitään apua, kaveri käy kokoajan harhaisemmaksi Maijoineen. Vai että onnellinen ThainAviomies.........? Haluaisin kuulla minkälaisia juttuja niillä OnnettomillaThainAviomiehillä on, jos onnelliselta tulee tollasta scaissee.

    Äänestä

  • cittarimieseestaas kirjoitti:

    Jossain vaiheessa luulin ohikiitävän hetken, että ThainAviomies on suhtkoht normaali... Siis näihin palstan aktiiveihin suhteutettuna. Nyt kun lueskelen onnellisen miehen jupinoita, ymmärrän kuinka väärässä olinkaan hänen suhteensa. Menttaali puolen sairaus on vaan ottanut takapakkia vallan helvetisti, tai sitten hän testaa jotain uutta lääkettä, lääkitys lopetetaan kun huomataan, ettei siitä ole mitään apua, kaveri käy kokoajan harhaisemmaksi Maijoineen. Vai että onnellinen ThainAviomies.........? Haluaisin kuulla minkälaisia juttuja niillä OnnettomillaThainAviomiehillä on, jos onnelliselta tulee tollasta scaissee.

    Voi harmi Cittari-Maija, kun minä jo luulin löytäneeni palstan järkevimmän miehen, kun luin sinun hyllyjenvälikirjoituksiasi ja niin kertakaikkisen korkeatasoisia kirjoituksia Thaimaalaisista naisista.
    Kurjaa että olet tuota mieltä, mutta koetan pärjätä näin.

    Äänestä

  • Siis, roikut sä ympäri vrk tällä palstalla? Tunnut olevan aika onnellinen ja kadehdittavassa suhteessa?

    Äänestä

  • Vaimoni teki pitkän long time sopimuksen kolmen intialaisen kanssa. Oon niin yksin vain käsi ja musta lildo apuna. Hammaslääkäri vaimon kotiin paluusta ei tietoa. Olen nyt Kulosaaressa jossa on Intian lähetystö ja Casino jommassa kummassa vaimoni varmaan on.

    Äänestä

  • ThainAviomiesOrginalAnal kirjoitti:

    Vaimoni teki pitkän long time sopimuksen kolmen intialaisen kanssa. Oon niin yksin vain käsi ja musta lildo apuna. Hammaslääkäri vaimon kotiin paluusta ei tietoa. Olen nyt Kulosaaressa jossa on Intian lähetystö ja Casino jommassa kummassa vaimoni varmaan on.

    Näin sen tuossa nousevan taksista lähetystön edessä. Oli aika reippaasti hammastahnaa rinnuksilla ja tukassa. Varmaankin ollut useita juurihoitoja jo taksimatkan aikana.
    Siellä taitaa olla nyt koko lähetystön KALUsto huollettuna.

    Äänestä

  • kulosaarenmummu kirjoitti:

    Näin sen tuossa nousevan taksista lähetystön edessä. Oli aika reippaasti hammastahnaa rinnuksilla ja tukassa. Varmaankin ollut useita juurihoitoja jo taksimatkan aikana.
    Siellä taitaa olla nyt koko lähetystön KALUsto huollettuna.

    Thailady Orginal tuli juuriHOIDOSTA. Nyt saatiin viikon ruokarahat.

    Äänestä

Nyt on selvinnyt mitä tarkoittaa NORMAALI mies Pattayalla, joten ohessa Maijan itse kirjoittama omakuva.

Minäkin tykkään veneistä.
Minä asun Pattayalla.
Minulla on kihlattuna Thai avovaimo.
Minulla on harrastuksia, asunto ja kavereita Thaimaassa.
Minä tykkään asua Thaimaassa ja tykkään thaimaalaisista.
Minä puhun aina totta.
Minä olen normaali heteromies.

Hienoa, nyt kaikki matkailupalstaa lukevat tietävät lukevansa NORMAALIN miehen jokapäiväisiä raportointeja.

Äänestä

En ole Maijasi poju, koska olen Totuustarkkailija Thaimaalaisen avovaimoni Korealaisten tekemien lasten isä Pattayalta koilliseen landelta ja ammattini on siementen istuttaja, sekä kala-altaan hoitaja.

Äänestä

Tämä on aika hyvä.

Äänestä

Katso Lerppa peiliin, niin näet selkeästi sen hullun ä'ijärähjän, joka palstojen pilaamisen aloitti!
Turha huuataa ja itkeä aikaansaamastasi maijailmiöstä!

Äänestä
  • Joo tääki on aika hyvä.

    Lerppa lerppa lerppa lerppa, mutta en minä minä minä minäääääääääääääääää.

    Äänestä

Maijailmiö on kiva.

Tänäänkään ei ainuttakaan matkailuaihetta, mutta Maija on saanu monta orkkuu.

Äänestä

Kaava on ollut yli 2 vuotta sama.

-Sika-Amalia-Lerppa aloittaa Pattayan mollaamisen ja Pattayan turistien haukkumisen.

Joku vastaa Lerpalle.

-Lerppa poimii vastauksesta mieleisensä ja häntä askarruttavat jutut, vääristelee ne ja rakentaa niistä uuden tarinan. Samalla hän esittää vastakysymyksiä tyyliin "miksi, onko, onhkohan ja minkä takia".

Joku vastaa Lerpan esittämiin kysymyksiin ja vittuilee takaisin.

-Lerppa loukkaantuu kun hänelle vastataan samalla halveksunnalla kuin hän on itse kysynyt ja lerppa kehittelee entistä utopistisempia juttuja itseään kehuen.

Kaikki nauraa Lerpalle ja toteaa Lerpan täydelliseksi paskanpuhujaksi.

-Lerppa ei ymmärrä miksi häntä ei uskota ja kehittelee entistä uskomattomampia henkilöhahmoja kuten ThainAviomies ja cittarimies.

Kaikki nauraa ja Lerppa raivostuneena paukuttaa konettaan kaikki päivät ja ajattelee olevana maaginen kostaja kuin Zorro konsanaan.

-Raivostunut Lerppa huutaa ja pilaa kaikki aloitukset ja kyselee siinä sivussa asiallisten aloitusten perään ja aloittaa kaikki rotta ja diabetes- juttunsa alusta aina uudestaan ja uudestaan ja lopulta ihmettelee jopa omiaankin juttuja.

Ja tuo sama tyyppi esittää olevansa onnellisesti naimisissa oleva varakas mieshenkilö, kiinteisätösijoittaja, mestarilentäjä, insinöörimajuri, matkailu- ja ruoka-asiantuntija ja herrasmies.

Wow!

Äänestä
  • Hei viisas mies.

    Miten Maijan kaava ?

    Hua Hin mollaus, kuka niitä harrastaa ?

    Äänestä

Suus kiinni tsiang main resuperse! Tarina on tosi... sijoitin naiseen kaiken mutta en saanut mitään...

Äänestä

Mikäli alla olevaa ei ole kirjoittanut tuhannen nimimerkin Maija 40X Vuodesta2010, niin Maija vetää puoleensa magneetin tavoin kaltaisiaan Pattayahurahtaneita.

onlyinchiangmai 4.8.2017 1:42
Chiang Maissa voi nähdä. Se ajelee harlikalla ja etsii farangeja joille voi tehdä oraalisia palveluksia. Sen mies pitää spermapankkia. Materiaalin saavat hammaslääkärivaimon rinnuksilta, ruumiin onteloista ja hiuksista.

Äänestä

Maijan kestotilauksen johdosta seuraavaa matkailupalstan lukijoille jos Teitä ylipäätään on:

Tervetuloa Thaimaan matkailun matkailupalstan syövereihin nauttimaan kaikesta siitä annista, mitä Pattaya ihmismielessä voikaan saada aikaan.

Parhaimpia otteita kannattaa lukea esimerkiksi hammaslääkäristä, Chiang Main ravitoloista, sekä luonnollisesti Harrikka moottoripyöristä kun moottoripyöräily on osa puheena olevan maan arkipäivää.

Kiitos kaikille, jotka nauttivat tämän matkailupalstan annista jopa päivittäin.

Äänestä

Sinä olet pähkähullu PersläpiMAIJA jolla ei ole mitään muuta elämässä kuin suomikakskytneljän pattaya ja hua hin matkailukeskustelusivut Hua Hinin mustamaalaus mielessäsi ja tuntemattomien ihmisten haukkuminen sekä äärettömän lapsellinen, ivallinen esikoululaisen tasoinen pilailu. Painu vittuun ihan oikeasti.

Äänestä

Älä puhu paskaa vanha lehmä Maija.
Sinä trollaat joka tapauksessa vaikka yksinäsi, kuten on nähty.
Haastat sujuvasti riitaa itsesikin kanssa sinua Maijaa ollen 10.
Vastailet itsellesi, kannustat itseäsi, kehut itseäsi, ruokit itseäsi ja innostut kuin ilmapallo jos saat muiltakin huomiota kuin itseltäsi.

Sun on turha selitellä syitä trollaamisellesi kun ainoa syy on että olet maaninen ja psykoottinen nettitrollaaja Suomesta joka väittää asuvansa vuodesta 2010 Soi Leengkenillä.

Äänestä

Totuus tarua ihmeellisempää, tai toisin päin.

🛫🛬 1 miljoona.
🍺🍺 1 miljoona.
👙🐰 1 miljoona.
4 🏃🎠 nuorin rippikouluikäinen.
👸🙋🙌🙏 saksalainen kasvatustapa, ei kiroilua, ei isän vastaista mielipidettä ääneen.
2 👱👧 x, joiden kanssa 27v.
💏👄💔👙👠💰300.
👿 50v. vain oma mielipide oikea.
👙👠💘3 kuukautta.

📝✏ 10.000 riviä.
💻💻 24 h / vrk. 7 vrk / viikko. 12 kk / v. 5 vuotta.

Baaritytön unelma POJU ?

Äänestä

Kävelin tänään täällä Pattayalla yksin rantabulevaardia pitkin ja tunsin oloni niin yksinäiseksi mutta onnelliseksi, että päätin yksinäisyyttäni lievittää kirjoittamalla teille rakkaille Pattayan ystävilleni kuinka onnellinen olen.
Minä olen luonteeltani niin avoin ja suvaitsevainen, että ketään tai mitään arvostelematta hyväksyn kaikenlaiset ihmiset ketään syrjimättä tai arvostelematta.
Tämä minun kotikaupunkinihan on kaikkien tietäen ns. sulatusuuni kaikille mahdollisille ja täältä löytää aina kaltaistaan seuraa vaikka yksinäisyys valtaisikin mielen.
Kävellessäni pohdin kuinka voi olla mahdollista että on elämää ylipäätään kohteissa joissa ei ole rantakatua Pattayan tavoin, eikä edes kevyenliikenteenväyliä Tuusulan tavoin.

Kaikkihan tietävät minun paljon kirjoittavan matkablogeja ja kun oikein innostuu, niin tulee kirjoiteltua sammakoita, kuten aviomiehen harrikka-ajeluista Chiang Maista Hua Hiniin vedin hatustani, eikä sellaiselle ole mitään muuta selitystä.
Nyt olen ongelmissa totuuden torvensoittaja kun olen, minulta perätään näyttöä.
Harmittaa kun olen sateenkaarimies.

Äänestä

HD on kuin ajatukseni hidas ajaa,
raskas työntää kuin golfkärryni ja yhtä pirullinen hinata.
Miinaharavan kanssa osien etsiminen pientareilta ei ole mun juttu, eikä mulla ole aikaakaan koska täytyy riidellä ja päivystää 27/7.

Äänestä

Yhtyneet persläpilerpat Hua Hinistä ja Chiang Maista ovat päästäneet olemattomat taiteilijanlahjansa valloilleen, terrorisoiden palstoja illasta lähtien.
Ilmeisesti mielisairaalapaikoista on huutava pula koska yhtä ihmisriepua eivät saa otettua suljetulle hoitoonsa, vai onnistuiko pakenemaan koko laitoksesta?

Persläpilerppojen päivää saamme viettää jatkuvasti, kunnes saavat suljettua lopullisesti suljetulle, tai ylläpito poistaa hullun palstoilta.

Äänestä

Niin syyskuinen sunnuntaiaamupäivä on alkanut jälleen Maijojen suurhyökkäyksellä, etenkin palstojen suurtuhooja, PersläpiMaija Vuodesta 2010 on ollut äänessä, alkaakohan pian toinen minänsä PersläpiMaija Soi Lengkeeni sotkea mukaan.
Haaveilisivat vain ilman julkisia kommenttejaan kellarialivuokralaiskämpässään, vuoroin Thaimaan lomailusta ladypoikien kera, vuoroin Harrikka-ajeluita ja veneen omistamisesta, puhumattakaan ÄSSÄ MERSUISTA.
Sitten olisi iltasella jälleen mukava pistää nukkumaan ja huomata jälleen kasvaneensa yhdeksi ihmiseksi.
Niin pääsisivät asialliset kirjoittajat kertomaan Thaimaan matkailusta, nyt sellainen on täysin poissuljettua Maijan ansiosta.

Äänestä

Kaks` Maijaa, palstoil kirjottel
Ol toisel heist Mersu ja toisel joku Cheyenne
Asuivat Gay-Jomtiella ja Soilla
Molemmil ol sama harrastus
leridareit he rakastit
Mut välii pit olla, ei yhtaikaa kiroittant
Kas eihän yks ainoo Maijanen
Kahteen paikkaan samal aikaa kirjoittais

Äänestä

Sain skypepuhelun itseltäni ja siinä sitten pitkä tovi keskusteltiin kuinka valloittavan ihanasti Pattaya ja koko Thaimaa kaikkinensa on elämäni.

Päätimme lähteä moottoripyöräilemään Chiang Maihin, minä ajan ja kloonini istuu tarakalla.
On mutkateitä kaveri on kertonu.

Äänestä

Minä olen se lienenkö kymmenes Maijasi, joka en lainkaan pidä kirjoituksistasi persläpilerppa ja siksipä laitan tämän pienen selvitykseni:
Minä PääMaija2010, sekä minun 9 KlooniMaijaani olemme päättäneet aktivoida näitä meidän kymmenen Maijan kirjoituksia siten, että jonain päivänä ne ovat kaikki samalla päivällä.
Näin me kaikki 10 Pattayan rakasta olemme estraadilla ihan ykkösinä ja kaikki muut kakkoset voivat vaivatta lukea meidän rakkaiden näkökantoja aivan kaikesta.
Terveisiä näin vielä kaikille rakkaille jotka meidän kirjoituksista pitävät.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


HerrasmiehenKihlattu kirjoitti:

Tällä matkailupalstalla erinäiset henkilöt julkaisevat kuukausi- ja vuosiraportteja, sekä tarinoita itselleen tuntemattomista henkilöistä rakentaen näille henkilöille mitä erilaisimpia tarinoita negatiivissävytteisinä sisältäen, kattavan henkilökuvan terveydentilasta varallisuuteen ja asumiseen paikkakuntineen sisältäen myös kattavan selvityksen näiden itselleen tuntemattomien henkilöiden vaimojen menneisyydestä, nykyisyydestä ja tulevaisuudesta.

Olen myös huomannut tämän matkailupalstan ylläpitäjän varsin oudon käytännön poistaa matkailupalstan asiasisältöä ja kirjoittelevia arvostelevia kirjoituksia, mutta täysin järjettömiä herjaavia kirjoituksia julkaistaan kymmeniä, jopa satoja joka päivä.
Siis nähtäväksi jää onko minulla oikeus tämän näkökantani julkaisemiseksi.

Päähavaintoni on, että palstalla on kolme aktiivia, Chiang Maissa ja Hua Hinin seudulla asuvat miehet, sekä Maijailmiöksi nimeämäni henkilö.
Tämä viimeksi mainittu omien kirjoituksiensa mukaan edustaa kaikkia ja toisaalta ei koskaan ole kuitenkaan kukaan.
Hän on rakentanut roolinsa verrattavaksi käsikranaatin sirpalejakaumaan siten, että antaa vääristyneen kuvan palstalle kirjoittavan lukuisat eri henkilöt, vaikka kyseessä koko ajan on yksi ja sama.

Näillä kahdella ensiksi mainituilla ei asuinseutu eikä elämäntilanne ole muuttunut, mutta tämä tuhannen nimimerkin aktiivi elää varsin muuttuvaa tarinaa, ollen milloin missäkin ja matkustanut Pattayalle sekä sieltä koilliseenkin jo useita kertoja, kuitenkin aina vaan ollen suomessa.
Hänen Thaimaalainen kumppaninsakin on tarinoissaan enemmänkin taruolento.

Mielenkiintoista kuitenkin tämän henkilön päivittäinen avautuminen matkailupalstalla erityisen negatiiviseen sävyyn joita ylläpidon julkaisuja en ymmärrä.
Minuun kohdistuen hän eilen oli etsinyt perheemme veneen videon julkaisten sen oman tarinansa ohessa, jonka johdosta sain Skypepuhelun tuttavaltani japäädyin tämän kirjoitukseni laatimaan.

Vaikka tiedän että siinäkin tapauksessa, että ylläpito ei poistaisi tätä kirjoitustani, ei tällä kirjoituksellani tule olemaan mitään merkitystä mainitsemani Maijailmiön edes rauhoittumiseen, totean lopuksi:

TÄMÄ OMASTA MIELESTÄÄN KAIKKIA EDUSTAVA HENKILÖ VOISI HETKEKSI PYSÄHTYÄ POHTIMAAN OLISIKO SYYTÄ ITSELLEEN TUNTEMATTOMIEN HENKILÖIDEN ARVOSTELUN SIJAAN KESKITTYÄ OMAAN ELÄMÄÄNSÄ.

MYÖS MAIJAILMIÖN KÄSIKRANAATTITOIMINNAN LOPETTAMINEN VOISI AIHEUTTAA TÄMÄN MATKAILUPALSTAN MIELENKIINNON NOUSUN MATKAILIJOIDEN JA JOPA THAIMAASSA ASUVIEN PIIRISSÄ.

KOKEMUKSEENI PERUSTUEN ILMOITAN ETTÄ VÄÄRÄ VASTAUS ON:

Niin mutta Lerppa, en minä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu