Vanhusten hoidon säästöt kunnan hyöty?

Välitä

Eikö Harjavallassa kukaan ymmärrä vanhusta,
Ei pilleriautomaatti eikä kauppakassi ole sitä, mitä vanhus tarvitsee, vaan IHMINEN. Kasvot jotka tulevat iloisena moikkaamaan, koskettaa olkapäähän ja
Ja vaihtaa muutaman sanan säästä, vanhuksen voinnista ja kenties kampaa hiukset ja huolittelee olotilaa tuolissa tai vuoteessa.
Se, että astuu ovesta ja kertoo, mikä ei kuulu tehtäviini.......fiasko.
Olen itse jo eläkeiässä, ollut 4 ihmisen omaishoitaja, äitini kuoli toukokuussa, ja totean, vanhustenhoitajiksi haluaville pitää olla motivaatio auttaa!
Eräs mieshoitaja sanoi, että halukkuus puuttuu, raportit ja työtovereiden kuulumiset tärkeimpiä kuin vanhuksen olotila laitoshoidossa.
Harjavallassakin minulle on jopa yöllä soitettu apua, kun kunnan apu ei tule!
Säästäkää asioissa jotka eivät kohdistu heikoimpiin!
Vanhusten ansiosta elämme nyt tätä hyvinvointia, emme omin avuin hankittua.

7

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pian.jo.vanhus

      Moni tekee työtä vain palkan (joka ei ole iso) takia. Taitaa olla tosi harvassa hoitajat, joille työ on kutsumus.
      Ja tosi asia on, että kaikki toimenpiteet on kellotettu, ei siinä paljon ehdi säästä jutella kun on kiire.
      Minkäs teet?

      • erhqgwa

        Missäs ne vapaaehtoisporukat on nyt, jotka kävi satalinnassa paapomassa aikuisia "miehiä"?


      • Toisinkuineräät
        erhqgwa kirjoitti:

        Missäs ne vapaaehtoisporukat on nyt, jotka kävi satalinnassa paapomassa aikuisia "miehiä"?

        Veikkaan, että ovat töissä.


      • erhqgwa
        Toisinkuineräät kirjoitti:

        Veikkaan, että ovat töissä.

        Ne sen enempää oo töissä, ko sääkään. Minä olen töissä!


      • Toisinkuineräät
        erhqgwa kirjoitti:

        Ne sen enempää oo töissä, ko sääkään. Minä olen töissä!

        Työaikalain puitteissa toki, joskus vähän ylitöitä. Enempää ei kenenkään kannata töissä käydä muutakin elämää pitää olla. Määrästä ei taitettu silti väitelläkkään?
        Toistaiseksi voimassa oleva työsuhde vuodesta 1984 asti.


      • Mobiiliraamattumme

        Se nyt vaan on totta että kotiin annettavat sosiaalipuolen palvelut on romutettu muutamassa vuodessa enää ei anneta kokonaisvaltaista hoitoa terveydenhuolto on vallannut entisen kotipalvelun lähes kokonaan mutta tätä pättäjät ovat halunneet. Jotkut onnettomat hoitsut juoksee mobiilin kanssa ympäri kylää toistakymmentä käyntiä päivässä .....


    • Maireolavi

      Harjavallassa on paljon hyviäkin hoitajia, jotka tekevät työtä täydestä sydämestään, pienellä palkalla! Omat omaiseni on kaikki hoidettu aina hyvin!
      Hyviä hoitajia kohtaan on suorastaan törkeää kirjoitella nimettömänä netissä ja haukkua kaikki hoitajat surkeiksi!

      Kiire on valitettavasti tätä päivää. Kotipalvelut on suurimmaksi osaksi yksityisiä yrityksiä, joille raha ja kustannustehokkuus ratkaisee, ei se onko mummia taputeltu olkapäälle. Yöaikaan töissä ei ole yhtään ylimääräistä työntekijää, yötyön teettäminen kun ei todellakaan ole halpaa! Silloin ei lähdetä mummolle tai vaarille juttelemaan mukavia kun tämä ei saa unta, vaan koko yöksi riittää kyllä sängyistä tippuneita nosteltavaksi.

      Jokaiselle joka on vanhuksista ja niiden hoidosta huolissaan, suosittelen, että menisitte katsomaan edes niitä omia sukulaisianne. Jutelkaa ja koskettakaa ja olkaa ihmisiä ihmisille. Kotipalvelu hoitaa sitten ne ikävämmät siivous, pyykki, vessatus ja lääke hommat. Jos oikein intoa riittää, niin menkää vapaaehtoistyöhön vanhainkotiin tai naapuriin. Täällä toisten haukkumisella ja valittamisella ei saa yhdenkään vanhuksen oloa paremmaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4977
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      250
      2924
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2872
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1727
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      64
      1685
    Aihe