Mistä tiedän ostaessani elintarvikkeita,

nuunimaan

esim. hedelmät ja juurekset, ovatko n geenimuunneltuja vaiko ei?

Mistä tiedän, ovatko irtobataatit geenimuunneltuja vaiko eivät?

Ovatko luumutomaatit geenimuunneltuja?

Voiko geenimanipuloidut elintarvikkeet aiheuttaa syöpää?

8

2073

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Googlaa

      Googlaa "1329/2003 EU" ilman lainausmerkkejä, niin tulee lista EU:n gmo-elintarvikkeista mm. Suomessa. Lisäksi Kuopion yliopiston mansikka Alba on gmo:ta. Suomessa viljellään seitsemää Monsanton tomaattia.

      Kansainvälisen tutkimusryhmän mukaan gmo-elintarvikkeet ja glyfosaatti ovat karsinogeenisiä. Googlaa "seeds of deception pdf" ja lue avautuva dokumentti kokonaan.

      • Yleinen konsensus on että GMO-elintarvikkeet ei aiheuta syöpää. Se että yksi tutkimusryhmä niin väittää ei tarkoita että se on totuus. On tehty läjäpäin tutkimuksia jotka on osoittanut ne turvallisiksi.

        Lueppa tämä: https://en.wikipedia.org/wiki/Séralini_affair

        Lyhyesti. Ryhmä teki tutkimuksen GMO-maissin pitkäaikaisvaikutuksesta. Jokaisessa ryhmässä oli vain 10 hiirtä, ja lisäksi sellaista laijia joka saa helposti kasvaimia parin vuoden aikana. Kaikissa ryhmissä oli paljon syöpiä, jopa kontrolliryhmällä.

        Jo koko tutkimuksen lähtökohta oli huono. Ryhmät olivat niin pieniä että niistä ei voinut vetää kunnon johtopäätöksiä. Tulokset olivat pitkälti satunnaisia mutta ryhmä (jolla oli vahvat insentiivit saada positivinen tulos) teki virhetulkintoja näiden perusteella. Lukuisat tutkimukseen perehtyneet tutkijat tyrmäsivät tulokset.

        Ei myöskään ole pystytty osoittamaan mitään mekanismia minkä kautta geenimanipulaatio aiheuttaisi syöpää.

        Toisekseen, jokainen geenimanipulaatio on oma prosessinsa. Ei geenimanipulaatio niin toimi että ruokaan lisätään jotain geenimanipulaattoriainetta joka aiheuttaa syöpää.

        Jokainen manipulaatio pitää tutkia ja arvioida omanaan, eikä leimata koko prosessi.

        GMO:ta vastustaa iso määrä järjestöjä vain periaatteen vuoksi. Esim. Greenpeace aktiivisesti tuhosi tutkimuspeltoja joissa kasvatettiin geenimanipuloitua riisiä jolla koitettiin ratkaista Aasian maiden A-vitaamiini puutiosta. Ei greenpeace kiinnostanut tulokset, vaan ihan periaatteen vuoksi.

        Ensin kritisoivat riisiä että oli liian vähän A-vitamiinia ja kun tuotetta parannettiin, sitä olikin muka liikaa ja nyt se olisi myrkyllistä.

        Tai sitten sitä vastustaa järjestöt jotka edistävät luomua, ihan vain omien tuottajien etujen takia. Hirveästi maailmalla kiertää negaa GMO:sta vaikka mitään todisteita sen haitoista ei ole.


    • AntiGMuskonto

      Bataatti on geenimanipulaation tulos. Siinä on maaperän bakteeristoon kuuluvien Agrobacterium rhizogenes- ja Agrobacterium tumefaciens -lajien geenejä.

      https://www.tekniikkatalous.fi/tiede/2015-04-23/Nyt-löytyi-luonnon-muovaama-gmo-kasvi---ja-todennäköisesti-sinäkin-olet-syönyt-sitä-3260179.html

      Ilman lajien välistä geenisiirtoa meillä ei siis olisi bataattia. Nyt joku GM-hysteerikko voi selittää miksi "vahingossa" tai sattumanvaraisesti tapahtuneet lajien väliset geenisiirrot ovat siunauksellisia ja luomua, mutta tarkoituksella tehdyt suoraan Saatanasta.

    • gmmerkinta

      GMO-tuotteet on merkittävä EU-lainsäädännön mukaan. Merkintävaatimus ei kuitenkaan koske esim eläintuotteita, kun eläinten rehuna käytetään gmo-rehuja.

    • we4fsfsdfwedvsdsd

      Varmaankin siitä että ovat jo valmiiksi ruskeita tms..

    • martti3367

      "Lyhyesti. Ryhmä teki tutkimuksen GMO-maissin pitkäaikaisvaikutuksesta. Jokaisessa ryhmässä oli vain 10 hiirtä, ja lisäksi sellaista laijia joka saa helposti kasvaimia parin vuoden aikana.
      Jo koko tutkimuksen lähtökohta oli huono. Ryhmät olivat niin pieniä että niistä ei voinut vetää kunnon johtopäätöksiä. "

      Seralinin ryhmä toisti täsmälleen saman tutkimuksen, joka oli tehty ko gmo-maissilajikkeen turvallisuustutkimuksessa, ja joka oli lajikkeen hyväksynnän perusteena. Muutos oli se, että tutkimusta jatkettiin kaksi vuotta kolmen kuukauden asemesta, jotta voidaan saada esiin pitempiaikaisia vaikutuksia. Lisäksi tutkimukseen otettiin mukaan glyfosaatti yhdeksi koejäseneksi.

      Seralinin tutkimusryhmän ensimmäinen pitkäkestoinen gm-lajikkeen turvallisuustutkimus vuodelta 2012 osoitti, että gm-maissilla sekä rikkakasvien torjunta-aine glyfosaatilla oli haitallisia vaikutuksia rottien terveydentilaan.

      Tutkimus sai osakseen runsaasti kritiikkiä. Tiedelehti peruutti artikkelin 14 kk julkaisemisen jälkeen perustellen peruuttamista tulosten "kiistanalaisuudella". Peruutus sai osakseen runsaasti kritiikkiä, koska artikkelin peruuttamiselle on olemassa tarkat säännöt, eikä Seralinin artikkelista löytynyt yhtään syytä asialliseen peruuttamiseen. Hieman myöhemmin artikkelin julkaisi uudelleen toinen tiedelehti.

      Glyfosaattioikeudenkäynti on tuonut päivänvaloon viestintää, kuinka Seralinin rottatutkimus vuodelta 2012 peruutettiin.

      Nyt asiasta on julkaistu tuore tiedeartikkeli, jossa käydään läpi, miten Seralinin artikkeli peruutettiin. Peruutuksen organisoi Monsanto toimien yhteistyössä tiedelehden päätoimittajan kanssa. Näiden keskinäinen laaja sähköpostiliikenne on nyt analysoitu. Monsanto myös aktivoi ja ohjeisti monia gm-myönteisiä tutkijoita lähettämään lehteen kritiikkiä.
      Analyysin on tehnyt tri Eva Novotny ja tulos on julkaistu nimellä "Retraction by corruption: the 2012 Séralini paper".

      Seralinin tutkimus oli erityisen merkittävä, koska se oli ensimmäinen pitkäkestoinen turvallisuustutkimus ja osoitti, miten merkittäviä riskejä gm-lajikkeilla voi olla. Se myös osoitti, että gm-lajikkeen hyväksynnän perusteena ollut Monsanton tekemä tutkimus oli riittämätön turvallisuuden osoittamiseen. Kaikki gm-lajikkeet pitäisikin tutkia perusteellisemmin ja pitkäkestoisin tutkimuksin. Seralinin tutkimus oli yleinen gmo-lajikkeen turvallisuustutkimus jatkettuna kaksi-vuotiseksi. Ei siis syöpätutkimus. Sitä eivät tutkijat ole väittäneetkään.

      Monsantolla on noin 90 % gm-lajikkeiden patenteista, joten tämä asia on erittäin tärkeä yhtiön liiketoiminnalle.

      Tiedelehden päätoimittajat eivät enää ole lehden palveluksessa. Tiedelehdeltä odotetaankin nyt anteeksipyyntöä lehden virheellisen menettelyn takia, kun peruuttivat asiallisen tutkimusartikkelin ilman hyväksyttäviä perusteita.

      Novotny E (2018). Retraction by corruption: the 2012 Séralini paper. Journal of Biological Physics and Chemistry 18 (2018) 32–56.
      http://www.amsi.ge/jbpc/11818/18-1-abs-4.htm
      Koko artikkeli
      http://www.seralini.fr/wp-content/uploads/2018/06/Novotny-JBPC-2018-On-Seralini-FCT-retraction.pdf

    • Mutaatiota.kaikki.tyynni

      Villitomaatti on sormenpään kokoinen kitkerä marja. Kaikki syötävien tomaattien geenistö sisältää lukuisia geenimuunnoksia. Sama koskee kaikkia viljelykasveja. Alkuperäinen ("luomu") manteli sisältää sinihappoa ja on tappavan myrkyllinen. Me syömme vain geenimutaation saaneita mantaleita jne.

      Sitten voi kysyä, miksi sattumanvaraiset, taustasäteilyn jne takia syntyneet mutaatiot ovat parempia kuin suunnitellut ja tarkoitukselliset geenimuunnokset.

    • Varmamerkki

      Aina kun syön geenimuunneltua ruokaa foliohattuni alkaa pahaenteisesti risahdella.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      84
      7395
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      212
      7214
    3. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      67
      5216
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      133
      4980
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      73
      4764
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      112
      4608
    7. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4520
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      82
      4226
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      4003
    10. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      157
      1630
    Aihe