miksi viro saa valita pakolaisensa?

kaikkisisäänvaan

miksi viro saa edelleen valikoida pakolaisiaan. aina uutisoidaan, että "nyt johonkin kyläpahaseen tuli irakilaisperhe, 4-lasta ja molemmilla vanhemmilla korkeakoulututkinto". ei suomessa tuollain toimita, valikoida kermaa kakun päältä. nyt vaan vastaanottamaan kaikki paperittomat, miehet, lukutaidottomat, kaikki. ihme tuohua tuommoinen.

5

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PölhökustaatA

      Katainen ja kumppanit leikkivät Suomea suuremman maan päättäjiä. Vähän niinku muskeleita lisää.

    • Velirand

      Soomes on praegu polaarpäev. Tundub, et see on mõnele kommentaatorile väga rängalt mõjunud.

    • fgetgrthtreherthert

      Kävin Tallinnassa heinäkuussa ja samalla lautalla oli yksi somalinainen säkkiin pukeutuneena. Ihmettelin vähän että mitä tämä tekee Virossa. Pettymykseni oli suuri kun sama henkilö tuli takaisin Suomeen samalla lautalla kuin minäkin. Ehkä hän kävikin vain katsastamassa uusia valloitettavia alueita?

      Tallinnassa en muuten kyllä nähnyt yhtäkään ulkonäöltä musulmaaniksi tunnistettavaa, ei edes yhden yhtäkään kerjäläistä näkynyt! Paljon oli kyllä turisteja länsi-Euroopasta ja paninkin merkille että virolaiset olivat hoitaneet hyvin turismibisneksensä -turistit saivat käyskennellä ilman roskasakin häirintää Vanhassa kaupungissa. Pakko sen verran kritisoida Suomea että nykyään Helsinki on melko epämiellyttävä paikka. Paljon romanikerjäläisiä sekä laittonta, epämääräistä sakkia pyörimässä jaloissa ja häiritsemässä tavallisia ihmisiä ja turisteja.

      Näillä havainnoilla ei olisi mikään ihme jos turistit jatkossa lähtisivät mielummin Viroon kuin Suomeen. Suomen päättäjät ovat pahinta roskasakkia koska mahdollistavat tämän. Virolaisilla on tässä mielessä viisautta ja tervettä itsesuojeluvaistoa.

    • soomeeestlane

      Siksi koska viron kansa ei ole näin naiivinen ja tyhmä. P...kaporukkaa ei päästetä maahan ja siinä kaikki. Suomessa kansan luonne on jo naiivista ja hyväuskoista.

      • valveutunutt

        Tuo on aivan totta. Suurta osaa ei vaan kiinnosta, luotetaan sokeasti poliitikkoihin ja viranomaisiin. Uusin puoluegallup kertoo karua kieltään suomalaisista -valitettavasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe