Hei kaikki! Nyt tarvinnut oikeesti apua ku mun pää räjähtää kohta tän asian kanssa! Eli oon kohta 16v tyttö ja mulla alko menkat 12 vuotiaana. Ne on alusta asti ollut aika säännölliset. Mutta sitten aloin laihduttaan ja ne muuttu sen jälkeen epäsäännöllisiksi ja joskus tuli pitkiä ja niukkoja vuotoja, muttei kunnon kuukautisia. Lähtöpainoni oli 74kg ja nyt painoni on pysähtynyt siihen 64kg. Nyt mulla ei oo tullu minkäänlaista vuotoa yli kahteen kuukauteen! Oon monet kerrat itkenyt ja toivonut että ne alkais mutta ei. Voiko tää laihtuminen vaikuttaa, vaikka en olekaan lähellekkään alipainoa. Ja kuinka kauan menee että ne taas alkaa? Oon tosi kiitollinen jos joku osaa auttaa!
Menkat loppuneet nuorella tytöllä
Mitämulletapahtuu
6270
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Laihtuminen voi vaikuttaa. Et kerro missä ajassa tuon 10kg olet pudottanut, mutta varsinkin jos laihtuu liian nopeasti, keho ei ehdi sopeutua muutokseen ja voi reagoida monellakin tapaa.
Kukaan ei voi tietää, koska menkat alkavat vai alkavatko ne ollenkaan ilman apua. Lääkärissä käynti olisi paikallaan. Oletettavasti siellä ei tarvitse muuta kuin keskustella lääkärin kanssa ja hän voi arvioida tilanteesi tältä pohjalta. Todennäköisesti saat lääkityksen, jolla hormonitoiminta pyritään käynnistämään uudelleen.
Laihduttaminen ja erityisesti nopea laihduttaminen voi aiheuttaa häiriötä kuukautisiin.
Jos pidät nykyisen painosi järkevillä elämäntavoilla, niin kuukautisten pitäisi alkaa uudelleen.
Jos muita huolia ei terveyden suhteen ole, niin voit mennä lääkäriin, kun kuukautisia ei ole ollut 4-6 kuukauteen.
Kiitos paljon avusta molemmille! Eli taijan vaan ihan rauhassa oottaa vielä muutaman kuukauden että ne alkais:)
Älä stressaa se lykkää niitä entistä enemmän
Minä olin sanomassa samaa, turha huoli pois äläkä stressaa asiaa niin eiköhän ne sieltä tule. Stressi kun on myös yksi syy miksi ne voi jäädä tulematta.
Mulla tuli 2 päivää sitte vähä sellasta limasta punasta vuotoa ja eilen kanssa. Illalla tuli yhtäkkiä hirvee mahakipu ja puoli tuntia tuli aika runsasta vuotoa. Sen jälkeen se taas loppu melkeen kokonaan. Tänään aamupalan jälkeen tuli taas mahakipu ja runsas "ryöppy" sen jälkeen ei oo tullut koko päivänä paljon mitään. Voiko nää olla menkat? Ku yleensä mulla tulee kokoajan runsasta vuotoa.