Joo, muurasin ihan ite, ja kun lämmittää kyljen 50 asteiseksi, niin 24 tunnin kuluttua kylki on 36 asteinen. Onko tämä hyvä vai huono takka? Se painaa n. 800 kiloa.
Tein ite takan.
20
485
Vastaukset
- hyvä_diy
Ihan hyvä sinun tekemäksi varsinkin jos heinäkuussa takka tuntuu lämpimältä vuorokauden kuluttua
- Pallikoseoli
Tuo nyt ei kerro siitä koko takasta yhtään mitää.
- 3me
Paa kuva joka suunnalta. On aina kiva saada huumoria ketjuun.
- nähty
On yllättävän komea takka. OOt mestari!
- T.Akka
Sydäntiilien ja pintatiilien välissä pitää olla ilmakanava/rako tai villaeriste.
- eheheheheheeeeeeeeeeh
Sydäntiilien ...... villaeriste.... :D
Päivän huumoripläjäys, kiitos.
- selämmittää
Miksi se takkakuva on poistettu sääntöjen vastaisena?
- hupi-hupi
Seffu käsitti, että mainos kyseessä. Ei ole raksa-alueesta selvillä. Tossahan oli pelkkä huumori kyseessä, ei voinut osoittaa olevan jostain takkanimestä.
Moni ei tajua rakennuspuolen huumoria mutta eihän sillä mitään väliä olekkaan. - näin_se_menee
Kalikka osui ja koira älähti.
- igigigififkck
Minä taas tein kottaraispöntön omasta päästä
- hyyssi
Minäpä tein paskahuussin omasta päästäni!!
Tuli muuten aika hyvä!!!!!huussi
- kohtasenäkyy
Kokeillaan vielä kerran laittaa takasta linkitetty kuva.
http://aijaa.com/yc0bx4- uuniukko
Noista aineista kun kyhää takan ei ole pienintäkään aihetta henskelien paukutteluun.
Tee tiilistä ja laastista ja käytä omia suunnitelmia ja MUURAA lämmittävä ja vetävä takka niin sitten voi hattuakin nostaa!
- juunäin
on.
- Gieho
Minä tein takan kipsilevystä. Se on paloturvallinen, koska insinööri sanoin minulle että kipsilevy ei syty palamaan. Insinööri myös suositteli että käsittelen pinnat palonkesto spray-maalilla. Olenkin niitä pintoja nyt sitten spraynnut. Hormi tehtiin myös kipsilevystä, joka liimattiin insinöörin toimesta muovailuvahalla takan päälle liitoksena. Huomenna on tarkoitus tämä takka insinöörin kanssa testata ja sytyttää sinne pienet tulet.
On ne insinöörit viisaita. Säästin tuhansia euroja, tekemällä takan itse insinöörin ohjeilla. - AskoHeinonen
Kun varaavan takan saa ammattilaisen asentamana 2460 eurolla, niin ei me päädyimme alla olevaan varaavaan takkaan. Olemme tyytyväisiä.
https://www.anarakenne.com/tuotteet.html?id=32645/389585 - asentama
?
Että tiiliäkö asennetaan? - useammanmuurannut
Mikäpä siinä, halvimman uunin saa itse muuraamalla poltetuista tiilistä. Ei ole edes kovin vaikeaa hommaa, kun ensin opettelee hieman muuraamaan. Piirustuksia erilaisiin uuneihin saa ja tarvikkeita löytyy vaikka vanhoista uuneista keräilemällä taikka uusia valuosia ostamalla Virosta.
Pönttöuunit jopa hyvinkin suosittuja! Kuoritakka tulee tosi näyttävä, jos laatoittaa laatoilla.
Vuolukiviuuneja saa joskus tosi edullisesti esittely- ja poistomalleja tms. myymättä jäänneitä. Itse voi hyvin muurata vuolukiviuuninkin, pääsee hyvin palkoille! Useamman vuolukiviuuninkin olen omaan käyttöön muurannut. - korjausrakentaja
Hyvä takka painaa noin 2000-3000 kiloa. Sellaisen saa pieneltä valmistajalta Savonrannalta. On muistaakseni Polarstone. On vuolukiveä, ja ovat kestäneet toistasataa vuotta. Kivi on pyörölustoa-vuolukiveä, parempaa kuin Suomen vuolukiven. Pyydelkää sielta tarjouksia jos haluatte pitkäikäisen takan.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703149
- 622495
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083