Me paperialan ihmiset tehdään satakertaa arvokaampaa työtä kun te IT-alan ihmiset. Teemme sitä oikeaatyötä eli työtä käsillä. Siitä maksetaan hyvä palkka.
Paperiala rock : IT-ala sucks
Paperimies
223986
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Niin sä teet arvokkaampaa työtä jollekin toiselle, kun me IT hemmot kerätään rahat omaan taskuun. Reilu 9 donan netto on sulle palkkää märkää päiväunta, mulle harmaata arkea. Kato osaajille maksetaan, ja kuvittelijoille ollaan maksavinaan.
Tarvitsin vain tilat ja painokoneen ja oman käännöksen Raamatusta. Nyt ihmiset myyvät kaikkien tuntemaa vartiotorni ja herätkää! lehteä jokapuolella maailmaa ja bisnes luistaa. Uuden Rollsin vaihdan joka vuosi. Aina riittää uusia huiputettavia ja lehtien myyjiä! katsos kun osaa riittävän vakuttavasti esiintyä niin saa ihmiset uskomaan mitä haluaa.
eipä siinä mitään, en osaa olla kade kun mulla menee kuitenin suht hyvin, eikä sun menestys ole multa pois, eli onnea vaan.
Ite en jaksa stressata bulshittiä jonkun duunarin kanssa, jota sinäkään et ole, joten eiköhän oteta konjakit sille ja annetaan köyhäkansan ihmetellä miten me se tehtiin.
Kuule joo ei tolasia palkkoja ees ole.. 9000 nettoo / kk. Jos toi olisi totta vetäsit aikamoiset bruttopalkat. Tolailla palkoilla veroprosentti on aikamoinen.
se ois noin 20000 euroo kuussa brutto hahaahahhahaaha.
vuosi ansio oli 1 400 000 mk/vuosi, jäejestelmä-myyjä ei yrittäjä. taisi olla vuonna 2001. koulutus insinööri. paljonko lienee euroina?
en ole kateellinen ollenkaan, kaveri hoiti mullekin paljon töitä.
Me it-alan ihmiset tehdään teitä paperialan ihmisiä työttömäksi. Hitaasti, mutta varmasti...
Ja jos me laitetaan koneet sammuksiin, niin aika pian pysähtyy paperitehtaatkin. . .
No voi jessus mitä juttua... no itse ainakin mieluummin perseeni pyyhin paperiin kuin sormeen tai PC:n emolevyn kulmaan, tai kännykkään....
1. mihin pyyhit sitten persees?
2. Mihin tulostat tärkeät asiakirjat?
3. Mitä toimitajat sitten tekee työkseen?
tunge nenä perseesees. saatana. ei voi muuta sanoo. mä haen tietty paskapaperin kaupasta. tai lennätän ruotsista.
eikö sulla ole yövuorossa parempaa tekemistä? peelo...
...mutta ansiot paperialallla ovat paremmat kuin IT-alalla keskimäärin.
Tosin IT-alallla rahaa voi jopa tullakin tuo 9keur netto / kk.
Paperikoneenhoitaja joka tekee katkeamatonta 6 vuorotyötä (viikko töitä viikko vapaata tyyliin) ansaitsee noin 40-50keur / vuosi
Ps. En tiedä tuosta 6 vuorotyötä tms. mutta tuo summa pitää paikaansa.
Mä teenkin 70 vuoro tuötä
trolli postaus
Lekurit tekee nykyään muutaman päivän viikossa töitä. Jos viitsivät tulla työpaikalle. Jos lekuria ei näy aamulla työpaikalla ja soittelee sen perään niin vastauksena tulee: "vittuaks se sulle kuuluu missä se on".
Kerro missä näin helpolla pääsee. Omalla työpaikalla joudun tekemään kahden työt lääkäripulan tai huonon värväystoiminnan takia. Päivystysten kanssa työmääräksi kertyy 60-65 tuntia viikossa keskimäärin joten turha tulla valittamaan laiskottelusta. Onneksi muutaman viikon päästä tilanne helpottaa.
Asia tuli kaikille erittäin selväksi, ettet ole irtisanomisuhan alainen kuten ei kukaan muukaan lääkäri. Tilanne on täysin päinvastainen kuin IT-alalla. Vahvistit myös lääkäripulan, mikä on mahdollistanut edellä mainitun sikailun. Lääkärit on aina viisaasti pitäneet huolen siitä, ettei tähän maahan kouluteta liikaa lääkäreitä. Yksikään lääkäriasema ei ole pörssilistattu eikä töitä ole siirretty Intiaan. Kun suurena työnantajana on julkinen sektori niin EVAkaan ei ole perseessä kiinni. Tietääkseni yksikään koodari ei ole saanut lahjuksia asiakkaalta, vaikka pari IT-ostopäällikköä on saanut. Lääketyhtiöiden markkinointikulut ovat paljon suuremmat kuin tutkimus- ja tuotekehitysmenot. Suojatyöpaikkoja mitä suojatyöpaikkoja nykymaailmassa.
Ylikuumentunutta tilannetta on jäähdytelty Virosta tuoduilla lääkäreillä. Niille kelpaa pesti myös vaatimattomalta alueelta. Saksasta olisi myös tulijoita ruotsinkielisille alueille. Saksassa kun lääkäreiden palkat ei taida olla kummoisia.
Parhaiten alalla menee apteekkarilisenssin itselleen keplotelleilla sekä lääketieteellisten vempainten valmistajilla. Niissä on hyvät katteet - vinkkinä IT-alallisille.
Jos aikoo lopettaa työt kokonaan niin nyt kannattaa mennä Norjaan. Norjan buumi nimittäin loppuu 10 vuodessa öljylähteiden kuivuessa ja ennen sitä ehtii kerätä hyvät rahat.
eli tuhannet miljardit niin , ettei sen kansan tarvitse seuraavaan muutamaan sataan vuoteen tehdä yhtään mitään.
Norjalla ei ole mitään hätää.
Kovin nihkeetä on paperipuolella. Jonkinlainen nousutussahdus on odotettavissa.
Paskapaperilla on lähiaikona parhaimmat näkymät eikä se johdu pelkästään kansakunnan alati levenevistä perseistä.
..että sinunkaan arvokasta työtä ei välttämättä olisi olemassa ilman IT-ihmisten osaamista ja panostusta paperiteollisuuden teknologiaan?
Ilman sen suurempia kommentteja mihinkään arvokysymyksiin.
Tulitko AJAtelleeksi että tämä topic on troolli
Heh, mutta faktahan on se, että Paperityöläisille ei makseta hyvää palkkaa heidän osaamisesta, vaan siitä, mitä vahva ammattiliitto on heille vuosien aikana - tehtaita alasajamalla - saanut "neuvoteltua".
Kova sota tuntuu nytkin olevan ulkopuolisen työvoiman käytön ympärillä, ja sitähän paperiliitto vastustaa henkeen ja vereen. Edes tehtaiden siivousta ei saisi ulkoistaa ulkopuolisille.
Tilanne on varmaan hyvinkin erilainen ulkopuolisen
työvoiman suhteen vajaan 10:n vuoden kuluttua...?