Onko miten yleistä tai edes mahdollista? Maalaisjärjellä ajatellen niillä ihmisillä, jotka hakevat työkyvyttömyyseläkettä vain Kelasta, ei ole rahaa asianajajiin ja muihin todistuspalkkioihin, eli ennakkotapaukset lienee vähissä.
Kelan haastaminen käräjäoikeuteen?
5
325
Vastaukset
- tieto-mies
Kelaa sinällään ei voi haastaa mutta yksittäisen virkailijan kyllä. Haastaminen on perustuslain nojalla mahdollista jopa ilman poliisin suorittamaa esitutkintaa. Jos jutun antaa ensin poliisin tutkittavaksi niin pitää olla rikosilmoitukseen selkeästi perusteltu näyttö jotta poliisi asian ymmärtäisi ja tutkisi koska virkarikokset pyritään yleensä jättämään tutkimatta poliisissa.
- Hhhmmmm
Toimeentulotuessa huomioidaan menona julkisen puolen antamat lääkärinlausunnot. Eli jos olet oikeasti työkyvytön ja köyhä niin kulut ovat sinulle itsellesi lähes olemattomat.
- 76595
Jos tulee kohdelluksi väärin eläkeasioissa, oikea osoite on lähes aina hallinto- tai vakuutusoikeus. Niissä ei ole käytännössä riskiä vastapuolen oikeudenkäyntikuluista.
Käräjäoikeus tulee kyseeseen lähinnä silloin, jos epäilet rikoksia tehdyn. Silloinkaan siihen ei sisälly riskiä, että tekee poliisille tutkintapyynnön. Jos poliisi ei näe perustetta tutkia tai syyttäjä perustetta syyttää, vasta sitten on syytä miettiä teoreettista mahdollisuutta mennä käräjille niin, että kantaa riskin vastapuolen oikeudenkäyntikuluista. Siihen rahakkaatkaan harvoin ryhtyvät, vaikka ei sitä kautta voittaminen toki ennenkuulumatonta ole.- eerwrfdafdafdafdffda
Jos on tuloton, ulosotossa ja ei haittaa lisämaksut niin aina vie käräjille Kelan pääjohtaja, alajohtaja, esimies ja se joka päätöksen antoi.
- EttäsNäin
Päätöksessä on aina valitusosite, siihen valitetaan siinä sanottuna aikana. Ellet saa koko valitusta siihen mennessä tehtyä, laita lause valitan xx päätöksesta,toimitan lisäselvitystä myöhemmin. Sitten varattomana vaan varaat ajan oikeusaputoimistoon ja saat sieltä ilmaisen oikeusavun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1584475Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville714219Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.133376Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1312988- 1872699
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa391777- 671505
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka591503Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1161233IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih181175