Näytti varkautelainen asianajaja olleen mukana jutussa jossa pedofiilit olivat haastaneet keskisuomalaisen miehen joka oli paljastanut heidän profiilejaan. Oikeus tuomitsi totuudenkertojan linnaan ja maksamaan "kärsimyskorvauksia" näille lasten hyväksikäyttäjille. Meneeköhän tämä nyt ihan oikein....? Mikä moraali koskee puolustusasianajajia? Mitä mieltä kansa on?
Asianajaja pedofiilijutussa
stoppedo
1181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Asianajajia ei koske mikään moraali... tai koskee tietysti mutta jokaisella on oikeus lain oikeuttamaan puolustukseen oikeudessa.
Itse asiassa ihan oikea tuomio, vaikka moraalisesti saattaa tuntua kovinkin väärältä. Oikea toimintatapa olisi ollut ilmoittaa pedofiileista poliisille, jotka sitten saavat aikanaan oikeudessa rangaistuksensa.