Kasvienvaihtopäivät

saisiyleistyä

Kunpa joku järjestäisi huonekasveillekin sellaisia, puutarhakasveille taitaa olla vuosittain. Monista kasveista olisi helppo juurruttaa latvat kun joutuu lyhentämään, nytkin olisi sutipuu. Voisi vaikka viedä jonnekin ilmaiseksi ja joskus voisi ottaa uuden kasvin tilalle. Talvella tuokin tiputtaa paljon lehtiä, mutta kesällä kasvattaa nopeasti uudet. Roskakatokseenkin voisi jättää, mutta aika epävarmaa ottaako joku. Itse otin kerran ja sain tuholaisia muihinkin kasveihin, muutama kasvi kuoli. Vähän noloakin ottaa mitään roskista.

5

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viherpeukalo114

      Samaa mieltä! Säästäisi rahaa ja pienokaisen kasvun näkeminen antaisi iloa. Istuta sutipuu ruukkuun ja anna kaverille tai perhetutulle lahjaksi!

      • istutettujo

        Valtavat juuret oli ennen kuin pistin multaan, sukulaiset kaukana, eikä sellaisia tuttuja enää joille viitsisi tarjota. Jos veisi vaikka seinän viereen, siinä pärjäisi jonkin aikaa, ottaapa joku tai ei, vie sitten roskiin jos ehtii kuivua. Tai mitähän kierrätyskeskuksella tykkäisivät, varmaan kasvit menisi paremmin kuin moni muu. Tuosta kasvienvaihtopäivästä voisi tehdä kansallisen/kansainvälisen tapahtuman, monetkin yleistyneet kun jossain aloitettu.


    • Plantmonger

      Osallistuisin jos moisia olisi.. Tosin hyvin olen toistaiseksi saanut kasvieni jälkeläiset annettua/myytyä maailmalle - ja muutamia etsimiäni saanut omaan suuntaan. Tuo oman mukavan lisän kasviharrastukseen kun muutaman euron kasvista on vuosikausiksi ihailtavaa, kasvaa valtavaksi, jälkeläisten myynnillä pääsee voitolle, ja pikkuhiljaa sen jälkeläiset, ja jälkeläisten jälkeläiset, ovat kymmenissä ruukuissa ympäri maailmaa (no Suomessa toistaiseksi :)).

      Kannattaa jutella naapureiden, tuttavien ym. kanssa niin saa menemään omia ja voi löytyä itselle jotain kivaa. Muutamalla eurolla kuvan kanssa nettikirppikselle myyntiin ja kylään mennessä tuliaiseksi jos menee vaikeaksi saada ylimääräiset menemään.

      • Onttomukulakiurunkannus

        Facebookissa on Myydään, ostetaan, vaihdetaan huonekasvit -ryhmä. Samoin eri paikkakuntien omissa ryhmissä ja nettikirppiksillä voi tarjota. Minä olen roudannut töihin suuret määrät niin perennojen kuin huonekasvienkin jakotaimia ja isojakin kasveja. Aina kelpaa! Rahaa niistä en ole juurikaan pyytänyt, varmaankin tienannut parinkymmenen vuoden aikana noin kuusi euroa. Roskiksista löydettyjen ja vaihtokasvien suhteen kannattaa olla varovainen, ettei tule tuhohyönteisiä. Olen toisinaan tehnyt niin, että olen leikannut roskiskatokseen viedystä kasvista pistokkaan, pitänyt sille tarkan kirppusyynin ja yleensä vielä varmuuden vuoksi kylvettänyt mäntysuopa- tai astiainpesuainevedessä.


      • onhanniitä
        Onttomukulakiurunkannus kirjoitti:

        Facebookissa on Myydään, ostetaan, vaihdetaan huonekasvit -ryhmä. Samoin eri paikkakuntien omissa ryhmissä ja nettikirppiksillä voi tarjota. Minä olen roudannut töihin suuret määrät niin perennojen kuin huonekasvienkin jakotaimia ja isojakin kasveja. Aina kelpaa! Rahaa niistä en ole juurikaan pyytänyt, varmaankin tienannut parinkymmenen vuoden aikana noin kuusi euroa. Roskiksista löydettyjen ja vaihtokasvien suhteen kannattaa olla varovainen, ettei tule tuhohyönteisiä. Olen toisinaan tehnyt niin, että olen leikannut roskiskatokseen viedystä kasvista pistokkaan, pitänyt sille tarkan kirppusyynin ja yleensä vielä varmuuden vuoksi kylvettänyt mäntysuopa- tai astiainpesuainevedessä.

        Pari isoa kasvia olen myynyt netin kautta, mutta fb en periaatteesta käytä. Pienempiä kasveja harva viitsii lähteä hakemaan, jos samassa paikassa näkisi paljon kasveja ja voisi viedä omat niin kiinnostaisi enemmän. Pieniä kasveja saa kaupoistakin edullisesti, mutta ei voi viedä omia. Lähettäähän jotkut pelkkiä pistokkaitakin postissa kun viitseliäisyyttä riittää, kasvuunlähtö vaan epävarmempaa. Kirpputoreilta tullut muutama ostettua, mutta pitäisi olla muutakin myytävää. Miksei puutarhakasvien vaihtopäivillä voisi vaihtaa huonekasvejakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22289
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      74
      9496
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7490
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      80
      6325
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5970
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4976
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4630
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4386
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      87
      2060
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      80
      1355
    Aihe