Eilinen Tuuren sottiisi Laukkalan kirkossa oli kiva tilaisuus.Kuoro,soittajat ja kaikki puhujat oli oikein asiallisia. Ainoa huonopuoli ja asia mikä pilasi tilaisuuden, oli taputtaminen.Mielestäni kirkossa esiintyville ei taputeta!Ja aloittipa joku "fiksu" papin saarnastuolista pitämälle puheelle/rukouksellekin taputtamaan ja siihen yhtyi sitten muitakin. Ensi vuonna voisi järjestäjät ohjeistaa,ettei taputettaisi,kun jotkut ei näytä itse tajuavan!
Tuuren Sottiisi
Sotsotsottiisi
81371
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pielavesi ei tunnetusti ole mikään sivistyksen kehto, ei sille mitään voi.
Omasta mielestään sivistyneet nokka pystyssä kylällä kulkevat.
Eikä olla käyty iisalmea kauempana, siinä näkyy se sivistys
Ei sivistyksen mittari ole se että on käynyt jossain kauempana kaupungeissa! Kyllä sivistys on aivan jotain muuta.
Joskus 70-luvun lopulla kerättiin "leimoja" rippikoulua varten ja kävimme Laukkalan kirkossa, muistan hyvin sen erään lauhan sään kun olimme lumisotaa Kirkon kuusiaidan vieressä.
Asiasta kukkaruukkuun...kuinkas on nykyään Laukkalan seurojentalon kohtalo, vieläkö siellä järjestetään mitään vai onko aivan tyhjillään talo? Siitä on aika kauan kun viimeksi ole Laukkalassa käynyt.
Nuorisoseuran talolla tuo sottiisi varsinaisesti järjestetään, joka vuosi heinäkuun viimeisenä lauantaina. Nyt oli menossa 40 kerta.
Kirkossa soittaminen ja laulaminen on vain yksi osa tuota juhlaa.
JA eiköhän sitä kirkossa saa tällaisessa tilanteessa taputtaa, ei ole niin vaarallista, eri asia jos kyseessä hautajaiset...
Kyllä sivistyneessä maailmassa kirkossa on tapana esityksille taputtaa ja se on kohteliasta. Pappien ja muiden höpöttäjien puheissa taas ei ole mitään taputtamisen aihetta.. Kirkosta eroaa vuosittain kymmeniätuhansia ihmisiä. Sillekin on syytä taputtaa. Järki ja hengen vapaus voittaa.
Minä en kuulu mihinkään kirkkoon...enää! Tarkemmin kun pohtii niin ei voi olla totta että on joku Jumala. Höpö höpö uskomuksia, tuo Taru on syntynyt silloin kun ihmiset ovat olleet kovin herkkäuskoisia ja heitä on peloteltu että joutuvat kadotukseen jne.
Soettaako ne hanuria.
Oliskos tuo Tuure niitä viuluviikareita?