Lehdet ovat täynnä kyllästymiseen asti näitä lentoemojen salaisuuksia, ohjeita ja matkustajien luokittelemisia. Matkustajat muka mittaillaan päästä varpaisiin ja yhdellä katseella selvitetään kunto, lääkitys, pelot yms. Perätöntä puhetta, sanon minä. Monissa lentoyhtiöissä putkipiiat seistä tököttävät muka vastaanottamassa koneeseen saapuvia matkustajia, mutta juoruavat niin kiihkeästi toisillensa, että osa seisoo selin koneeseen saapuvia matkustajia vastaan. Toiset kaksi tuijottavat toistensa ilmeitä. Enemmän kuin useasti on käynyt niin että tervehdykseen ei edes vastata. Heikoimmin käyttäydytään Turkish airilla ja Aasian ns. halpalentoyhtöissä. Putkipiiat pysykööt lestissänsä. Ovat pelkkiä kahvikaisoja. Kuvitelkaa nyt että joku 47-kiloinen kielitaidoton (TK) anoreetikko täydessä tällingissä ja korkokengissä pystyisi 2 kk koulutuksen jälkeen tekemään yhtään mitään vaikuttavaa ohjaus- tai pelastustyötä onnettomuustilanteessa. Siinä saattaisi vaikka rakennekynsi katketa.
Miehistön rooleja mahdollisisssa ogelmatuilanteissa paisutellaan medioissa. On siitä niin paljon näyttöä että laivojen ja lentokoneiden onnettomuustilanteissa miehistön tehtävien hoitaminen lakkaa välittömästi.
Lentoemäntä kertoo..
Pull-Up
5
289
Vastaukset
- kusikumpuKaisa
montako kertaa olet koittanut kursssille ja aina tullut hylky?
- Pull-Up
47 kertaa.
- Salaisuudeton
"Lehdet ovat täynnä kyllästymiseen asti näitä lentoemojen salaisuuksia"
Mitä lehtiä olet mahtanut lukea? Niissä lehdissä, joita minä luen, ei ole ollut salaisuuksista sanaakaan. - Pull-Up
Luen Tekniikan maailmaa ja aikuisviihdelehtiä.
- Putkipiika
Ei voi kyllä vähempää kiinnostaa mitä mieltä he ovat yleensä mistään. Heidän työtänsä on palvella asiakkaita, eikä asiakkaan tarvitse miellyttää heitä, ihan tavan käytöstavat riittävät asiakkaalta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614198KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1152752Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452252Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?291913- 241843
- 281566
- 171420
- 731360
- 1461307
- 311178