Avaimen teettäminen

Hallitus_poliisi

Taloyhtiössämme yhdessä asunnossa on teetetty avaimia ulkopuolisille kavereille ja he käyvät pyöräkellarissa tulevat tämän asuntoon omalla avaimella. RIKOS? vai Annetaanko moninkertainen vesimaksu ja ilmoitetaan vuokranantajalle, että hänellä asuu useampi ihminen vaihtelevasti mutta pysyvästi tässä vuokra-asunnossa ?

2

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitään rikostahan tuossa ei ole tapahtunut. Minullakin on omaan asuuntooni kolme avainta, eikä kuulu kenellekään kenelle ne kaksi "ylimääräistä" annan.

      Vesimaksun muutos taas edellyttää, että taloyhtiö pystyy todistamaan huoneistossa todellisuudessa vakituisesti asuvien henkilöiden lukumäärän. Se voi sitten muuten osoittautua varsin haastavaksi tehtäväksi.

      Tärkeintä asiassa on se, että taloyhtiö uusii lukituksen sellaiseksi, että avaimia ei voi teettää ilman taloyhtiön lupaa. Tällaisia lukkojärjestelmiä ovat esimerkiksi Abloy:n Sento sekä iLoq. Iloqin puolesta puhuu se, että jokaisen avaimen käyttöoikeudet määritellään erikseen, eli lukkokohtaisesti. Tällöin asukkaalle voidaan esimerkiksi toimittaa avain jolla pääsee rappukäytävään, mutta ei yleisiin tiloihin kuten pyörävarasto tai kellari.

    • kyyläääääääääääääää

      on siinä kanssa yksi pitäjän talokyylä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11447
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9900
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      149
      5597
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3794
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3750
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3635
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3388
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3183
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      65
      2815
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2603
    Aihe