Hikiän omakotitalojen korkeat hinnat ?

rilla-milla

Tuntematta aluetta sen paremmin ihmettelen miksi Hikiässä liki kaikki omakotitalot maksavat noin 250 tuhatta ? Onko aluella jotain , joka pitää hinnat noin korkealla , mitä en ymmärrä . Kertokaa ystävällisesti .

8

2629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1tietäjä

      No kun muutkin pyytää hökkeleistään paljon, niin pitää itsekin koittaa jos joku vaikka erehtyisi ostamaan

    • Perähiki

      Hikiällä ei ole mitään omistamisen arvoista.Todella onneton paikka....todennäköisesti näitä insesti paikkoja hikiäkin...

    • Tatilainen

      Miksi sitten muissa kylissä Hausjärvellä voi olla aivan inhimillisiäkin hintoja, esim. alle 200 000 euroa? Harkitsen muuttoa, mutta mikä kylä olisi paras, kun töissä Helsingissä?

    • enolerobootti

      Hikiän hinnat varmaan perustuu sijaintiin. Hikiästä on tunnin automatka moneen kaupunkiin ja Riihimäen palvelut ovat lähempänä hikiäläisiä kuin joitakin riihimäkeläisiä. Hikiässä on paljon uudehkoja taloja, joten sekin varmaan maksaa. Pitää muistaa, että pyyntihinta on eri asia kuin toteutunut hinta. Loppujen lopuksi, kapitalismissa kysynnän ja tarjonnan laki määrittää hinnan. Mielestäni Hikiässä asuu ihan mukavasti 150m2 talossa, kun samalla hinnalla ei saa Helsingistä kuin kaksion.

      • Pellonpientareelta

        Noin on. Ja samalla rahalla tulee myös luonnon läheisyyttä ja tilaa ympärillä seinien ulkopuolella eikä pelkkää kivikasaa kivikasan vieressä.


    • Jau

      Hikiän sijainti on todella hyvä. Riksuun 10min. Hkäälle 20min. Junalla tunnissa Helsingin keskustaan! Ja 35min Lahteen junalla. Kylällä myös kyläkauppa, uusi koulu vieressä, neuvolat, perhe- ja päiväkerhot toimivat kylällä, paikallinen urheiluseura järjestää paljon liikuntatoimintaa. Suosittelen asuinpaikkaa!

    • Anonyymi

      Eihän se ole hullu, joka pyytää - vaan se joka maksaa. Jos pyynti on esim. 230 000 euroa, niin kauppahinta varmaan 215 000 euroa tai alle. Hyvinkään hintoja ei Hausjärvellä kannata maksaa.

    • Anonyymi

      Veikkaisin että ala-asteen sijainnilla on iso merkitys hintapyyntöihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      243
      2798
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1164
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1131
    4. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      0
      1050
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    6. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    7. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      64
      954
    8. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    9. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      861
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      132
      848
    Aihe