TV-antennivahvistin hurisee

Hurinaa

Omakotitalo syrjäseudulla. Katolla 80-luvulta peräisin olevat Television katseluun tarkoitetut UHF ja VHF-antennit. Televisiosignaalin vastaanotto suht kaukaa, joten löytyy myös vahvistin, jonka virtalähde talon sisällä (samassa huoneessa kuin televisio). En tiedä onko kyseessä mastovahvistimen virtalähde vai jonkinlainen sisävahvistin. Sen tiedän, että jos ko. virtapiuha ei ole seinässä, TV ei näy, mutta kun virtapiuhan kytkee seinään, TV:n kanavat näkyvät moitteetta.

No mikä sitten on ongelma? No, se, että ko. vahvistin hurisee omituisen kovaa aina kun virtapiuha on kytkettynä pistorasiaan (maadoitettu, kuten kaikki talouden pistorasiat). Hurinan takia vahvistinta ei siis uskalla pitää seinässä muuta kuin vain sen ajan kun TV:tä katsoo.

Mistä hurina voisi johtua? Onko tälle hurinalle mitään tehtävissä? Ja onko se vaarallista (sähköpalon vaara tms.?) En muista onko hurina ollut aikojen alusta asti vai onko alkanut jossain tietyssä vaiheessa (esim. digitaalilähetysten alettua).

2

602

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Virtalähde_uusiksi_vaan

      Et laittanut virtalähteen merkkiä ja mallia, mutta ei ne virtalähteet ole ikuisia. Ainakin Fagor oli aikanaan tunnettu virtalähteen vioista. Olisiko jo aika samalla uusia mastovahvistin ja sen virtalähde, ja samalla kannattaa katsoa antennien kunto ja suuntaus. Antennikaapelikin haurastuu vuosikymmenien aikana.

      Virtalähteen ei tarvitse olla sitä vanhaa merkkiä, vaan tilalle käy muunkin valmistajan tuote, kunhan jännite on oikea ja virta riittää. Jännite- ja virta-arvot näkyvät virtalähteen kyljestä. https://www.verkkokauppa.com/fi/catalog/2479d/Virtalahteet on muutama esimerkki 12 V:n ja 24 V:n virtalähteistä.

      • Hurinaa

        Kiitos asiallisesta vastauksesta. Vahvistit asiat, joita olen itsekin miettinyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3814
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      2041
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      229
      1365
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      135
      1266
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      112
      1158
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      112
      1138
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      70
      1050
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      1005
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      984
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      906
    Aihe