Autopaikan maksujen periminen taannehtivasti

Ville699

Sattusiko kenelläkään olemaan tietoa tai kokemusta tästä asiasta:

Vuokrasin Realian kautta kerrostalokaksion pääkaupunkiseudulla tammikuussa 2015. Varasin myös erillisen autopaikan lämpötolpalla. Vuokranmaksulasku tuli melko nopeasti(vuodeksi kerrallaan), mutta siitä ei autopaikan maksu näkynyt, minkä huomasin vasta paljon myöhemmin, oli avioero ja masennusdiagnoosi yms tekeillä samoihin aikoihin , joten en ollut tarkkaavainen. Missään vaiheessa ei maksulappuja taikka minkäänlaista pyyntöä maksamaan autopaikkaa tullut. Jätin sen sikseen, ajatuksella että jos eivät halua rahaa nin mikäs siinä.

Nyt saapui postissa lasku jossa oli kaikki kahden ja puolen vuoden autopaikkamaksut, yhteensä lähemmäs tonni! Saatekirjeessä luki selvästi että ei ollut laskutettu "inhimillisen virheen" takia.

Kysymys kuuluu: Voiko näin toimia, vaatia taannehtivasti tuollaista summaa vaikka virhe on vuokranantajan?

2

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuulentupajumi

      Taitaa olla niin, että olet velvollinen kyseiset maksut maksamaan. Ota yhteyttä laskuttajaan ja sovi jonkinlainen maksusuunnitelma, sellainen, joka sinun on mahdollista toteuttaa. Esimerkiksi kahden ja puolen vuoden ajan kaksi kuukausimaksua joka kuukausi. Korkoa sinun ei mielestäni kuulu maksaa edes ajalta tästä eteenpäin, puhumattakaan menneistä kahdesta ja puolesta vuodesta. Yritys vetosi inhimilliseen virheeseen ja myöntääkin siten virheen olleen yksinomaan heidän, älä missään nimessä hyväksy sitä, että olisit osasyyllinen, kun et ole maksulappuja perännyt - vetoa inhimillisiin syihin!

    • MaksettavaOn

      Kuten edellinen kirjoitti, niin kyllä se lasku on maksettava, jos olet sitä autopaikkaa käyttänyt.

      Miten vuokrasit tuon autopaikan? Suoraan taloyhtiöltä, vai onko vuokrasopimukksessasi maininta tuosta autopaikasta. Jos suoraan taloyhtiöltä, niin sinun olisi ollut syytä maksaa autopaikkamaksu suoraan taloyhtiölle.

      Kyllä sinunkin velvollisuus olisi ollut kysellä tuon maksun perään.

      Voit tietysti yrittää neuvotella laskun pienentämisestä.

      Tuollaisen maksun vanhenemisaika on 3 vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      51
      10674
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      128
      10186
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7947
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6374
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      36
      5128
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      66
      4858
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      132
      4172
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      129
      3476
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      63
      3185
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      229
      3134
    Aihe