Mikä se viimeisin tilanne Espoo Unitedin kanssa oikein on... eli saivatko pelaajat viime perjantaina palkkansa ja tulivatko sähköt takaisin sinne "burana"-areenalle?
Ei löydy mainintaa missään.
Sitä enemmän "merkittävän yhteistyökumppanin" saamisesta mutta ratkaisiko se edes mitään ongelmia?
En ole pääkaupunkiseutulaisena mikään Espoo fani mutta tilanne oli niin omituinen että olisi ihan mielenkiintoista tietää että mikä joukkueen tila tulee olemaan syyskuussa.
Espoo United?
20
1724
Vastaukset
- KäytetytFiatitriittäis
Työsuhdeautot ovat ainakin komeammat kuin monella liigajengillä mitä huhuiltu.
- Espoo_on_hieno_kaupunki
Joo Jaguareilla menevät. Samalla juniorit isosti kusessa. EU luopui junioreista, vaikka vasta muutama kuukausi sitten ne sai. Salonoja isosti mediassa vielä vuosi sitten kertoi miten tärkeitä hänelle juniorit ovat. Nyt Blues Juniors ottaa junioriedustusjääkiekon hoitaakseen, mutta ei saa kaupungin tuettuja jäitä kun EKS ja EPS niitä ei suostu antamaan. Ja miksi suostuisikaan. Jo vuosia Blues Juniors on vienyt muilta kasvattajaseuroilta ns. parhaat pelaajat liian nuorena. Siis jo E/D - ikäisinä kun kilpakiekko alkaa vasta C ikäisenä. Tästä tuloksena se, että muut kasvattajaseurat eivät voi taloudellisesti kannattavasti pitää joka lapsikiekkoikäluokassa joukkueita. Näille BJRn junioriedustusjoukueille tulossa kallis kausi. 400-600Euroa kuukausi kun muissa seuroissa ilmaista tai muodollisella kk-kustanuksella.
- samanlaistamuuallakin
Espoo_on_hieno_kaupunki kirjoitti:
Joo Jaguareilla menevät. Samalla juniorit isosti kusessa. EU luopui junioreista, vaikka vasta muutama kuukausi sitten ne sai. Salonoja isosti mediassa vielä vuosi sitten kertoi miten tärkeitä hänelle juniorit ovat. Nyt Blues Juniors ottaa junioriedustusjääkiekon hoitaakseen, mutta ei saa kaupungin tuettuja jäitä kun EKS ja EPS niitä ei suostu antamaan. Ja miksi suostuisikaan. Jo vuosia Blues Juniors on vienyt muilta kasvattajaseuroilta ns. parhaat pelaajat liian nuorena. Siis jo E/D - ikäisinä kun kilpakiekko alkaa vasta C ikäisenä. Tästä tuloksena se, että muut kasvattajaseurat eivät voi taloudellisesti kannattavasti pitää joka lapsikiekkoikäluokassa joukkueita. Näille BJRn junioriedustusjoukueille tulossa kallis kausi. 400-600Euroa kuukausi kun muissa seuroissa ilmaista tai muodollisella kk-kustanuksella.
Missä seuroissa ilmaista tai muodollisella kk-kustannuksella pelaaminen on vaikkapa c tai b junnuissa? Tottakai joitakin pelaajia tuetaan, mutta yleisellä tasolla monessa seurassa kuukausimaksut c - b junnuissa on luokkaa 400 - 500 e kuukaudessa. A nuoret ovat asia erikseen.
- yhteistyölläeteenpäin
Loistavasti toimii yhteistyö Espoolaisessa junnukiekossa!
http://www.bluesjuniors.fi/uutiset/25817/tiedote-junioreiden-edustusjaakiekko- YlimielinenKP
Kukahan munapää toimii moderaattorina tässä ryhmässä kun tänne ei saa kirjoittaa mitään negatiivista Bjr:n toiminnasta?
Menisit pätemään ja poistelemaan keskusteluja muihin ryhmiin jos häiriköitä riittää. Ja onhan kiekkofoorumeita muuallakin niin ei tarvi täällä enää käydä.
- yhteistyölläeteenpäin
Ja eikun yhteistyö vaan paranee! Varmasti hyvässä yhteistyön hengessä mennään Espoossa tämäkin kausi!
http://www.epshockey.com/?x103997=1551817 - esp00lainen
Tää on oikeasti vähän surullistakin, koska joka ainoa pks:n jengi on imageltaan aika kehno brändi. Toki IFK:ssa on hyvää se, että ne(kin) tykkää (salaa) Tapparasta. :)
Espoo oli parhaimmillaan silloin joskun liiganousun aikaan (ennen Bluesia)?
Nousisiko Vantaa Liigaan? Sitä odotellessa...
Kesää kaikille - syksystä mennään taas...! - jaggevaan
Espoo voittaa sarjan, jos saadaan sähköt halliin.
- samapasemulle
Futis vai lätkä? Siinä kunnanisien ongelma. Annetaanko alueen rakennusoikeudet Salonojalle jotta Blues jatkaa vai Hongan omistajille jotta futis jatkuu. Salonoja on varmaan heikoilla, koska pitää sähkötkin katkaista. Tällä Hongan ja Esportin omistajalla taitaa olla paremmat suhteet oikeisiin kaupungin pamppuihin kun onnistui jatkamaan esportin peltihallien tontin vuokrasopimusta sopivasti ennen metron valmistumista. Kiva nähdä onko kaupunginisillä pokkaa lopettaa kilpakiekko Espoosta.
- KiekkoEspoooo
Kai se on siitä kyse, kumpi voitelee paremmin kaupungin virkamiehet ja poliitikot. Veikkaan aitioin löytyvän molempien lajien areenoilta noille päättäjille. En usko Bluesin mestaruuteen ensi kaudella mutta kiinnostavin joukkue se on edelleen.
- LeikinLoppuku
On se uskomatonta räpiköintiä toi Unitedin kulku Mestiksessä. Ihan uteliaisuuttani kävin katsomassa United - IPK pelin ja jälkimmäinen joukkue pyöritti peliä alusta alkaen. Se on Unitedilla kohta Suomi-sarjakarsinnat edessä vai päästetäänkö joukkuen ennen sitä konkurssiin.
Espoolaiset itse ovat hylänneet koko joukkueen täysin. Katsomoita en ole nähnyt koskaan aikaisemmin näin tyhjinä.
Todella surkeata menoa. - ainakatsomossa
Espoossa ei toimi mikään, metrosta alkaen . Salonoja lyö kirvestä kiveen.
No, ensi kesänä Hongan liigafutista seuraamaan kaikki isolla porukalla. Se nousee Espoon ykköslajiksi varsinkin kun taustajoukot on vakuuttavampia kuin edellisellä kerralla. - Ohiontaas
Urheilupuiston rakennusoikeudet ja samalla noin 10 mio voitot gryndauksesta menivät kuulemma Salonojalta ohi. Eiköhän tuo taaperrus ala olla paketissa.
- öööööööööööööö
Onko Espoo United hakemassa konkurssia vai kuinka?
- Junkkarit
JHT olisi valmis ottamaan Mestis-paikan, jos sarjapaikkaa heille tarjotaan.
- espooever
Se on siinä! Hyvästi Espoolle https://www.is.fi/mestis/art-2000005655905.html
- mestismaukka
on niin väärin, että tuollainen konkurssijoukkue saa aina vaan mahdollisuuden toisensa perään. sama homma kuin hokilla. sarjaporrasta alemmas vaan ja kaikki alkaa puhtaalta pöydältä. liitto voisi kasvattaa pallit ja tiputtaa sinne ihan pohjalle. antaisi suomisarja joukkueelle mahdollisuuden nousta porrasta ylemmäs ja tiputtais konkurssi joukkueet takaisin lähtöpisteeseen.
- yäk
Ruhtinaalliset tuet yhteiskunnalta kuten Espoon kaupungilta. Verovelalla runsas rahoitus. Kerran vuodessa parissa konkurssi. Konkurssipeliä. Kenen taskuihin rahat häviävät?
Espoo United - Ja viimeinen sammuttaa valot.
- espooever
Jatkaako EU pelaajat Kiekko-Espoossa vai Jäähongan-riveissä? Onko kenellä tietoa?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,692512Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242187Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1052157Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992121Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod92062Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1071963MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141895Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.5951875Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S211669Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas411443