Elisaaressa ei ole jäteastiaa

Jeanneau-veneilijä

Satamatiedoista poiketen Elisaaressa ei ole jätteenkeräystä.
Todella suuri haitta vauvanvaippojen kanssa.

Satamaksu on korkea palvelusisäljöön verrattuna

24

712

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja mielestäsi paskavaipoille pitäisi olla keräilypisteitä pitkin saaristoa? Jos satamamaksu tuntuu kalliilta mene luonnonsatamaan äläkä täällä itke köyhä vihervassari.

      • nettipurjehtija

        Jätelak (17.6.2011/646)
        76 § Jätteen keräys roskaantumisen ehkäisemiseksi

        Maantien, yksityisen tien, radan tai sataman pitäjän, virkistykseen yleisesti käytettäväksi tarkoitetun alueen haltijan, ulkoilu- tai moottorikelkkareitin pitäjän taikka yleisötilaisuuden järjestäjän on järjestettävä roskaantumisen ehkäisemiseksi alueella riittävä jätteen keräys ja muut jätehuollon palvelut.


    • Jeanneau-veneilijä

      Ok, anteeksi. Minä vaan kiihoitun kun käytän vaippoja.

      • Ok no sehän on sitten kokonaan toinen asia. V...n satamanpitäjä vaipparoskis Elisaareen ja heti.


    • Elisaari

      Elisaaressa otetaan metallisia, lasia, pahvia ja kompostoituvaa jätettä. Sekajäte on mahdollista viedä rannassa olevilla soutuveneillä salmen toiselle puolelle.
      Saaristossa on vähitellen siirrytty kierrätykseen, mikä on positiivinen asia sekä itse saariston että koko ekologian kannalta. Elisaaressa sekajätteen määrä kasvoi vuosi vuodelta (Elisaareen tuotiin myös muualla kertynyttä jätettä) ja aiheutti mm. tuhoeläin ongelman, jotka pesiatyivät jätesäiliöihin. Tarvittaessa henkilökuntamme opastaa kierrätykseen liittyvissä asioissa.

    • Jeanneau-veneilijä

      Löytyisikö täältä muita "seiloreita" jotka tykkäävät käyttää vaippoja?

    • "Perheenisä" oli mutta se suuttui kun kukaan ei uskonut sen horinoita. Ei ole enää insinöörispojusta kuulunut.

      • FrankZane

        "Perheenisää" on jopa ikävä !! oli kyllä sellainen seppä, että harvoin pääsee moisia tarinoita lukemaan.. vieläkin naurattaa : )


      • FrankZane kirjoitti:

        "Perheenisää" on jopa ikävä !! oli kyllä sellainen seppä, että harvoin pääsee moisia tarinoita lukemaan.. vieläkin naurattaa : )

        Kyllä vain. Ja joka kerran saimme nauttia kahdesta hieman erilaisesta versiosta. Erityisen arvokkaita olivat vihjeet hyvistä kusipaikoista vessattomille veneilijöille joita ilmeisesti myös on keskuudessamme.


    • hulluja

      Vaippoja!! laite ne kaiteelle niin muut tietää kiertää veneesi jossa on kiljuvi akakroita kaukaa!

    • hrruuuuu

      siirry pestäviin kestovaippoihin

      • EkoLinkola

        Pistä vauva kierrätykseen...


    • merihylje

      Itäisellä suomenlahdella kierreltiin tänä kesänä ja missään ei enää ole jätehuoltoa, vaan kaikki kaikki roskat vietävä pois. Paikallinen "roskaroope" lopettanut toimintansa, ilmeisesti rahoituksen puuttumisen takia.

      • relaa-

        Moni tällä palstalla ja muilla kirjoitellut uhosi lopettavansa Pidä Saaristo Siistinä jäsenyyden kun venevero oli tulossa. Ovatkohan lopettaneet vaikkei veroa tullutkaan?

        Tekevät hyvää työtä joten suosittelen liittymään jos haluaa noita jätehuoltopisteitä näkevän jatkossakin. Tuskin kukaan kaipaa "kivi roskapussiin ja pussi laidan yli" -aikaa.


      • Seaofgarbage

        Kun toin veneeni taas takaisin tänne merelle muutama vuosi sitten, päätin liityä tähän Roopetarra joukkoon. Ajatus syntyi muutama vuosi sitten kun olin matkalla Saimaalle Santion kautta. Siellä ollut huussi oli siivoamatta ja muutenkin huoltamatta. Tein siinä hieman siivoustöitä sille huussille ikäänkuin käytön palkaksi.
        Kyllä minun mielestäni kaikkien matkaveneiljöiden tulisi osallistua näiden saariston siivouskulujen hoitamiseen - tasapuolisesti.
        Ei ole kiva katsella vapaamatkustajia, eikä etenkään näitä jotka syytää jätteet luontoon.
        Luulisi matkaveneessä olevan tilaa kuljettaa roskansa kotiin, kun ne pakkaukset on saanut sopimaan sinne kyytiin täytenäkin.
        Toivottavasti tuo kivi roskapussissa ei enää ole todellisuutta, mutta ikävän näköistä on maisema katujemme varsilla, mikä herättää kyllä pelon sekaisia ajatuksia.
        Koska olen luonteeltani "taulun oikaisija" niin olen koko ikäni ollut "pakotettu" keräämään pois maisemaa rumentavia virasesineitä ja samalla toivonut näiltä roskanheittäjiltä edes pientä ajatuksen häivähdystä ennenkuin irrottavat otteensa siitä karkkipussistaan.


    • kuramylly

      Koukkaa kotimatkalla Kaunissaaren kautta, linkoava kunnon heitto sinne rantapöpelikköön. Kukaan ei huomaa siinä ulostemäärässä mitään jos siihen tulee pikku lisä.

    • Linkoava

      Tai koukkaa kaunissaaren kautta ja huhuile että tänne voi lingota vaipat yms!

      • tena_adult

        pidätysvaikeuksia? eturauhanen?


      • Hanko1

        Pitkä koukkaus Elisaaresta, jos on menossa Hankoon.


    • KakkaaVaanKaikille

      Ei se niiin pitkä ole, ellei ole Pyhtään Kaunissaari kyseessä?

    • Hanko1

      Kyllä se on pitkä koukkaus 27 jalkaisella purkkarilla koukata Elisaaresta Sipoon Kaunissaareen ja sieltä Hankoon.

      • mastomurto

        Ajattele vielä, että Porkkalan selkäkin on mennen tullen ylitettävä.


      • vesi22
        mastomurto kirjoitti:

        Ajattele vielä, että Porkkalan selkäkin on mennen tullen ylitettävä.

        Ei tarvitse, voisi mennä vaikka ulkokautta. Ei aina tartte mennä runkoväylää pitkin, muuallakin saa veneillä.


    • meriroskakarhut

      Eikös noissa Merikarhupaikoissa voi käydä meri"hädällä"

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1974
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1720
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1370
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      77
      1344
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      936
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      866
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    Aihe