Miten erottaa kokaiini ja amfetamiini toisistaan?

Hei,

Tällainen kysymys tuli mieleen eli miten erottaa kokaiini amfetamiinista? Kun eikö molemmat kerta ole valkoista jauhetta?

Jos tyyliin nainen sanoisi mulle että hänellä on kokaiinia, mistä voi tietää onko se sitä?

Ja kun kerta kokaiini on kalliimpaa kuin amfetamiini, niin eikö luulisi että ihmiset huijaisivat myymällä amfetamiinia kokaiinina?

Luin molemmista huumeistä Päihdelinkki -sivustolta ja ainakin sen kuvauksen mukaan molemmissa on jokseenkin samanlainen vaikutus
69753
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kokaiini on niin kallista ja Suomessa harvinaista, että eiköhän se piriä ole mitä tarjotaan. Piri keskittää ajatukset ja usein piripäissään tulee fiksaatio johonkin tiettyyn juttuun mitä säätää koko ajan. Kokaiinipäissä ajatuksenjuoksu on villiimpää, randomimpaa. Kokaiini on lisäksi vähemmän energisoiva kuin piri ja puuduttaa naaman, mitä piri ei tee.

Ja kestosta sen toki huomaa. Kokaiinia lakkaa vaikuttamassa 30-45 minuutissa, piri vaikuttaa vaikuttaa käyttötavasta riippuen 4-8 tuntia. Kukaan omasta terveydestään välittävä ei ole niin tyhmä, että alkaa myymään piriä kokaiinina. Ellei välttämättä halua saada turpaansa.

Äänestä

Ne on eri hajuisia...

Äänestä

Amfetamiinissä pistävä sitruunaine/kusine/hapokas haju

Äänestä
  • Amfetamiini on kyllä emäksistä eli se haisee emäksiselle eikä hapokkaalle.

    Äänestä

Kokaiinin hinta on yli kymmenen kertainen amfetamiiniin verrattuna joten en usko että kukaan möisi kokkelia pirinä kun ottaisi takkiin pahasti

Äänestä

Ja tosin huumepiireissä myydyn aineen kusettaminen asiakkaalle tuo yleensä heti isojakin ongelmia jopa vahingossa liika hakattuna hengen lähtöön asti mutta myyjä voidaan toki laittaa vaikkapa loppuelämän velkoihin kusetus tempauksestaan ja tai saada kunnolla turpaansa.väärän aineen myyjälle kosto/toimenpide keinot ovat kuin mielikuvituksesi määrä eli kaikki on mahdollista.alamaailman kulttuurissa on paljon sääntöjä joita et voi rikkoa tai sinusta tulee "Rotta"jolle jokainen ns.alamaailman sääntöjä noudattanut voi tehdä mitä ikinä haluaakaan eikä siitä voi kukaan tulla myöskään kostamaan koska kyseessä on silloin ns. OG(original Gangster eli ikänsä aina sääntöjä noudattanut ihminen) ja Rotan välinen tapahtuma missä Rotalla ei ole oikeutta kostaa OGlle millään tavoin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Barcel0na kirjoitti:

Hei,

Tällainen kysymys tuli mieleen eli miten erottaa kokaiini amfetamiinista? Kun eikö molemmat kerta ole valkoista jauhetta?

Jos tyyliin nainen sanoisi mulle että hänellä on kokaiinia, mistä voi tietää onko se sitä?

Ja kun kerta kokaiini on kalliimpaa kuin amfetamiini, niin eikö luulisi että ihmiset huijaisivat myymällä amfetamiinia kokaiinina?

Luin molemmista huumeistä Päihdelinkki -sivustolta ja ainakin sen kuvauksen mukaan molemmissa on jokseenkin samanlainen vaikutus

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu