vmware- playeriin asennettu sonya hyytyi kernel päivityksessä. grubi ei särkynyt, mutta päivittyneet fileet tais olla pientä sontaa. boottasi siis grubin promptiin.
seuraavalla tavalla sain järjestettyä asian:
- ensinnäkin juureen "/" menee päivityksessä vmlinuz:n edellinen versio -> vmlinuz.old
- initrd.img edellinen versio -> initrd.img.old
ongelma oli seuraavaksi saada kone boottiin, joten seuraavalla tavalla runttasin:
grub> set pager=1
grub> set root=(hd0,1)
grub> linux /vmlinuz,old root=/dev/sda1 rw
grub> initrd /initrd.img.old
grub> boot
tuolla grubin promptissa toimii ls komento, kuten linuksissakin, ls tai ls -l. ja riippuu mitä kaikkea on laittanut set, näkymä on eri. eli käytännössä yleensä ellei levyt ole tärveltyneet, set root=(hd0,1) jälkeen (jos se oli se sun rootin osoite..) sen ls komennon pitäisi näyttää ihan rootin kansiorakenne sun boottaavalta levyltä.
tein ensimmäiset yritelmät ilman rw täppää, ja ilman sitä levy on ro tilassa, eli ei tarvitse kirjoittaa mitään.. read only.
no toisella bootilla oli sitten rw optio paikallaan, jonka jälkeen boottasi ihan hienosti ja pääsin juureen, jossa järjestin vaan yksinkertaisesti päällekirjoitukset:
user@linuxbox / $ cp vmlinuz.old vmlinuz
user@linuxbox / $ cp initrd.img.old initrd.img
ja sen jälkeen reboot. ja hienosti toimi taas.
lieneekö jotain sonyan lapsentauteja ollut.. kernel päivitys on aina pieni riski päätyä grubin promptiin ja se kenkuttaa joka kerta ihan yhtä paljon :)
en tiedä onko mielestänne miten tyylikäs korjaus, enivei grubia muistui taas mieleen.
Sonya hyytyi kernel updatessa
4
145
Vastaukset
- user_at_linuxbox
grub> linux /vmlinuz,old root=/dev/sda1 rw
tuolla on kirjoitusvirhe.
grub> linux /vmlinuz.old root=/dev/sda1 rw
pisteellä piti olla, pahoittelut. mutta eipä tainnut vielä isoa vahinkoa tulla. - Jo-vain-kiinnostaa
Minkä verran sinulla oli muistia jaossa ?
Haluaisin testata tuon tilanteen. Oliko se se ensimmäinen iso päivitys, kun jumi. Oliko ajossa, muuta tavaraa, samaan aikaan.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linux Mint 18 Sarah
Xfce 64-bit- user_at_linuxbox
3/4 prossua ja 2/4GB RAM. Alustalle jää 1/4 prossu ja 2/4GB muistia. SSD levyä ei huima npaljon, mutta riittää molemmille, Sonyalle 20GB.
- sudo-odus
eix tohon tarvita jo joku kunnon sudo-loitsu? ei se muuten tokene!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496459- 322312
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101333Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.821263- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke10838