Pissa ongelmia, apua kaivataan

chihauhau

Minulla on 7 kk ikäinen Chihuahua uros. Chihu on luonteeltaan kiltti ja olen opettanut perus juttuja kuten istumaan ennen kuin saa ruuan yms. Hieman meneillään ehkä sellainen "mamman poika" meinki eli ehkä tulee huomioitu välillä vähän liikaa. Koira seuraa usein minua kotona, kuten kun menen vessan se tulee katsomaan mihin menin tai muuten katoan sen näköpiiristä sekä pyytää päästä sänkyyn (koska ei itse yllä) jos menin itse makaamaan sinne . Koira nukkuun sängyssä kanssani ja saa kulkea vapaasti koko talossa. Samasta taloudesta löytyy myös kissa.

Itse ongelmaan, pissailu sisällä. Tiedän koiran olevan vielä nuori ja sisäsiisteyden puute ei ole vielä huomiota herättävää. Koira pissaa usein yöllä tiettyyn paikkaan. Esimerkiksi eilen koira pääsi ulos klo 23 ja heräsin tänään klo 5.15, mutta silti löytyi aamulla pissat tutusta paikasta pöydän vierestä. Kuitenkaan pidätys aika ei ollut kuin noin 6 h tai oikeastaan alle sillä oli pissa täysin kuivunut jo aamulle herätessäni. Käytän puhdistukseen mustilta ja mirriltä ostettua pissahajun poistajaa. Käyn myös töissä arkisin ja olen valitettavasti poissa sen noin 8-9h välillä löytyy pissat ja välillä ei. Koiraa viedään aamulla kaksi kertaa ulos eli noin 5.30 ja 6.20. ja seuraavaksi 4 aikaan töistä tullessa sekä 19 ja 22-23.

Pissa löytyy kuten sanoin aina tietysti paikasta, pöydän luota. Pöytämme on pyöreä pöytä, jossa on yks jalka keskellä ja tähän pissatessa se mukavasti leviää valumalla pöydän jalkaa pitkin jalustan ympärille. Muistuttaa siis hieman pienelle koiralle ulkona olevaa katulamppua/tolppaa. Ulkona käydessä koira mieluusti pissaileekin juuri tolppiin. Voisiko tama sisälle pissaus johtua myös tästä? Nyt olen virittänyt pahvilaatikon pöydän jalan ympäri joten se ei pääse pissaamaan pöydän tolppaan. Muutama päivä oli ilman pissojen missää, mutta jatkui pissaamalla aivan laatikon viereen tai jalustalle sillä pahvilaatikko ei peitä koko jalustaa, ainostaan tolpan. Muualta pissoja ei yleensä löydy. Lattialla pöydän lähellä on sanomalehtiä, mutta näihin koira ei tee enää ikinä pissoja niin kuin ihan pienenä.

Lisään vielä, että toukokuun puoleen väliin asti ei ollut muistaakseni kuin satunnaisia pissoja sisällä lehden päällä kylläkin, sillä työt aloitin vasta tämän jälkeen ja koira oli max 5-6 yksin ja nukkuin luultavasti päivät. Epäilyttää tässä kuitenkin tuo tapa/paikka pissailulle, sillä lehteä ei käytä vaan tuota ei toivottua paikkaa.

Olen pohtinut eroahdistusta, johtajuus ongelmaa, sairautta tai normaalisti sisäsiisteys kasvatuksen puutetta, yleistä uroksen merkkailua sekä pois sulkematta tietenkää liian pitkään aikaa yksin, mutta tuo yö aika ei mielestäni ole kovin pitkän aika. En kuitenkaan tiedä mitä lähtisin korjaamaan kun ei tuo pöydän jalan säätökään auttanut. Koira on ensimmäiseni, eikä kokemusta oikean löydy itseltä ennestään. Olen lukenut paljon netistä tästä ongelmasta, mutta päätin kysyä apua mikäli joku olisi kamppaillut vastaavan ongelman kanssa ja saanut ratkaistua tämän.

kiitos kaikille jotka vaivautuvat auttamaan (sekä lukemaan tämän pitkän tekstin)!

8

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ethkl

      Itse varmaan koittaisin poistaa koko pöydän koiran oleskelutiloista. veisin koiraa myös tiheämmin pissalle tai järjestäisin jonkun pissattamaan sitä, kun en itse pääsisi.

      • kuultua

        Kavereillani monella on chihuahua koira lemmikkinä. Heillä on sama ongelma, koirat pissaavat kaikki sisälle, olen miettinyt johtuuko siitä, että koira on niin pieni ettei pieneltä rakoltaan kykene pidättämään kauaa hätäänsä. Sinänsä ikävää ettei kukaan koiranomistajan kavereista halua ottaa koiria hoitoonsa, koska se tietää lattioiden tai jopa mattojen pesua, hajusta en tiedä.


    • VieSePois

      Kuseskelevat elukat kuuluvat metsiin, eikä asutuksiin.

      • kainos

        Aika moni ihminenkin kuuluis ton perusteella metsiin mitä VieSePois kirjoitit. Metroasemilla haisee hirvee kusi kun juopot kusee pitkin seiniä. Että metsään vaan!


      • ElukatKuseskelee
        kainos kirjoitti:

        Aika moni ihminenkin kuuluis ton perusteella metsiin mitä VieSePois kirjoitit. Metroasemilla haisee hirvee kusi kun juopot kusee pitkin seiniä. Että metsään vaan!

        Metroasemilla kuseskelevat koiranomistajat. He ovat samanlaisia kusiluikkureita kuin heidän kanssaan makoilevat elukat.


    • cheesecake007

      Vaikuttaa ehkäpä enemmän siltä merkkailulta. Asiaa voisi auttaa kastraatio. Toki pienellä koiralla on myös pieni rakko, mutta se,että koira nostaa jalkaa pöytää vasten viittaa enemmän siihen merkkailuun.

    • kalakaija

      Sisäsiisteysongelmat voivat olla myös perinnöllisiä. Miten on koiran vanhempien ja sisarusten sisäsiisteys? Jos koira tulee suvusta jossa on siisteysongelmia, niin eipä sille voi paljoa tehdä, kuin ehkä hankkia urosvyön.
      Joissakin roduissa tuntuu olevan sisäsiisteys jo niin huonolla tolalla, että sitä pidetään jo osana rodun piirteitä.

    • Vaiettusalaisuus

      Pienien koirien vaiettu ongelma kyseessä. PEntuja teetetään rahan takia vanhemmilla joilla sama ongelma. Meillä aikoinaan kääpiövillakoira narttu joka ei koskaan oppinut sisäsiistiksi. .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe