Saataisiin puutalo puoli ilmaiseksi, kaikki isot rempat tekemättä, käytännössä maksettaisiin vain nämä tulevat remontit. Jos mahdollista laajentaa ylöspäin paljonkohan tämä kustantaa? Päätyihin mh ja keskelle oleskelutila ja pikkuwc. Yht n 50neliötä. Kattoremppa tulossa jokatapauksessa.
Ketään laajentanut ylöspäin? Riittäkö 100t?
Piupaupouj
2288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ullakkorakentaminen on yleensä aina aika kallista kalliimpaa kun kuvitellaan laajentaa ylöspäin johtuen sen hankaluudesta.
Joskus kannattaa ennemmin purkaa koko vanha rötiskö ja tehdä kokonaan uusi etenkin jos vanha ei ole kunnon vaan huono tai alla oleva ei kestä uutta vailla kauheita rakennekorjauksia
Arvokasta voi olla vaan tontti jolla ei ehkä ole "tunnearvoa" ja sekin johtuu yleensä vaan eniten sijainnista.
Oleellista ei olekkaan ehkä se että, kannataako 20 000euron rötiskön ( joka ei ehkä kestä ) päälle rakentaa 100 000euron talo vaan se mitä samallasummalla muuten saisi?
Sillä 100 000eurolla ei ihmeitä näinäpäivinä tehdä pyrokratian ja lupakulujen jälkeen ei ees jää läheskään tota rahaa rakentaa, mutta sillä saa jo melkein pienen talopaketin.
onnistuu hyvinkin jos laajennettavan runko perustus rakentajan lompsa ovat kunnossa.
Hintaa laajennukselle ei voi kukaan antaa. Mitä katon kattorak.lisäksi purettava, miten mahd. kantopisteet tulevalle vesikatolle, tuleeko uusi välipohja jne. jne. jne. jne