Akkujen tasausvirrat

lihamylly1

En ole nähnyt mitään mittaustuloksia aiheesta niin tehdään tikusta asiaa.Meillä on yksi akku 75 Ah ja toinen 60 Ah.Ekassa oli lepojännite 12,8 V ja tokassa 12,7 V.Kytkin molemmat akut rinnan ja mittasin virran. Alussa 200 mA ja muutaman minutin kuluttua 10 mA.Mittaukset tehty pihtimittarilla joten arvot ovat "noin".Lopetin mittaamisen tähän
Tästä voi kai vetää sen johtopäätöksen että päävirtakytkimen unohtuessa" molemmat akut asentoon" ei ole kovin vaarallista ainakaan virrankulutuksen kannalta, mitä mieltä ollaan ?

5

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • akuttyhjinä

      Ei siinä päävirtakytkimessä sen takia oli niitä asentoja. Vaan sen takia, ettet kuluta kumpaakin akkupiiriä tyhjäksi samanaikaisesti unohtaessasi kääntää kytkintä. Vene on aika paha työntää käyntiin.

      • Siitähän juuri yritän sanoa.Jos unohtaa kääntää sitä kytkintä niin se tekee noin 0,24 Ah vuorokaudessa, siis ei mitään !Jos nyt mittaukseni meni oikein siis.


      • Joakim1
        lihamylly1 kirjoitti:

        Siitähän juuri yritän sanoa.Jos unohtaa kääntää sitä kytkintä niin se tekee noin 0,24 Ah vuorokaudessa, siis ei mitään !Jos nyt mittaukseni meni oikein siis.

        Ei akusta toiseen siirry suuria virtoja, jos akut ovat ehjiä. Hiukan suurempia kuitenkin kuin mittaamasi, jos lepojännite-ero on suurempi. Nythän mittasit kahden täyden akun välillä. Jos kytkimen unohtaa BOTH-asentoon, on tietysti riskinä tyhjentää molemmat akut, jolloin ei enää saa konetta käyntiin.


      • Joakim
        Tiedätkö mitä.Olin niin hämmästynyt mittaustuloksista että unohdin kokonaan mitä tapahtuu kun akkuja ruvetaan kuormittamaan.Nehän tyhjenevät molemmat ! Voi rähmä.Tyhmää.


      • Se minulla ilmeisesti oli mielessä tämä hupiakkujen rinnankytkentä.Mutta antaa olla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      95
      1503
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1043
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      399
      905
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      880
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe