mien saada rahhaa maaseudulla

rahhaapitässaaha

elikkäs olen 13 vuotias poika ja mopoikkään on aikaa vajaa 2 vuotta ja pitäs ruveta korttiin ja mopoon tienaamaan rahaa ja nopeesti eli miten saisin rahaa noppesti kun täällä ei oikeen pulloja oo eikä kauppaa 15km säteellä eikä muitakaan semmosia vippaskonsteja nii antakaapa neuvoja kiitos

6

347

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mene töihin. On kesä.

    • Kauha-Guru_

      Ala keittää pontikkaa maito tonkassa ja myy junteille.

    • DroneZone

      Kerää marjoja syksyllä ja kysy metsänhoitoyhdistykseltä tai Metsähallitukselta pääsisitkö istuttamaan taimia tai taimien hoitoa. Laita ilmoitus paikkakunnan facebook- ryhmään, että voit hoitaa hautojen kukkia, pestä autoja ja ikkunoita ja ajaa nurmikkoa pientä korvausta vastaan. Lisää vinkkejä nuorten yrittäjyyteen tai moporahojen hankintaa löytyy 4H ry:n sivuilta-Se on uskonnollisesti ja poliittisesti sitoutumaton yrittäjyyteen kannustava järjestö. Ei mitään hihhulihommaa, vaan asiaa. Onnea ja sisua tavoitteesi saavuttamiseksi!

    • Vinkkiasulle13

      Mieti säästämistä. Saatko viikkorahaa? Jos saat niin kokeile pistää joka toisen viikon viikkorahat säästöön. Siinä on ainakin yksi vinkki.

      Mutta jos et saa viikkorahaa niin mene vaikkapa palauttamaan pulloja. Laita pullorahoista puolet tai yli säästöön.

      Voit tienata ja säästää rahaa monilla eri tavoin kuten vaikkapa hoitaa kotieläimiä, leikata naapurin nurmikon, tehdä vaihtokauppaa ja yms.

      Mutta säästäminen on varmaan paras tapa. Säästä niin, että on myös vähän taskurahaa jos menet vaikkapa kaverin kanssa ostamaan vaikkapa limpparin ;)


      Poika, 13

    • Vihjaa lähistöllä asuville naapureille / tutuille / sukulaisille mopo- ja säästöhaaveistasi ja tee samalla selväksi, että olet halukas tekemään töitä - siis kirjaimellisesti - haaveesi saavuttamiseksi. Ja jos joku sinut töihin ottaa, niin tee työsi hyvin, ole ahkera ja muutenkin reipas nuorukainen, niin sana hyvästä työntekijästä voi alkaa kiertämään. Ja muista myös säästää ne palkkarahat.

      Minulla on ollut ikäisesi sukulaispoika apumiehenä ihan tavallisissa hommissa, mitä nyt maaseudulla olevassa talossa on. Ne hommat, mitä ei ole osannut, olen opettanut ja hyvin on työnsä hoitanut. Jos olet yhtä hyvä työmies, kuin hän, niin pärjäät varmasti. 99% siitä pärjäämisestä on kiinni asenteesta.

    • Kaupunki1juntit0

      Emt jahtaa vaikka karanneita lehmiä tai jotai.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      87
      10618
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      244
      4550
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      163
      3933
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      165
      3429
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      65
      3240
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      65
      2984
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      2622
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      25
      2200
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      64
      1762
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      162
      1497
    Aihe