mien saada rahhaa maaseudulla

elikkäs olen 13 vuotias poika ja mopoikkään on aikaa vajaa 2 vuotta ja pitäs ruveta korttiin ja mopoon tienaamaan rahaa ja nopeesti eli miten saisin rahaa noppesti kun täällä ei oikeen pulloja oo eikä kauppaa 15km säteellä eikä muitakaan semmosia vippaskonsteja nii antakaapa neuvoja kiitos
6398
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mene töihin. On kesä.

Äänestä

Ala keittää pontikkaa maito tonkassa ja myy junteille.

Äänestä

Kerää marjoja syksyllä ja kysy metsänhoitoyhdistykseltä tai Metsähallitukselta pääsisitkö istuttamaan taimia tai taimien hoitoa. Laita ilmoitus paikkakunnan facebook- ryhmään, että voit hoitaa hautojen kukkia, pestä autoja ja ikkunoita ja ajaa nurmikkoa pientä korvausta vastaan. Lisää vinkkejä nuorten yrittäjyyteen tai moporahojen hankintaa löytyy 4H ry:n sivuilta-Se on uskonnollisesti ja poliittisesti sitoutumaton yrittäjyyteen kannustava järjestö. Ei mitään hihhulihommaa, vaan asiaa. Onnea ja sisua tavoitteesi saavuttamiseksi!

Äänestä

Mieti säästämistä. Saatko viikkorahaa? Jos saat niin kokeile pistää joka toisen viikon viikkorahat säästöön. Siinä on ainakin yksi vinkki.

Mutta jos et saa viikkorahaa niin mene vaikkapa palauttamaan pulloja. Laita pullorahoista puolet tai yli säästöön.

Voit tienata ja säästää rahaa monilla eri tavoin kuten vaikkapa hoitaa kotieläimiä, leikata naapurin nurmikon, tehdä vaihtokauppaa ja yms.

Mutta säästäminen on varmaan paras tapa. Säästä niin, että on myös vähän taskurahaa jos menet vaikkapa kaverin kanssa ostamaan vaikkapa limpparin ;)


Poika, 13

Äänestä

Vihjaa+lähistöllä+asuville+naapureille+/+tutuille+/+sukulaisille+mopo-+ja+säästöhaaveistasi+ja+tee+samalla+selväksi,+että+olet+halukas+tekemään+töitä+-+siis+kirjaimellisesti+-+haaveesi+saavuttamiseksi.+Ja+jos+joku+sinut+töihin+ottaa,+niin+tee+työsi+hyvin,+ole+ahkera+ja+muutenkin+reipas+nuorukainen,+niin+sana+hyvästä+työntekijästä+voi+alkaa+kiertämään.+Ja+muista+myös+säästää+ne+palkkarahat.Minulla+on+ollut+ikäisesi+sukulaispoika+apumiehenä+ihan+tavallisissa+hommissa,+mitä+nyt+maaseudulla+olevassa+talossa+on.+Ne+hommat,+mitä+ei+ole+osannut,+olen+opettanut+ja+hyvin+on+työnsä+hoitanut.+Jos+olet+yhtä+hyvä+työmies,+kuin+hän,+niin+pärjäät+varmasti.+99%+siitä+pärjäämisestä+on+kiinni+asenteesta.

Äänestä

Emt jahtaa vaikka karanneita lehmiä tai jotai.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


rahhaapitässaaha kirjoitti:

elikkäs olen 13 vuotias poika ja mopoikkään on aikaa vajaa 2 vuotta ja pitäs ruveta korttiin ja mopoon tienaamaan rahaa ja nopeesti eli miten saisin rahaa noppesti kun täällä ei oikeen pulloja oo eikä kauppaa 15km säteellä eikä muitakaan semmosia vippaskonsteja nii antakaapa neuvoja kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu