Kesäseuraradio

Vanhoillislestadiolaisten kesäseuraradio kuuluu varsin hyvin Kokkolan seudulla, mukaan lukien Kronopyyssä ja Luodossa. Olen kuunnellut kanavaa kun se on kuulumisalueessa, ja olen positiivisesti yllättynyt. Osa saarnoista joka on lähetetty ovat niin samanlaisia kun meidän, että ei ole mahdollista sanoa ovatko he meidän tai vanhoillislestadiolaisten. Suurin osa lauluista ovat myös samoja. Saarnojen ja laulujen välillä kuuluu myös muuta mielenkiintoista ohjelmaa.

5

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12222
      • LLF-lestadiolainen

        Kuuntelin tänään Ranuan seurat ja kaikki puheet jonka kuuntelin olivat hyviä. Mielestäni on eroa vanhojen saarnojen ja nykysaarnojen välillä. En ole toki kuunnellut niin paljon saarnoja että voin varmuudella sanoa.


    • Rauhansanalaiset

      uskovat samaan Jumalaan kuin vanhoillislestadiolaisetkin, Ja Kristuksen sovitustyöhön. Koska opillisia eroja ei ole (hengen eroista on vaikea tietää...), luultavasti ryhmittyminen eri ryhmiin 1930-luvulla on tapahtunut silloisten johtajien henkilökohtaisista erimielisyyksistä. Samasta syystähän Amerikan kristillisyyskin on jakaantunut monta kertaa.

      • mikkelistä

        Ei-lestadiolaisena kuuntelen ohjelmia ja on tosi ravitsevaa matkaevästä.Kiitos.


      • Sinäkinhän
        mikkelistä kirjoitti:

        Ei-lestadiolaisena kuuntelen ohjelmia ja on tosi ravitsevaa matkaevästä.Kiitos.

        voisit tulla Jumalan valtakuntaan. Mikkelissä on rauhanyhdistys. Siellä on puhujana Keijo Vartiainen, joka on todella lämmin ja ymmärtäväinen ihminen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      2758
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1862
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1739
    4. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      52
      1735
    5. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      119
      1663
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      1653
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      70
      1440
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1235
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1178
    10. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1147
    Aihe