Vanhoillislestadiolaisten kesäseuraradio kuuluu varsin hyvin Kokkolan seudulla, mukaan lukien Kronopyyssä ja Luodossa. Olen kuunnellut kanavaa kun se on kuulumisalueessa, ja olen positiivisesti yllättynyt. Osa saarnoista joka on lähetetty ovat niin samanlaisia kun meidän, että ei ole mahdollista sanoa ovatko he meidän tai vanhoillislestadiolaisten. Suurin osa lauluista ovat myös samoja. Saarnojen ja laulujen välillä kuuluu myös muuta mielenkiintoista ohjelmaa.
Kesäseuraradio
5
378
Vastaukset
- 12222
Täällä linkki Kesäseuraradioon,
http://vod.kepit.tv/kesaseuraradio.html- LLF-lestadiolainen
Kuuntelin tänään Ranuan seurat ja kaikki puheet jonka kuuntelin olivat hyviä. Mielestäni on eroa vanhojen saarnojen ja nykysaarnojen välillä. En ole toki kuunnellut niin paljon saarnoja että voin varmuudella sanoa.
- Rauhansanalaiset
uskovat samaan Jumalaan kuin vanhoillislestadiolaisetkin, Ja Kristuksen sovitustyöhön. Koska opillisia eroja ei ole (hengen eroista on vaikea tietää...), luultavasti ryhmittyminen eri ryhmiin 1930-luvulla on tapahtunut silloisten johtajien henkilökohtaisista erimielisyyksistä. Samasta syystähän Amerikan kristillisyyskin on jakaantunut monta kertaa.
- mikkelistä
Ei-lestadiolaisena kuuntelen ohjelmia ja on tosi ravitsevaa matkaevästä.Kiitos.
- Sinäkinhän
mikkelistä kirjoitti:
Ei-lestadiolaisena kuuntelen ohjelmia ja on tosi ravitsevaa matkaevästä.Kiitos.
voisit tulla Jumalan valtakuntaan. Mikkelissä on rauhanyhdistys. Siellä on puhujana Keijo Vartiainen, joka on todella lämmin ja ymmärtäväinen ihminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle172464Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671629Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1091539Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A71517Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.461404Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell901365Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681336Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001204Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311117En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521086