Putinin nikottelu pakotteista naurettavaa!

dasvidaniaputin

Miksi on pakotteita? Siksi, että Putinin Venäjä valloitti Krimin ja sotii Itä-Ukrainassa.

Vain Venäjä voi ratkaista tämän ongelman. Se on Putinin päätettävissä, loppuuko Itä-Ukrainan sota vai ei. Se on Putinin poliittinen valinta, päättyykö pakoitteet.

Ilmeisesti amerikkalaisten kärsivällisyys Venäjän haluttomuuteen perääntyä johti lisäpakotteisiin. Pakotteet eivät ole USA:n vika, vaan johtuu siitä, että Venäjä valloitti Krimin,

9

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiadataa

      Putin valloitti Krimin ja asetti rajoitteita lännen tuonnille, minkä takia Suomen vienti Venäjälle laski.

    • MauriPorista

      Minusta Venäjälle pitäisi asettaa yhtä kovat pakotteet ja muut sanktiot kuin EU asetti Yhdysvalloille kun se hyökkäsi laittomasti Irakiin vuonna 2003. Irakissa on kärsitään vieläkin hätää ja kärsimystä tuon hyökkäyksen ansiosta.

      • Kugkhgkugk

        Vaikka kuinka olet pahoillasi ja harmissasi noiden diktaattorien kaatumisesta, niin kyllä tosiasia on kuitenkin se, että Irakin hirmuhallitsijan toimet omaa kansaansa vastaan oli järkyttävät. Samaa tasoa kuin al Assadin Syyriassa ja Gaddafin Libyassa.
        Vakautta jossain mielessä nämä hirviöt toivat järkyttävällä inhimillisellä hinnalla, erityisesti Venäjä arvostaa jopa tuollaista vakauttakin, mutta inhimillisemmät länsimaat eivät niinkään.

        On melkoinen ero Ukrainaan, jossa kansa vain halusi yhteistyötä länsimaiden kanssa ja osansa siitä hyvinvoinnista ja demokratiasta mitä muutkin entiset varsovan liiton maat, jotka nyt ovat EU:ssa ja Natossa. Venäjälle tämä ei sopinut ja siksi se hyökkäsi Ukrainaan ja valloitti Krimin.


    • kaukanatrollientotuus

      Joidenkin mielestä ei ole oikeaa ja väärää, mutta on hyvät tavat ja muiden kunnioittaminen. Krimin valloitus ja sodan lietsominen ja ylläpitäminen Itä-Ukrainassa ja Syyriassa ovat hyvien tapojen vastaisia toimia. Putin on näissä kaikissa päävastuullinen. Hänen kannanotoistaan seuraa kaikki, mikä on näissä asioissa hyvää tahi huonoa. Tätä seikkaa on turha vääristellä.

    • syyjaseuraus

      Irakissa ja Libuassa on kuollut länsivaltojen sotimisen seurauksena paljon enemmän ihmisiä kuin Saddamin ja Gaddafin aikana yhteensä, eikä loppua näy.
      USA:n ja liittolaisten toimet arabimaissa ovat saaneet aikaan kaaoksen kaikkialla. Pakolaistulvat länsimaihin ja arabimaiden keskinäiset sotimiset ovat länsiliittoutuneiden aikaansaannosta. Elikkä, "sitä saa mitä tilaa", pitää paikkansa tässäkin asiassa.
      Onko unohtunut että Usa oli hääräämässä myös Ukrainan vallankumousta?
      Heimoyhteiskuntien "demokratisoiminen" lyhyellä tähtäimellä on jo ajatuksena naurettava, mutta sotimisen syyt ovatkin toisaalla. Herää kysymys, mikä taho hyötyy sodista?

      • Putinomania

        Putin niistä hyötyy, siten voi kääntää huomion pois oman maansa ongelmista.


    • paskaasataamoskovasta

      Putinin toimet ovat ratkaisevassa asemassa. Tämän suuri egoisen pienen miehen oman asemansa pönkittäminen on ikävästi kuohuttanut koko maailmaa. Pitäisi olla jonkinlaiset mekanismit tällaisten pikku-Hitlerien pysäyttämiseksi.

    • Venäjän vastaiset pakotteet ovat täysin perusteettomat. Venäjä ei ole syyllinen Ukrainan tai Krimin tapahtumiin, eikä ole mitään todistetta, että se olisi sekaantunut USA:n presidentin vaaleihin.

      Venäjä ei ole valloittanut Krimiä, vaan Krim liittyi vapaaehtoisesti Venäjään sen jälkeen kun ylivoimainen enemmistö krimiläisistä oli sitä kansanäänestyksessä vaatinut.
      Myöskään ei ole mitään todistetta, että Venäjä olisi millään tavoin sekaantunut Itä-Ukrainan tapahtumiin.
      Ukrainan kriisihän alkoi siitä, kun lännen tukemat kapinalliset syöksivät Ukrainan laillisilla vaaleilla valitun presidentin vallasta. Länsi on suurin syyllinen Ukrainan kriisiin - ei Venäjä.

      • sotamies_Viljakainen

        Vitsiä pukkaa. Vihreät miehetkään eivät ensiksi olleet venäjän armeijasta. Ai, niin Putinhan kielsi kolmesti, mutta hokasi ettei kukaan usko ja joutui myöntämään. J. Putkosen tietotoimistolla on uskottavuusongelma.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1036
    2. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      338
      996
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      822
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      55
      723
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      97
      644
    6. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      631
    7. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      25
      622
    8. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      68
      610
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      600
    10. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      14
      598
    Aihe