Mikä on kittisauman merkitys ovissa?

Tehty

13-vuotiaassa Focuksessa noista näkyi ruostetta oven alareunassa parissa ovessa, vaikka on joskus kauan sitten takuuseen vaihdettu uudet kitit ja maalattu.

Kittisaumat oven alareunassa irtosivat vetämällä ja niiden takan oli osittain ruostetta. Vedin myös pystysuuntaisia kittisaumoja irti sen verran kun näkyi ruostetta eli n. 5 - 10 cm alareunasta.

Hioin ruosteet pois, käsittelin Noveroxilla ja sitten automaalikaupan 1K-maalia ja kirkaslakkaa päälle. Homma on helppo tehdä, kun nostaa oven pöydälle. Oven irrottaa n. minuutissa. Laitan vielä kotelonsuoja-aineen oven sisälle alareunaan.

Mutta onko kitillä jokin merkitys eli olisiko sellainen pitänyt laittaa? Kyllähän Noveroxikin tiivistää peltisauman.

8

2024

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öljyparooni

      Se on vain uusien autojen make-uppia. Kun auto on vanha, on paljon helpompi vahtia ruosteita, kun näkee sauman. Kun ovipeltien saumat ovat ruosteessa, niin ainoa mikä tepsii, on öljyn ruiskuttamien ovien sisälle. Ruosteen päälle ei kannata ruiskuttaa mitään, kun se ruostuminen jatkuu siellä peltien saumoissa. Kotelosuojan ruiskuttaminen auttaa, jos ruoste ei ole edennyt.

    • ikävävika

      Ei se oven sisään suihkutettu kotelosuoja auta mitään tuohon kittiviasta johtuvaan peltien taitoksen ruostumiseen, mutta muuten on kyllä ihan järkevä.

      Ikä siihen tosiaan mitään kittiä enää edes kannata laittaa.

      • Dinitrol_ML

        Entä jos suihkuttaa kotelonsuoja-ainetta peltien saumaan, kun kitit on poistettu? Tuo ainehan tunkeutuu pieniin rakoihin tosi hanakasti kapillaarisesti. Sitten pyyhitään ylimääräiset pois. Toki oven sisäpuoleltakin voi laittaa, mutta siellä pitäisi olla tehtaan jäljiltä massat eikä siksi kotelonsuoja-aine pääse sieltä peltien väliin.


      • ikävävika
        Dinitrol_ML kirjoitti:

        Entä jos suihkuttaa kotelonsuoja-ainetta peltien saumaan, kun kitit on poistettu? Tuo ainehan tunkeutuu pieniin rakoihin tosi hanakasti kapillaarisesti. Sitten pyyhitään ylimääräiset pois. Toki oven sisäpuoleltakin voi laittaa, mutta siellä pitäisi olla tehtaan jäljiltä massat eikä siksi kotelonsuoja-aine pääse sieltä peltien väliin.

        Eihän se ainakaan tilannetta huononna, jos sinne väliin saa kotelosuojaa. Kyllähän se kotelosuoja hidastaa ruostumista, mutta on vaan hankala saada sinne kohteeseen.


    • teette

      Kitin tarkoitus on kaiketi tiivistää sauma kosteudelta mutta käytännössä se tekee päinvastoin, kun muutaman vuoden ikäisenä kitti alkaa halkeilla ja kerää kosteutta allensa muhimaan. Parempi kun repii kitin pois ja jättää silleen.

    • okkelipokkeli

      Itsellä on 1999 focus, hopeinen. Vannehopea spray sopii yllättävän hyvin maaliksi jos ei teippaa selviä rajoja, vaan suihkuttelee siten, että maalipinta vaihtuu "pehmeästi". En jaksa enää rassata ruosteita, kun ei ne sieltä alta niistä mikrokuopista lähde millään pois, vaan leviävät sieltä parissa vuodessa vielä pahemmaksi. Päälle vaan vannehopeaa, niin on kuin uusi! Siihen vielä spray-lakkaa tai ihan vaan silikoni-suihketta reilusti, niin onpa hieno! Ei edes huomaa että olisi maalattu.

      • SilverSurfer142412

        Huomasin myös kittisaumat. Nehän repsottaa noin vanhassa autossa jo ja alle on ruoske tunkeutunut. Ei niillä ole mitään virkaa jos ei kiinni pysy. Ottaa pois mikä irtoaa lähes itsestään ja loppuihin vannehopeaa päälle. Turhaa rassata hiomalaikalla niitä oven helmoja ja jynssätä ja maalata tarkasti. Paras jälki ja helpoin tulee kun vannehopeaa vaan päälle.


      • köplerikepleri

        Muistinko mainita, että kannattaa käyttää vannehopeaa! HOX. Se ei toimi jos auto on vaikka punainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1320
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      458
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    15. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      85
      441
    18. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe