Todettu sydämensivuääni 3/6. Olen tässä jo muutaman viikon asiaa pyöritellyt ja pohtinut mutta en osaa päätöstä tehdä :(
Onko kellään kokemusta aiheesta. Kultaiset neuvot olisivat kyllä kalliit
Onko kellään kokemusta aiheesta. Kultaiset neuvot olisivat kyllä kalliit
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei, älä ota. Saat vain turhaa murhetta itsellesi. Ja rahanmenoa. Säälistä ei pidä koiraa ottaa. Koira ei tule elämään pitkää eikä täysipainoista elämää. Et myöskään sinä, jos otat. Anna pentutehtailijan pitää tuotoksensa. Miksi sinun pitäisi maksaa toisen ahneudesta?
Asia on aivan eri, jos pelastat täysin terveen koiran joutumasta piikille.
Mistä tiedät, että kyseessä on pentutehdas? On eka kerta kun kuulen, että joku pentutehdas tutkituttaa pentujen sydämet. Missä näin vastuullinen pentutehdas sijaitsee?
No siitä että vastuullinen ihminen teettää ja myy VAIN ja AINOASTAAN terveiksi todettuja pentuja. Tässä tapauksessa on selvää että yritetään saada viimeinenkin hyöty koirasta irti. Vastuullinen pennuttaja olisi lopettanut pennun jo eikä pitänyt sitä kitumassa.
Viisas kysyy eläinlääkäriltä eikä Internetin keskustelupalstalta. Onko kyseessä rotu, jolla esiintyy ns. pentusivuääniä,,jotka häviävät pennun kasvun aikana? Tutustu aiheeseen, googlettamalla löytyy aiheesta lisätietoa.
Ottaisin, mutta en maksaisi koirasta. Vakuutus rajaisi hoitokulut pois eikä tiedä, kuinka paljon lompakko kevenee tai koira elää.
Mieti tarkkaan, onko juuri sinulla henkistä kanttia ja tarpeeksi euroja kukkarossa, jotta resurssisi on kunnossa, mikäli koiran tilanne ei parane vaan huononee. Jos epäröit vähänkin, olisi parempi, että pentu menisi sellaiselle henkilölle, jolla edellämainitut asiat kondiksessa.
Elo on lyhyt, mutta sitäkin voimallisempi. Parhaimpana ikävuotenaan romahtaa täysin, eikä palaa enää ennalleen. Annoime kuolla pois karmaisevalla tavalla luonnollisesti. Onneksi ei tarvinut koko ajan kuitenkaan miettiä ja pelätä milloin pumppu pettää, kun ei itse sen enempää ihmetellyt niitä syitä, miksi pentu myytiin halvalla ja oli palautettu takaisin kasvattajalle. Pentuna sydän sykki miten sattui, kun pentu makoili sylissäni ja tunnustelin sen sydänääniä. Vanhempana aamuköhimiset herätessä ja kakomiset juostessa. Itseään on turha syytellä mistään. Elämä on. Kuoleman läsnäolon tunteminen on myös osa elämää. Mutta sitä ennen täysillä mukana joka ikisessä elon hetkessä!
Sivuääni ei välttämättä merkitse lyhyttä elämää, ja vastuullisen kasvattajan pentueessakin saattaa tulla jollekin häikkää, syntyyhän niitä sydänvikaisia joka sukuun ja lajiin. Itsellä oli koira jolla todettiin paha sivuääni( ellulekurin sanat9 1,5v, ja koira eli, todin dixosin- lääkityksellä aamuin illoin 13v 9 kk, eikä sydän pettänyt vaan takapää halvaantui. Eikä se dixosin niin mahdottoman kallsita ole.
Edesmenneeltä koirallani todettiin luovutustarkastuksessa sivuääni sydämessä, tutkittiin mauhaussa hesassa. Lääkärin arvio oli että noin vuoden iässä on normalisoitunut. Näin myös oli, jaksoi paahtaa metsällä jne., kunnes toisesta syystä kuoli 8 vanhana.
Kasvattajan, ennestään tuttu, sovittiin että hän vastaa jos isoja kuluja tulee, eikä olisi huolinut maksua, mutta sovimme että palauttaa rahat, kun itse halusin maksaa, mikäli vuoden vanhana olisi kyseinen ongelma edelleen.
Ääni väheni tasaisesti, ja tutkimuksissa todettiin koiran olevan täysin kunnossa yksivuotis kontrollissa.
Takuitahan ei kuitenkaan saa, ja aina on riski että tulee muuta murhetta.