Edunvalvojasta eroon

Hulluko

Heips.

Olen keski-ikäinen mies, jolla liikuntavamma, oheisvammoja ei. Muutin noin 20-vuotiaana omaan asuntoon, jossa asuin muutama kuukauden omillani, maksoin itse laskuni (tietenkin) ja äitini auttoi minua ns. pääsemään alkuun. Myönnän, että välillä tuli nostettua tililtä vähän enemmän, pitihän ostaa kotiini kaikkea, kuitenkaan en tuhlannut ikinä koko tiliäni

Sitten... Sain tietää, että hän oli mennyt soittamaan lääkärilleni ja hankki minulle tuollaisen edunvalvojan, no, tuossa edunvalvonnassa ollaan vieläkin.

Olen kärsinyt tuosta edunvalvonnasta alusta asti, ja kertonut sen äidilleni, joka kertoi, että hänestä se oli hyvä ns. tukemaan, silloin kun muutin yksin, mutta kun kerroin, että siitä vaikea, miltei mahdotonta päästä eroon, hän sanoi että niin, hän ei ajatellut sitä, sitten hän pyysi sydämestään anteeksi.

Joten, miten tässä nyt menetellä? Jos kerron tämän edunvalvojalleni, niin eipähän usko ehkäpä, kun lääkärintodistushan puhuu puolestani, sitä mitä siihen todistukseen on lääkäri kirjoittanut, sitä en tiedä, kun selän takananihan se tehtiin. Ja kun edunvalvontalaissa sanotaan, että joka 4. vuosi tarkastatetaan, että tarvitseeko päämies enää valvontaa, joka tehdään maistraatin edustajan, valvojan ja PÄÄMIEHEN kanssa, ongelma vaan on se, että itseäni ei ole kuultu, eikä pyydetty ikinä mihinkään tällaiseen tapaamiseen, vaikka liikkumaan pääsen, että se ei ole ongelma.

2

1097

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ATDT-2

      Maistraatin sivujen mukaan edunvalvojan tarpeen määrittämisessä kuullaan edunvalvonnan kohdetta, edunvalvontaa esittänyttä tahoa ja lääkäriä.

      En osaa sanoa miksei sinua alun perin kuultu. Siinä on voitu tehdä virhe.

      Lähtisin selvittämään asiaa lääkärinlausunnon kautta. Jos edunvalvonnalle ei ole tarvetta, se tulee purkaa. Jos kerran äitisi myöntää, ettei sille ole enää tarvetta, miksei hän voisi olla hakijana siinä?
      Sitten haette lääkärinlausunnon, jonka mukaan kykenet huolehtimaan asioistasi. Varmasti myös kotikuntasi maistraatti neuvoo mitä muita asiakirjoja tai tietoja kaipaavat.

      https://www.maistraatti.fi/fi/Palvelut/holhoustoimi/Edunvalvonnan-tarve-ja-sen-jarjestaminen/

      Asian hoitaminen oma-aloitteisesti on hyvä tapa osoittaa, ettet ole edunvalvonnan tarpeessa.

    • joppett

      Liikuntavamma yksistään ei ole syyperuste sille, että joku on asetettu edunvalvontaan.

      Itse olen liikuntavammainen, ja itseasiassa mukana toiminnassa, jossa ajetaan muiden etuja ja pärjäämistä.

      Sain itse aikanaan lapsena kuulla kuinka olisi laki, jonka perusteella en pääsisi naimisiin ja sitä käytetiin perusteena etten tarvitse edes tyttöystävää. Vähän painostettuna sitten aikanaan annoin pakit suoraltakädeltä aivan tavalliselle terveelle nuorelle omaikäiselle naiselle, joka oli suhteessa aloitteellinen.... Se siitä. Nyt vasta viimeviikkojen aikana näin yhden lehtijutun, jossa oli tietopoksi, jossa luki, että kehitysvammaisten avioliittokielto on poistettu 1987 ja pakkostrerilisaatiot 1970

      Alleviivan vastauksen ap. viestiin, että edunvalvontaan on peruste, joka ei ole liikuntavamma, eikä pelkkä omatoiminen maistraatissa asiointi ja asian selvittely varmasti ole peruste edunvalvonnan poistamiselle. Varmasti on paljon ihmisiä, jotka haluasisivat tukea arkeen, ,mutta eivät sitä saa edes keskustelun tasolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1642
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      884
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      766
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      673
    Aihe